Blog ifirma.pl

Formy opodatkowania

|
|
2 minut czytania
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Osoba, która zakłada działalność gospodarczą, będzie podejmować wiele ważnych decyzji. Jedną z pierwszych jest wybór formy opodatkowania. Obecnie do wyboru jest pięć. Każda z nich ma wady i zalety. Nie będę ich omawiać szczegółowo, pisać o stawkach i procentach, bo to się zmienia. Omówię bardzo ogólnie, czym się charakteryzują.

Karta podatkowa

 • jest najprostszą formą opodatkowania, ale nie każdy przedsiębiorca może z niej skorzystać. Przeznaczona jest głównie dla rzemieślników świadczących usługi bezpośrednio dla ludności oraz drobnego handlu i gastronomii. Podatnik co miesiąc wpłaca kwotę określoną przez US.

Ryczałt ewidencjonowany

 • księgowanie ryczałtu jest uproszczone, ale nie każdy może z niego skorzystać. Podatnik prowadzi ewidencję, w której wykazuje przychody. Podatek płaci się od przychodów, dlatego nie zawsze ta forma jest opłacalna (np. przy wysokich kosztach działalności firmy).

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów

 • określana inaczej jako “zasady ogólne” jest najpowszechniejszym w Polsce sposobem rozliczania się małego przedsiębiorcy. Podatek płacimy od dochodu, czyli różnicy między przychodem (wpływami od klientów) a kosztami prowadzenia działalności. Przychody i koszty wpisujemy do ewidencji o takiej właśnie nazwie.

Podatek liniowy 

 • jest odmianą zasad ogólnych. Wymaga prowadzenia KPiR, ale dochody są opodatkowane liniowo bez względu na wysokość dochodu. Nie jest dostępna dla każdego, nie zawsze jest opłacalna. Podatnik nie może rozliczać się z małżonkiem i korzystać z ulg w rozliczeniu rocznym.

Pełna księgowość

 • to podatek dochodowy od osób fizycznych i osób prawnych ustalany według ewidencji prowadzonych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Ustalenie dochodu jest skomplikowanym procesem, wiążącym się z obowiązkiem prowadzenia przez firmę ksiąg rachunkowych oraz stosowania się do wielu skomplikowanych zasad ustalania dochodu oraz kwalifikowania kosztów.

Autor ifirma.pl

DS

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce