Blog ifirma.pl

Faktura uproszczona a JPK_VAT

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się jak powinna być wykazywana faktura uproszczona w JPK_VAT? Odniesiemy się do tego tematu w publikacji.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od kiedy zaczął obowiązywać wszystkie przedsiębiorstwa Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT rejestrowanie dokumentów księgowych w ewidencjach VAT zakupu i sprzedaży nie zawsze jest już takie oczywiste. Błędnie wpisana data dokumentu, numer dokumentu, NIP kontrahenta może być wychwycona przez urząd skarbowy i potraktowana jak błąd. Na razie nie ma jeszcze konsekwencji finansowych w związku z pomyłką, ale jak zaczną obowiązywać JPK_VDEK (JPK_V7M i JPK_V7K) od 1 października 2020 roku to się zmieni. Dlatego tak ważne jest właściwe ujmowanie dokumentów księgowych w ewidencjach VAT.

Faktura uproszczona

Ustawa o podatku VAT pozwala w niektórych przypadkach na wystawienie paragonu, który w świetle przepisów traktowany jest jak uproszczona faktura VAT. W takiej sytuacji wystarczy, że na paragonie znajdzie się NIP dostawcy i nabywcy, bez nazwy/nazwiska/adresu nabywcy, aby dokument zaksięgować w rejestrach VAT. Nabywca taki paragon zaksięguje w ewidencji VAT zakupu i odliczy podatek VAT naliczony i ujmie w JPK_VAT. Jaka sytuacja problematyczna może wystąpić po stronie dostawcy?

Faktura uproszczona w JPK_VAT dostawcy

W sytuacji wystawienia paragonu z NIP, który jest traktowany jako faktura uproszczona przez przedsiębiorcę, taki paragon znajdzie się u dostawcy w ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej. Jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie zażąda wystawienia faktury do paragonu z NIP to rodzi się pytanie jak taki paragon/faktura uproszczona powinien być zaksięgowany przez dostawcę? Przy analizie JPK_VAT sprzedawcy i nabywcy nie będzie takich samych informacji, ponieważ u sprzedawcy kwota z takiego paragonu znajdzie się w zestawieniu zbiorczym/wydruku z kasy fiskalnej.

Jakie opinie na ten temat mają specjaliści?

Szukając informacji w tym temacie w specjalistycznych publikacjach księgowych można się spotkać z różnymi opiniami i sugestiami specjalistów z branży. Przepisy podatkowe nie regulują tego zagadnienia. Eksperci tematyki księgowej proponują różne rozwiązania. Niektórzy stoją na stanowisku, że takie transakcje powinny być objęte tylko fakturami. Często jednak jest to niemożliwe ze względu na przyjęte rozwiązania obsługi klienta. Jako przykład można tu wskazać stacje paliw z wykorzystaniem automatu płatniczego/tankomatu, który wydaje tylko paragony z NIP, które można przesłać i dopiero wtedy zażądać wystawienia faktury.

Inni sugerują, że takie paragony/faktury uproszczone powinny być wybierane i przedsiębiorca powinien ręcznie wypisać do nich fakturę i ująć ją w JPK_VAT sprzedaży. Ta opcja wydaje się czasochłonna i niepraktyczna z punktu widzenia sprzedawcy. Takie rozważania będą nam towarzyszyć szczególnie w momencie wdrożenia nowego JPK_VDEK (JPK_V7M i JPK_V7K) od 1 października 2020 roku.

Co na to Ministerstwo Finansów?

Na stronie Ministerstwa Finansów można znaleźć komunikat, z którego wynika, że w związku z wejściem w życie nowego JPK_VDEK (JPK_V7M i JPK_V7K), paragony fiskalne uważane za faktury uproszczone, wystawione zgodnie z przepisami ustawy o VAT, nie będą musiały być wykazywane odrębnie w nowym JPK_VAT – w okresie do 31 grudnia 2020 r. Taka informacja sugeruje, że od 2021 roku mogą obowiązywać w tym temacie inne wytyczne. W świetle tych informacji należy w dalszym ciągu na bieżąco monitorować to zagadnienie.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 5 stycznia 2021 o 21:41
   MK

   Witam, od stycznia takie paragony należy wykazywać w JPK-VAT jako faktury uproszczone,czy ktoś wymyślił już w jaki sposób ma to uczynić sprzedawca, kasa wydaje tylko jeden paragon, który jest fakturą dla nabywcy, jaki dokument ma księgować sprzedawca, drugiego paragonu jako kopi kasa nie wydrukuje

  2. 14 stycznia 2021 o 11:32
   Ifirma

   Poruszony temat budzi wciąż wiele emocji i jest przedmiotem dyskusji ministerstwa, piszemy o tym w odrębnym artykule.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie