Blog

GTU_06 czy tylko towary z grupy elektroniki?

Życie przedsiębiorcy nie jest bezproblemowe. Październik 2020 r. jest pierwszym miesiącem, w którym musimy stosować nowe kody GTU w ewidencjach VAT. Początki nie są łatwe, dlatego pomagamy publikując liczne artykuły na ten temat. Rozpoczął się cykl, w którym szczegółowo odnosimy się do kodów GTU w nowym JPK. Dzisiaj opisujemy oznaczenie ogólnie pojętych urządzeń elektronicznych.

GTU 06 – symbol oznaczenia dla urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich

W przepisach wykonawczych do ustawy o VAT odnośnie oznaczeń GTU pod symbolem “GTU 06” zostały wymienione pozycje 7–9, 59–63, 65, 66, 69 i 94–96 z załącznika nr 15, które muszą być prawidłowo wykazywane w ewidencji VAT-sprzedaży. Pełne zestawienie towarów/grup towarów z załącznika nr 15 przedstawiamy poniżej:

Pozycja załącznika nr 15
Opis pozycji
Symbol PKWiU
7
Emulsje do uczulania powierzchni do stosowania w fotografice; preparaty chemiczne do stosowania w fotografice, gdzie indziej niesklasyfikowane – wyłącznie tonery bez głowicy drukującej do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych
ex 20.59.12.0
8
Atrament do pisania, tusz kreślarski i pozostałe atramenty i tusze – wyłącznie kasety z tuszem bez głowicy do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych
ex 20.59.30.0
9
Płyty, arkusze, folie, taśmy i pasy z tworzyw sztucznych, niewzmocnionych, nielaminowanych ani niepołączonych z innymi materiałami – wyłącznie folia typu stretch
ex 22.21.30.0
59
Elektroniczne układy scalone – wyłącznie procesory
ex 26.11.30.0
60
Komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych
26.20.1
61
Jednostki pamięci – wyłącznie dyski twarde (HDD)
ex 26.20.21.0
62
Półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej – wyłącznie dyski SSD
ex 26.20.22.0
63
Telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych – wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony
ex 26.30.22.0
65
Konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem – z wyłączeniem części i akcesoriów
ex 26.40.60.0
66
Aparaty fotograficzne cyfrowe i kamery cyfrowe
26.70.13.0
69
Części i akcesoria do fotokopiarek – wyłącznie kasety z tuszem i głowicą drukującą do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych, tonery z głowicą drukującą do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych
ex 28.23.26.0
94
Pakiety oprogramowania systemów operacyjnych – wyłącznie dyski SSD
ex 58.29.11.0
95
Pakiety pozostałego oprogramowania użytkowego – wyłącznie dyski SSD
ex 58.29.29.0
96
Pozostałe filmy i nagrania wideo na dyskach, taśmach magnetycznych itp. nośnikach – wyłącznie dyski SSD
ex 59.11.23.0

Przez ex (art. 2 pkt 30 ustawy o VAT) należy rozumieć zakres towarów i usług węższy niż określony odpowiednio w danym dziale, pozycji, podpozycji lub kodzie Nomenklatury scalonej (CN) lub danym grupowaniu klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Jedną z niewątpliwie dziwnych pozycji, jaka pojawia się na wykazie, jest folia stretch, która, pomimo że nie ma nic wspólnego z urządzeniami, jeżeli jest sprzedawana, to jest objęta kodem GTU. Jest to jedyne z opakowań objęte kodem GTU. Jeżeli folia stretch będzie służyła do pakowania, wówczas nie podlega oznaczeniu GTU.

Należy jeszcze pamiętać, że nie wszystkie towary z grupy elektroniki, jak np. odbiorniki telewizyjne, będą oznaczane symbolem GTU 06, ale będą objęte obowiązkowym split payment. Jest to na pewno spore utrudnienie dla przedsiębiorców, którzy muszą pamiętać, które towary mają być oznaczone kodem GTU i MPP, a które tylko MPP.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

6 godzin temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

10 godzin temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

10 godzin temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

10 godzin temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

13 godzin temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

1 dzień temu