Blog ifirma.pl

Rodzaje umów o pracę

|
|
3 minut czytania
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Umowa na okres próbny

Pierwsza umowa z nowym pracownikiem zazwyczaj jest umową na okres próbny. Zawarcie takiej umowy umożliwia sprawdzenie przyszłego pracownika. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat na każde nasze pytanie odpowie twierdząco, bo zależy mu na znalezieniu pracy. Dopiero potem okazuje się ile rzeczywiście potrafi.

Z pracownikiem można podpisać tylko jedną umowę na okres próbny, ale nie dłuższy niż 3 miesiące. Inną z korzyści zawarcia takiej umowy są skrócone okresy wypowiedzenia, które wynoszą odpowiednio:

 • a. 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
 • b. 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
 • c. 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Umowa na czas określony

Umowa na czas określony ma umożliwić pracodawcy krótkotrwałe zatrudnienie pracownika. Podstawową różnicą między umową o pracę na czas określony a umową na czas nieokreślony, jest łatwość zakończenia stosunku pracy. Umowa na czas określony może zostać rozwiązana:

 • z upływem terminu na jaki została zawarta i nie wymaga dodatkowego oświadczenia woli żadnej ze stron,
 • na skutek porozumienia stron,
 • za wypowiedzeniem, jeżeli umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i przy zawieraniu umowy o pracę przewidziano możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie.

Kodeks Pracy nie wprowadza ograniczeń co do długości umów o pracę na czas określony. Nie powinny jednak być zawierane na okres zbyt długi, nieuzasadniony gospodarczo lub organizacyjnie.

Należy pamiętać, że trzecia umowa o pracę na czas określony, wywiera takie skutki jak umowa na czas nieokreślony.

Zawierając umowę na czas określony należy w umowie określić czas jej trwania. Należy to zrobić poprzez:

 • określenie czasu obowiązywania umowy (np. 4 miesiące),
 • oznaczenie momentu jej rozwiązania datą kalendarzową (np. do 31-10-2015),
 • ustalenia końcowego terminu trwania umowy wskazaniem przyszłego zdarzenia, którego data znana jest w przyszłości.

Umowa na czas wykonania określonej pracy

Umowa zawierana na czas wykonania określonej pracy. Przydatna, gdy pracodawca nie jest w stanie dokładnie określić terminu, jaki potrzebny jest do wykonania zadania. Czas jest określony pośrednio, poprzez określenie zadania, na czas którego wykonania zatrudnia się pracownika. Takie określenie upodabnia ją do umowy o dzieło, jednak z uwagi na inne cechy w dalszym ciągu jest to zatrudnienie na umowę o pracę.

Umowa na czas wykonania określonej pracy rozwiązuje się:

 • w momencie wykonania zadania,
 • za porozumieniem stron,
 • z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Umowa na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza dla pracownika. Przepisy gwarantują mu konkretne korzyści i uprawnienia szczególnie przy rozwiązywaniu umowy. Są też najmilej widziane przez banki przy określaniu zdolności kredytowej.

Umowa na czas nieokreślony to bezterminowe związanie stron. Daje pracownikowi gwarancję stałego zatrudnienia. Z drugiej strony sam pracodawca może kreować trwałe relacje z pracownikiem, wzmacniać jego lojalność i przywiązanie do firmy.

Umowa na zastępstwo

Umożliwia pracodawcy zatrudnienie pracownika na czas nieobecności innego pracownika, bez konieczności trwałego wiązania się z nowym pracownikiem. Określenie terminu na jaki zawarta jest tego typu umowa może stanowić trudność (np. trudno ustalić, czy po skomplikowanej operacji pracownik będzie na zwolnieniu 3 miesiące czy 5).

Autor ifirma.pl

DS

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce