Powrót

Dowody wewnętrzne – kiedy i jak je stosujemy?

niepoprawne udokumentowanie wydatku

Dowody wewnętrzne – czy tylko do sprzedaży? Również nie każdy wydatek musi być obligatoryjnie potwierdzony fakturą. Jak wówczas dokonać wpisów do prowadzonej książki przychodów i rozchodów? Sprawdź, jakie koszty możesz udokumentować sam!

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Podstawą zapisów w poprawnie prowadzonej księdze przychodów i rozchodów mogą być dowody wewnętrzne – dokumenty, które przedsiębiorca sporządza samodzielnie. Najczęściej wystawiamy je w celu udokumentowania sprzedaży, może się jednak zdarzyć, że również nabycie udokumentowane zostanie dowodem własnym. Sprawdź, jakie koszty możesz udokumentować sam i jak je rozliczyć.

Dowody wewnętrzne podstawą kosztu uzyskania przychodu

Najczęściej koszty uzyskania przychodu dokumentowane są za pomocą dowodów zewnętrznych. Jednak zgodnie z przepisami w praktyce gospodarczej powstała możliwość księgowania niektórych wydatków na podstawie dowodów wewnętrznych.

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie prowadzenia KPiR do wystawienia takiego dowodu przedsiębiorca ma prawo, gdy:

  • zakupuje, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produkty roślinne i zwierzęce, nieprzerobione sposobem przemysłowym lub przerobione sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt,
  • zakupuje od ludności, sklasyfikowane w PKWiU surowce roślin zielarskich i zioła dziko rosnące leśne, jagody, owoce i grzyby leśne,
  • wprowadza produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy lub hodowli,
  • zakupuje w jednostkach handlu detalicznego materiały pomocnicze,
  • księguje koszty diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych przedsiębiorcy,
  • zakupuje od ludności odpady poużytkowe, stanowiące surowce wtórne (poza metalami nieżelaznymi oraz przeznaczonymi na złom samochodami i ich częściami składowymi),
  • dokonuje wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele,
  • dokonuje opłat sądowych, notarialnych lub skarbowych,
  • dokonuje wydatków związanych z parkowaniem samochodu na podstawie biletu z parkometru, kuponu, biletu jednorazowego załączony do sporządzonego dowodu (w sytuacji, gdy nie mamy możliwości otrzymania faktury).

Dowody wewnętrzne podstawą sprzedaży

Jeśli chodzi o sprzedaż, przedsiębiorca dokumentuje ją przede wszystkim dowodami wewnętrznymi – tj. wystawianymi przez siebie fakturami sprzedaży bądź paragonami. Generalnie w tego typu dowody powinien móc ingerować tylko on, a i to tylko do momentu, w którym dany dowód trafi do obiegu, czyli zostanie przekazany kontrahentowi. Gdyby taki wydany już dokument okazał się błędny, w większości przypadków wyłącznie w gestii wystawcy leży jego korekta, natomiast nie jest już możliwa zmiana w samym dokumencie źródłowym.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość