Dostęp fiskusa do kont przedsiębiorców?

Dostęp fiskusa do kont przedsiębiorców?

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, w jakim zakresie fiskus będzie miał dostęp do twoich rachunków bankowych.

Dostęp organów podatkowych do różnych informacji na temat przedsiębiorcy zatacza coraz szersze kręgi. Obecnie na żądanie fiskusa banki przekazują wymagane informacje na temat rachunku bankowego osoby podejrzanej. Od 1 lipca 2022 roku ma się zmienić zapis w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który poszerza kompetencje organów skarbowych. W dzisiejszej publikacji napiszemy jaki będzie dostęp fiskusa do kont przedsiębiorców.

Na czym polega zmiana przepisów ustawy o PIT

Nowy przepis do ustawy o PIT ma wprowadzić m.in. zmianę ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w zakresie przekazywanych informacji przez bank:

Przepisy obowiązujące do 30 czerwca 2022 roku
Przepisy obowiązujące od 1 lipca 2022 roku
Obowiązek przekazywania informacji przez bank dotyczy osoby podejrzanej Obowiązek przekazywania informacji przez bank dotyczy osoby fizycznej
Z żądaniem może wystąpić Szef KAS i naczelnik urzędu celno-skarbowego Z żądaniem może wystąpić Szef KAS, naczelnik urzędu celno-skarbowego i naczelnik urzędu skarbowego

Dostęp fiskusa do kont przedsiębiorców – uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zwrócił się z zapytaniem w sprawie zmiany przepisów do Premiera wskazując m.in., że brakuje w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej omówienia powyższych regulacji z uwzględnieniem przykładowo prawa Unii Europejskiej, czy skutków społecznych, prawnych i finansowych. RPO wskazuje na luki w przebiegu procesu przygotowania zmienianych przepisów i prosi o wyjaśnienia tej kwestii. W odpowiedzi Szef KAS wskazał, że zmieniony przepis ustawy o KAS nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny a także bez powiązania z prowadzonym postępowaniem skierowanym w stosunku do osoby podejrzanej. Natomiast jeżeli chodzi o poszerzenie organów uprawnionych do żądania informacji Szef KAS podkreślił, że naczelnik urzędu skarbowego może prowadzić równolegle i niezależnie dwa postępowania: kontrolne lub podatkowe i postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej skarbowej, co uzasadnia projektowaną zmianę. Jednocześnie mając na uwadze uwagi wniesione przez RPO zmieniany przepis ustawy o KAS poddany zostanie ponownej analizie w celu ewentualnej zmiany.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość