Blog ifirma.pl

Dowody wewnętrzne – kiedy i jak je stosujemy?

|
|
3 minut czytania
Dowody wewnętrzne – czy tylko do sprzedaży? Również nie każdy wydatek musi być obligatoryjnie potwierdzony fakturą. Jak wówczas dokonać wpisów do prowadzonej książki przychodów i rozchodów? Sprawdź, jakie koszty możesz udokumentować sam!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Podstawą zapisów w poprawnie prowadzonej księdze przychodów i rozchodów mogą być dowody wewnętrzne – dokumenty, które przedsiębiorca sporządza samodzielnie. Najczęściej wystawiamy je w celu udokumentowania sprzedaży, może się jednak zdarzyć, że również nabycie udokumentowane zostanie dowodem własnym. Sprawdź, jakie koszty możesz udokumentować sam i jak je rozliczyć.

Dowody wewnętrzne podstawą kosztu uzyskania przychodu

Najczęściej koszty uzyskania przychodu dokumentowane są za pomocą dowodów zewnętrznych. Jednak zgodnie z przepisami w praktyce gospodarczej powstała możliwość księgowania niektórych wydatków na podstawie dowodów wewnętrznych.

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie prowadzenia KPiR do wystawienia takiego dowodu przedsiębiorca ma prawo, gdy:

 • zakupuje, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produkty roślinne i zwierzęce, nieprzerobione sposobem przemysłowym lub przerobione sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt,
 • zakupuje od ludności, sklasyfikowane w PKWiU surowce roślin zielarskich i zioła dziko rosnące leśne, jagody, owoce i grzyby leśne,
 • wprowadza produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy lub hodowli,
 • zakupuje w jednostkach handlu detalicznego materiały pomocnicze,
 • księguje koszty diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych przedsiębiorcy,
 • zakupuje od ludności odpady poużytkowe, stanowiące surowce wtórne (poza metalami nieżelaznymi oraz przeznaczonymi na złom samochodami i ich częściami składowymi),
 • dokonuje wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele,
 • dokonuje opłat sądowych, notarialnych lub skarbowych,
 • dokonuje wydatków związanych z parkowaniem samochodu na podstawie biletu z parkometru, kuponu, biletu jednorazowego załączony do sporządzonego dowodu (w sytuacji, gdy nie mamy możliwości otrzymania faktury).

Dowody wewnętrzne podstawą sprzedaży

Jeśli chodzi o sprzedaż, przedsiębiorca dokumentuje ją przede wszystkim dowodami wewnętrznymi – tj. wystawianymi przez siebie fakturami sprzedaży bądź paragonami. Generalnie w tego typu dowody powinien móc ingerować tylko on, a i to tylko do momentu, w którym dany dowód trafi do obiegu, czyli zostanie przekazany kontrahentowi. Gdyby taki wydany już dokument okazał się błędny, w większości przypadków wyłącznie w gestii wystawcy leży jego korekta, natomiast nie jest już możliwa zmiana w samym dokumencie źródłowym.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie