Działalność gospodarcza na emeryturze a składki ZUS

działalność gospodarcza na emeryturze

Emeryt decydujący się na założenie własnej działalności gospodarczej nie ma wielu zobowiązań wobec ZUS – co do zasady obowiązkowa jest jedynie składka zdrowotna. Może się jednak zdarzyć, że również od tej składki uzyskane zostanie zwolnienie.

W obecnych czasach emerytura nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności zawodowej. Emeryt, który zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej, musi jednak pamiętać o składkach ZUS, które – w określonej części – są obowiązkowe również na emeryturze.

Emerytura i działalność gospodarcza a składki społeczne

Emeryt prowadzący własną działalność gospodarczą nie podlega już obowiązkowi opłacania składek społecznych – emerytalnej, rentowej i wypadkowej. Jeśli jednak się na to zdecyduje, możliwe jest opłacanie dobrowolnie składek emerytalnej i rentowej.

W działalności gospodarczej na emeryturze nie jest natomiast możliwe opłacanie składki chorobowej oraz Funduszu Pracy.

Emerytura i działalność gospodarcza a składka zdrowotna

Składka zdrowotna to generalnie jedyna składka, której opłacanie jest obowiązkowe w działalność gospodarczej emeryta. Tak jak w przypadku standardowej firmy, jest ona opłacana w wysokości 9% od dowolnej podstawy, jednak nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego.

Jednocześnie może się zdarzyć, że emeryt skorzysta ze zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej z prowadzonej działalności gospodarczej. Sytuacja taka ma miejsce, jeżeli świadczenie emerytalne przedsiębiorcy nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz:

 • Dodatkowe przychody z działalności nie przekraczają miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury, lub
 • Podatek opłacany jest w formie karty podatkowej.

Jak widać, po założeniu firmy na emeryturze może okazać się, że nie powstanie obowiązek opłacania żadnej składki ZUS. Jeśli jednak zwolnienie nie obejmie emeryta, obowiązkowa pozostaje jedynie składka zdrowotna.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy emeryt może prowadzić działalność gospodarczą?

  Tak – jedna musi pamiętać o składkach ZUS, które pomimo przejścia na emeryturę nadal należy opłacać.

 2. 🔸Działalność gospodarcza na emeryturze – jakie składki są obowiązkowe?

  Jedyną składką, której opłacanie jest obowiązkowe jest składka zdrowotna.

 3. 🔸Jakie składki są dobrowolne przypadku działalności na emeryturze?

  Emeryt prowadzący własną firmę nie posiada obowiązku opłacania składek społecznych – emerytalnej, rentowej i wypadkowej. Dobrowolnie, może on jednak opłacać składkę emerytalną i rentową. Natomiast nie ma możliwości opłacania składki chorobowej oraz Funduszu Pracy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość