Polski przedsiębiorca-płatnik VAT kupuje towary lub usługi od innego polskiego przedsiębiorcy-płatnika VAT i dostaje fakturę. Faktura pozwala mu na pomniejszenie podatku do zapłaty. W całej Polsce stawki VAT są takie same dla danego towaru lub usługi. Podatek VAT obowiązuje we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, jednak poszczególne państwa mają swobodę w określaniu stawek podatku. Oznacza to, że ten sam towar może mieć inne stawki VAT w różnych krajach. Przykładowo buty mogą w Polsce być objęte 23% stawką a w Niemczech 19%. Gdyby to tak zostawić, byłoby to niezgodne z zasadą neutralności podatku VAT, mogłoby również być narzędziem nieuczciwej konkurencji.

Zagrożenie dla neutralności podatku

Polak mógłby odliczyć tylko 19%, a sprzedać musiałby ze stawką 23%. Traciłby na odliczeniu podatku VAT, jednak kupowałby taniej niż w polskiej hurtowni.

Zagrożenia dla uczciwej konkurencji

Państwa, przy ustalaniu stawek VAT na poszczególne towary, mogłyby manipulować rynkiem. Przedsiębiorcy zaś zaczęliby kupować towary w państwach z najwyższym podatkiem VAT, a sprzedawać w państwach z najniższym, następnie występować do fiskusa danego kraju o zwrot nadwyżki. Wprowadzono przepisy pozwalające uniknąć obu zagrożeń. Jeżeli polski przedsiębiorca-płatnik VAT dokona zgłoszenia jako płatnik VAT unijny i kupi buty od niemieckiego przedsiębiorcy, który również będzie płatnikiem unijnym, to niemiecki sprzedawca nie naliczy podatku VAT. Dla takiej sprzedaży będzie mógł zastosować stawkę VAT w wysokości 0%. Niemiec sprzeda ze stawką 0%. Polak do takiej transakcji musi doliczyć podatek VAT obowiązujący w Polsce. Wystawia fakturę wewnętrzną. Podatek z tej faktury wykazuje zarówno w ewidencji zakupów jak i ewidencji sprzedaży VAT, co sprawia, że podatek będzie dla niego neutralny. Odsprzedając ten towar dalej naliczy podatek należny w stawkach obowiązujących w Polsce. Zarówno sprzedawca (w tym przykładzie firma niemiecka) jak i nabywca mają obowiązek wykazać tę transakcję na deklaracji VAT-UE. Dane trafiają do systemu VIES1.
  1. VIES: VAT Information Exchange System, czyli System Wymiany Informacji o VAT, który umożliwia automatyczną wymianę informacji w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz zapewnia kontrolę nad przepływem towarów pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi UE. Umożliwia wykrycie nieprawidłowości związanych z przepływem towarów.
DS

Najnowsze artykuły

Korekta faktury sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT jak rozliczyć?

Zastanawiasz się jak dokonać korekty sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT? W dzisiejszym artykule…

8 godzin temu

Podział spółki z o.o. – procedura krok po kroku

Zastanawiasz się, czy można podzielić spółkę z o.o. i jak przebiega proces podziału? Jeśli tak,…

8 godzin temu

Factchecking i halucynacje AI, czyli weryfikacja efektów pracy z AI

W świecie sztucznej inteligencji linie między fikcją a rzeczywistością czasem się rozmywają. Podczas gdy innowacyjne…

9 godzin temu

Czynny żal sposobem na uniknięcie kary

Sprawcy przestępstw lub wykroczeń skarbowych mają szansę na uniknięcie kary jeśli po popełnieniu czynu zabronionego…

1 dzień temu

Egzekucja udziałów w spółce z o.o. – czy jest możliwa?

Spółka z o.o. a długi wspólnika – z takim zagadnieniem mogą się niekiedy spotkać wspólnicy…

1 dzień temu

Wykup samochodu osobowego z leasingu z końcem roku a poniesione koszty?

Zastanawiasz się jak rozliczyć koszty przy wykupie z leasingu z końcem roku? W dzisiejszym artykule…

1 dzień temu