Blog

Dropshipping w modelu pośrednictwa z krajami z UE.

Przedsiębiorca świadczący usługę pośrednictwa pomiędzy dostawcą towaru z Polski do odbiorcy w innym kraju w Unii Europejskiej powinien właściwie rozpoznać miejsce opodatkowania takiej usługi. Mogą to być transakcje na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zwanych konsumentami, jak również na rzecz podatników na terenie UE.

Opodatkowanie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju

Co do zasady dostawa towarów na rzecz konsumenta w UE powinna być potraktowana jako sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i opodatkowana na terytorium państwa członkowskiego. Kraje unijne w celu uproszczenia transakcji na rzecz niepodatników w ramach UE przyjęły limity, do wysokości których taka sprzedaż może być opodatkowana na terytorium kraju wysyłki. Oczywiście przepisy nie zabraniają rejestracji w innym kraju UE, ale wiąże się to z naliczaniem i rozliczaniem VAT w kraju rejestracji.

Obowiązek wystawienia dokumentów sprzedażowych na rzecz klienta w modelu pośrednictwa wystąpi po stronie dostawcy towaru. Natomiast fakturę na kwotę prowizji za pośrednictwo w transakcjach wystawi przedsiębiorca świadczący tę usługę.

Usługa dropshippingu na rzecz niepodatnika w UE

Zgodnie z zasadą opisana powyżej wysyłka towaru na rzecz konsumenta z UE, w której pośredniczy polski przedsiębiorca, jest opodatkowana jak sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju. Zgodnie z art. 28d;

“Miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich jest miejsce, w którym dokonywana jest podstawowa transakcja”.

Do wysokości kwoty ustalonej przez państwo członkowskie, do którego wysyłane są towary, dostawa towarów jak i usługa pośrednictwa będzie opodatkowana według stawki krajowej, chyba że polski przedsiębiorca wybierze opodatkowanie w państwie członkowskim dostawy towaru.

Przykład

Firma z Polski występuje w charakterze pośrednika przy wysyłce towarów pomiędzy hurtownią w Polsce a niepodatnikiem z Francji. Taka usługa zostanie opodatkowana według stawek VAT w Polsce do wysokości limitów kwot obowiązujących we Francji.

▲ wróć na początek

Usługa dropshippingu na rzecz podatnika w UE

Jeżeli polski przedsiębiorca będzie pośrednikiem pomiędzy dostawcą towaru a przedsiębiorcą w innym kraju Unii Europejskiej na jego zlecenie wówczas będzie to świadczenie usługi na zasadach ogólnych. Miejscem opodatkowania usługi dropshippingu będzie kraj nabywcy usługi zgodnie z art. 28b – miejscem świadczenia usługi na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej. Polski pośrednik wystawi fakturę bez podatku VAT.

▲ wróć na początek
Dropshipping z krajami poza UE – przeczytaj.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

3 dni temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

3 dni temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

3 dni temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

3 dni temu