Faktura uproszczona a JPK_VAT

Od kiedy zaczął obowiązywać wszystkie przedsiębiorstwa Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT rejestrowanie dokumentów księgowych w ewidencjach VAT zakupu i sprzedaży nie zawsze jest już takie oczywiste. Błędnie wpisana data dokumentu, numer dokumentu, NIP kontrahenta może być wychwycona przez urząd skarbowy i potraktowana jak błąd. Na razie nie ma jeszcze konsekwencji finansowych w związku z pomyłką, ale jak zaczną obowiązywać JPK_VDEK (JPK_V7M i JPK_V7K) od 1 października 2020 roku to się zmieni. Dlatego tak ważne jest właściwe ujmowanie dokumentów księgowych w ewidencjach VAT.

Faktura uproszczona

Ustawa o podatku VAT pozwala w niektórych przypadkach na wystawienie paragonu, który w świetle przepisów traktowany jest jak uproszczona faktura VAT. W takiej sytuacji wystarczy, że na paragonie znajdzie się NIP dostawcy i nabywcy, bez nazwy/nazwiska/adresu nabywcy, aby dokument zaksięgować w rejestrach VAT. Nabywca taki paragon zaksięguje w ewidencji VAT zakupu i odliczy podatek VAT naliczony i ujmie w JPK_VAT. Jaka sytuacja problematyczna może wystąpić po stronie dostawcy?

Faktura uproszczona w JPK_VAT dostawcy

W sytuacji wystawienia paragonu z NIP, który jest traktowany jako faktura uproszczona przez przedsiębiorcę, taki paragon znajdzie się u dostawcy w ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej. Jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie zażąda wystawienia faktury do paragonu z NIP to rodzi się pytanie jak taki paragon/faktura uproszczona powinien być zaksięgowany przez dostawcę? Przy analizie JPK_VAT sprzedawcy i nabywcy nie będzie takich samych informacji, ponieważ u sprzedawcy kwota z takiego paragonu znajdzie się w zestawieniu zbiorczym/wydruku z kasy fiskalnej.

Jakie opinie na ten temat mają specjaliści?

Szukając informacji w tym temacie w specjalistycznych publikacjach księgowych można się spotkać z różnymi opiniami i sugestiami specjalistów z branży. Przepisy podatkowe nie regulują tego zagadnienia. Eksperci tematyki księgowej proponują różne rozwiązania. Niektórzy stoją na stanowisku, że takie transakcje powinny być objęte tylko fakturami. Często jednak jest to niemożliwe ze względu na przyjęte rozwiązania obsługi klienta. Jako przykład można tu wskazać stacje paliw z wykorzystaniem automatu płatniczego/tankomatu, który wydaje tylko paragony z NIP, które można przesłać i dopiero wtedy zażądać wystawienia faktury.

Inni sugerują, że takie paragony/faktury uproszczone powinny być wybierane i przedsiębiorca powinien ręcznie wypisać do nich fakturę i ująć ją w JPK_VAT sprzedaży. Ta opcja wydaje się czasochłonna i niepraktyczna z punktu widzenia sprzedawcy. Takie rozważania będą nam towarzyszyć szczególnie w momencie wdrożenia nowego JPK_VDEK (JPK_V7M i JPK_V7K) od 1 października 2020 roku.

Co na to Ministerstwo Finansów?

Na stronie Ministerstwa Finansów można znaleźć komunikat, z którego wynika, że w związku z wejściem w życie nowego JPK_VDEK (JPK_V7M i JPK_V7K), paragony fiskalne uważane za faktury uproszczone, wystawione zgodnie z przepisami ustawy o VAT, nie będą musiały być wykazywane odrębnie w nowym JPK_VAT – w okresie do 31 grudnia 2020 r. Taka informacja sugeruje, że od 2021 roku mogą obowiązywać w tym temacie inne wytyczne. W świetle tych informacji należy w dalszym ciągu na bieżąco monitorować to zagadnienie.

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań