Faktury zaliczkowe na całą wartość zamówienia

W obrocie gospodarczym możemy spotkać się z sytuacją, gdy wpłacona zaliczka będzie pokrywała całą wartość przyszłego zobowiązania. Jak udokumentować i rozliczyć taki wpływ?

Faktura zaliczkowa na 100% wartości

Zasadniczo otrzymanie zaliczki w pełnej wartości zobowiązania nie będzie się różniło od częściowej zaliczki pod kątem dokumentacji. Takie zdarzenie należy udokumentować fakturą zaliczkową, którą wystawiamy do 15 dnia miesiąca po miesiącu, w którym otrzymaliśmy wpływ.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Faktura zaliczkowa dla celów podatkowych

Faktury zaliczkowe są kojarzone przede wszystkim z koniecznością rozliczenia na ich podstawie VAT. I słusznie – zgodnie z przepisami, otrzymanie zaliczki generuje obowiązek podatkowy, zatem VAT z faktury zaliczkowej rozliczamy za ten miesiąc, w którym otrzymaliśmy wpływ. Błędem jest jednak uznanie, że na podstawie faktury zaliczkowej nigdy nie rozliczymy przychodu.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Jeśli wpłacona zaliczka pokryła całą wartość zamówienia, wystawiona do niej faktura zaliczkowa pozwoli na rozliczenie przychodu po dokonaniu dostawy towarów lub wykonaniu usługi. W praktyce gospodarczej po zakończeniu transakcji przedsiębiorcy nanoszą adnotację z datą dostawy/usługi, i zgodnie z nią wykazują przychód.

Przykład.

Firma handlowa otrzymała zaliczkę na kwotę 1.230,00 zł brutto 18 września – wpłata pokrywała całą przyszłą dostawę towarów. Księgowa wystawiła fakturę zaliczkową z datą 18 września. Na tej podstawie rozliczyła VAT (w kwocie 230 zł) w deklaracji VAT za wrzesień.

Program do faktur – Darmowe konto

12 października firma handlowa dostarczyła nabywcy zamówiony towar. Księgowa odnotowała na fakturze zaliczkowej, że transakcja została zakończona 12 października, i na tej podstawie uznała przychód z transakcji w kwocie 1.000 zł, dołączając go do podstawy wyliczenia zaliczki na PIT.

Zaliczka na 100% a faktura końcowa

Generalnie Ustawa o VAT, regulująca zasady wystawiania faktur, nie wskazuje przypadków, w których wystawia się zerowe faktury VAT.

Dlatego też w sytuacji, kiedy cała transakcja została udokumentowana wcześniej fakturą zaliczkową, zaleca się rezygnację z zerowej faktury końcowej i rozliczenie całej transakcji tak, jak wskazano powyżej – w oparciu o fakturę zaliczkową. Mimo to w obrocie gospodarczym nadal możemy spotkać się z przedsiębiorcami, którzy wystawiają zerowe faktury końcowe.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu