Blog ifirma.pl

e-SAD – nowe zasady. Elektroniczne dokumentowanie obrotu wewnątrzwspólnotowego wyrobami akcyzowymi

|
|
4 minut czytania
Dokonujesz wewnątrzwspólnotowego obrotu wyrobami akcyzowymi? W takim razie musisz znać zasady elektronicznego dokumentowania o czym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Poza podatkiem VAT część przedsiębiorców musi jeszcze płacić podatek akcyzowy, ten obowiązek dotyczy szerokiej gamy towarów. Obrót wyrobami akcyzowymi podlega pod przepisy ustawy o podatku akcyzowym, która jest bardzo obszerna. W dzisiejszej publikacji nas będzie interesował jedynie wycinek mówiący o elektronicznym dokumentowaniu obrotu wewnątrzwspólnotowego wyrobami akcyzowymi, chodzi o składanie dokumentu e-SAD.

Pojęcie wyrobów akcyzowych

W ustawie o podatku akcyzowym w słowniczku pojęć zostały zdefiniowanie m.in. wyroby akcyzowe.

Wyroby akcyzowe oznaczają:

 • wyroby energetyczne – energię elektryczną,
 • napoje alkoholowe,
 • wyroby tytoniowe,
 • susz tytoniowy,
 • płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie

– Pełen wykaz wyrobów akcyzowych znajduje się w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym

– Do zapłaty podatku akcyzowego zobowiązane są te podmioty, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą

– Wszystkie podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą w obszarze wyrobów akcyzowych musisz być zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA)

Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mają obowiązek składania deklaracji akcyzowych jedynie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC)

Wyroby akcyzowe są objęte szczególnym nadzorem, dlatego ustawodawca wprowadził obowiązek ich ewidencjonowania, wynika to wprost z ustawy o podatku akcyzowym. Dodatkowo obowiązują przepisy wykonawcze – Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy. Rozporządzenie reguluje sposób prowadzenia ewidencji, szczegółowy zakres danych, jakie powinny się tam znaleźć. Ewidencje i inne dokumentacje związane z obrotem wyrobami akcyzowymi mogą być prowadzone w formie papierowej lub elektronicznej. Jednak coraz bliżej jest wprowadzenie obowiązku elektronicznej ewidencji wyrobów akcyzowych, mówi się o 1 lutego 2024 r. Jednak obowiązek ten miał już wejść w 2022 roku, został przesunięty na 2023 rok i o kolejny rok do 2024 roku. Trzeba więc będzie jeszcze monitorować, czy aby na pewno zmiana przepisów wejdzie w życie w 2024 roku. E-ewidencja akcyzowa jeszcze nie obowiązuje, ale elektroniczne dokumentowanie obrotu wewnątrzwspólnotowego już tak, napiszemy więc o dokumencie e-SAD.

Elektroniczne dokumentowanie obrotu wewnątrzwspólnotowego wyrobami akcyzowymi – dokument e-SAD

Nowe zasady dokumentowania wewnątrzwspólnotowego obrotu wyrobami akcyzowymi zaczęły obowiązywać od 13 lutego 2023 roku. Wtedy to weszła w życie zmiana ustawy o podatku akcyzowym, zobaczmy na czym polega i jak wygląda ta procedura.

e-SAD

Jest to uproszczony dokument administracyjny, na podstawie którego przemieszcza się wyroby akcyzowe z załącznika nr 2 do ustawy i skażony alkohol etylowy, w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy

Dokument zastępujący e-SAD

Jeżeli system jest niedostępny (PUESC) wówczas można wypełnić dokument zastępujący e-SAD, który zawiera taki sam zakres informacji, jak e-SAD

Uprawniony wysyłający

Podmiot prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowany wysyłający, musi być zarejestrowany jako podatnik podatku akcyzowego, wysyła wyroby akcyzowe na terenie UE na podstawie dokumentu e-SAD (dokumentu zastępującego e-SAD)

Uprawniony odbiorca

Podmiot prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowany odbiorca, musi widnieć w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA), odbiera wyroby akcyzowe na terenie UE na podstawie dokumentu e-SAD (dokumentu zastępującego e-SAD)

Przemieszczanie wyrobów akcyzowych w ramach wewnątrzwspólnotowego przemieszczania wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, rozpoczyna się z chwilą wyprowadzenia wyrobów akcyzowych z miejsca wysyłki określonego w e-SAD lub w dokumencie zastępującym e-SAD i kończy się z chwilą odbioru wyrobów akcyzowych przez uprawnionego odbiorcę w miejscu odbioru określonym w e-SAD lub w dokumencie zastępującym e-SAD

Nadanie numeru akcyzowego uprawnionego odbiorcy

Przedsiębiorca, który chce dokonywać wewnątrzwspólnotowych nabyć lub dokonać jednorazowego nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy akcyzowej i alkoholu etylowego całkowicie skażonego musi posiadać numer akcyzowy uprawnionego odbiorcy. Jest to niezbędne do realizacji transakcji na podstawie dokumentu e-SAD. Wniosek o nadanie numeru składa się na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Wniosek można autoryzować na trzy sposoby:

 1. Kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
 2. Podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą certyfikatu celnego.
 3. Podpisem zaufanym (profil zaufany).

Obowiązki uprawnionego odbiorcy nabywającego wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe

W przypadku gdy uprawniony odbiorca nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, znajdujące się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, na potrzeby wykonywanej na terytorium kraju działalności gospodarczej, jest obowiązany:

 • bez wezwania organu podatkowego, złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację uproszczoną oraz obliczyć akcyzę i dokonać jej zapłaty na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Dotyczy to przypadków, gdy nabywane wyroby akcyzowe są opodatkowane na terytorium Polski stawką akcyzy inną niż stawka zerowa,
 • złożyć zabezpieczenie akcyzowe, przed wyprowadzeniem wyrobów akcyzowych z miejsca wysyłki w przypadku gdy nabywane wyroby są objęte stawką akcyzy inną niż stawka zerowa,
 • złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację uproszczoną, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć akcyzę i dokonać jej zapłaty na rachunek urzędu skarbowego, w terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Tak jak już to napisaliśmy wcześniej, deklaracje podatku akcyzowego składane są wyłącznie elektronicznie.

Dokumenty e-SAD – podsumowanie

Wprowadzenie obowiązku elektronicznego dokumentowania obrotu wewnątrzwspólnotowego wyrobami akcyzowymi jest kolejnym krokiem uszczelniania podatku akcyzowego. Wiąże się jednak z dodatkowymi obowiązkami, chociażby koniecznością uzyskania numeru akcyzowego uprawnionego odbiorcy. Niektórzy przedsiębiorcy muszą również składać zabezpieczenia akcyzowe. Elektroniczny obieg dokumentów na pewno usprawnia proces, ale jest dość zbiurokratyzowany.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie