Blog ifirma.pl

Zakładanie działalności gospodarczej – pierwsze kroki

|
|
2 minut czytania
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Człowiek, na obecnym etapie ewolucji, nie ma zdolności telepatycznych, serio. Jeśli coś pomyśli i chce, żeby inni o tym wiedzieli, to musi im powiedzieć. Komunikować można się werbalnie lub pisemnie. Pamięć ludzka jest ulotna, dlatego od zarania cywilizacji ważne rzeczy zapisujemy. Urzędnik to też człowiek, dlatego ważne rzeczy chce mieć w formie pisemnej. Założenie działalności nakłada na przedsiębiorcę obowiązek poinformowania o tym fakcie odpowiednie urzędy.

CEIDG lub KRS

Jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki cywilne dokonują rejestracji w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Pozostałe spółki zgłoszenia dokonują w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy).

Zakładanie działalności gospodarczej – inne instytucje

GUS

czyli Główny Urząd Statystyczny. Sama statystyka nas przeraża, ale lubimy rankingi. GUS gromadzi, a potem analizuje, dane dotyczące różnych dziedzin życia. Prowadzi również Rejestr Gospodarki Narodowej. Skrót REGON oznacza też 9-cyfrowy numer statystyczny nadawany podmiotom gospodarczym.

US

czyli Urząd Skarbowy, to jednostka terytorialna Ministerstwa Finansów. Jego zadaniem jest pilnowanie prawidłowego wpłacania podatków. Tu składamy informację, że chcemy być płatnikami VAT.

ZUS

czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednostka terytorialna nazywa się Inspektorat. Jego zadaniem jest pilnowanie prawidłowego wpłacania składek oraz wypłata świadczeń, np. emerytur i zasiłków chorobowych. Tu składamy informacje, jakim ubezpieczeniom będzie podlegał przedsiębiorca, a jakim pracownicy.

PIP

czyli Państwowa Inspekcja Pracy. Jej zadaniem jest kontrola przestrzegania prawa pracy i przepisów BHP. Tu zgłaszamy fakt zatrudnienia pracowników.

SANEPID

czyli Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jej zadaniem jest sprawowanie kontroli i nadzoru nad warunkami higieny w różnych dziedzinach życia. Tu zgłoszenia dokonują firmy, których działalność może mieć wpływ na zdrowie klienta, np. sklep spożywczy, lokal gastronomiczny, przedszkole.

Autor ifirma.pl

DS

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce