Zmiany w split payment od 1 kwietnia 2020 roku

od kwietnia kolejne zmiany w obowiązkowym split payment

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od 1 listopada 2019 roku. Jego wprowadzenie było bardzo istotną zmianą dla przedsiębiorców. 1 kwietnia 2020 wejdą w życie kolejne zmiany dotyczące mechanizmu podzielonej płatności, a nawet szersze zmiany dotyczące VAT. Sprawdź koniecznie, czy nowe przepisy dotyczą również Ciebie.

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od 1 listopada 2019 roku. Wiele kwestii jest problematycznych i nie są jednoznacznie określone w obowiązujących przepisach. Pojawiły się już wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, które pozwoliły na rozwianie wątpliwości w niektórych obszarach. Zbliża się kolejny etap zmian, który zacznie obowiązywać 1 kwietnia 2020 roku. Sprawdźmy, o czym mowa.

Zmiany w podatku VAT od 1 kwietnia 2020 roku

Od dłuższego czasu Ministerstwo Finansów zapowiada likwidację deklaracji VAT. Deklaracje VAT-7 i VAT-7K zastąpią pliki JPK_VDEK. Informacje, które obecnie znajdowały się w deklaracjach będą przeniesione do części deklaracyjnej JPK_VDEK. Dane niezbędne do obliczenia podatku VAT należnego i naliczonego, ustalenia wysokości podatku VAT podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z urzędu będą wynikały z tej części JPK_VDEK. Wprowadzane zmiany wymuszają doprecyzowania w przepisach wykonawczych.

Zmiana rozporządzenia VAT

Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju wydał Rozporządzenie z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencjach w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019 poz. 1988).

Jaki to może mieć wpływ na dotychczasowy sposób wystawiania faktur w mechanizmie podzielonej płatności?

Wystawianie faktur w split payment

Zmiana przepisów od 1 listopada 2019 roku obliguje do wystawienia faktury w MPP jeżeli opiewa na kwotę powyżej 15.000 zł, zawiera pozycje z załącznika nr 15 do ustawy o VAT i jest dokonywana pomiędzy podatnikami. Część przedsiębiorców, którzy wystawiają dużo takich faktur chcąc sobie ułatwić pracę zapytało czy można wystawiać faktury z oznaczeniem MPP bez względu na to czy się tam znajdą pozycje z załącznika nr 15 czy też nie. Ministerstwo Finansów uznało, że taki tryb postępowania nie stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa. Podsumowując wystawianie wszystkich faktur i oznaczanie ich w MPP i drugostronnie opłacenie w MPP nie budziło do tej pory zastrzeżeń. Co zmieni się od 1 kwietnia 2020 roku?

 

JPK_VDEK zmiana od 1 kwietnia 2020 roku

Zmiana ustawy o VAT wprowadza likwidację deklaracji VAT dwuetapowo:

  • 1 kwietnia 2020 roku – duże firmy,
  • 1 lipca 2020 roku – pozostali.

Wprowadzane zmiany wiążą się z nowymi obowiązkami po stronie przedsiębiorcy, szczególnie w części ewidencyjnej JPK_VDEK.

W rozporządzeniu jest wskazane, że transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności mają być oznaczone „MPP”.

W tej sytuacji należałoby domniemywać, że w takiej sytuacji tylko transakcje faktycznie dotyczące MPP powinny być tak oznaczone i odnotowane w części ewidencyjnej JPK_VDEK. Błędne zinterpretowanie wprowadzanych przepisów może być dla przedsiębiorcy niezwykle kosztowne.

Kary pieniężne za błędy w ewidencjach VAT

Wraz z wprowadzenie nowych plików JPK wprowadzane są bardzo wysokie kary za błędy. Nawet jedna pomyłka może kosztować przedsiębiorcę 500 zł kary pieniężnej. Oczywiście błąd można skorygować w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, ale nie zmienia to faktu, że sytuacja jest poważna. Przedsiębiorca ma również prawo do złożenia wyjaśnień, z których będzie wynikało, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu.

Dopóki Ministerstwo Finansów nie potwierdzi, że można w dalszym ciągu stosować uproszczenia przy wystawianiu faktur w split payment należy rozważnie podchodzić do wprowadzanych zmian.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość