Zmiany w split payment od 1 kwietnia 2020 roku

od kwietnia kolejne zmiany w obowiązkowym split payment

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od 1 listopada 2019 roku. Jego wprowadzenie było bardzo istotną zmianą dla przedsiębiorców. 1 kwietnia 2020 wejdą w życie kolejne zmiany dotyczące mechanizmu podzielonej płatności, a nawet szersze zmiany dotyczące VAT. Sprawdź koniecznie, czy nowe przepisy dotyczą również Ciebie.

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od 1 listopada 2019 roku. Wiele kwestii jest problematycznych i nie są jednoznacznie określone w obowiązujących przepisach. Pojawiły się już wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, które pozwoliły na rozwianie wątpliwości w niektórych obszarach. Zbliża się kolejny etap zmian, który zacznie obowiązywać 1 kwietnia 2020 roku. Sprawdźmy, o czym mowa.

Zmiany w podatku VAT od 1 kwietnia 2020 roku

Od dłuższego czasu Ministerstwo Finansów zapowiada likwidację deklaracji VAT. Deklaracje VAT-7 i VAT-7K zastąpią pliki JPK_VDEK. Informacje, które obecnie znajdowały się w deklaracjach będą przeniesione do części deklaracyjnej JPK_VDEK. Dane niezbędne do obliczenia podatku VAT należnego i naliczonego, ustalenia wysokości podatku VAT podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z urzędu będą wynikały z tej części JPK_VDEK. Wprowadzane zmiany wymuszają doprecyzowania w przepisach wykonawczych.

Zmiana rozporządzenia VAT

Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju wydał Rozporządzenie z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencjach w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019 poz. 1988).

Jaki to może mieć wpływ na dotychczasowy sposób wystawiania faktur w mechanizmie podzielonej płatności?

Wystawianie faktur w split payment

Zmiana przepisów od 1 listopada 2019 roku obliguje do wystawienia faktury w MPP jeżeli opiewa na kwotę powyżej 15.000 zł, zawiera pozycje z załącznika nr 15 do ustawy o VAT i jest dokonywana pomiędzy podatnikami. Część przedsiębiorców, którzy wystawiają dużo takich faktur chcąc sobie ułatwić pracę zapytało czy można wystawiać faktury z oznaczeniem MPP bez względu na to czy się tam znajdą pozycje z załącznika nr 15 czy też nie. Ministerstwo Finansów uznało, że taki tryb postępowania nie stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa. Podsumowując wystawianie wszystkich faktur i oznaczanie ich w MPP i drugostronnie opłacenie w MPP nie budziło do tej pory zastrzeżeń. Co zmieni się od 1 kwietnia 2020 roku?

 

JPK_VDEK zmiana od 1 kwietnia 2020 roku

Zmiana ustawy o VAT wprowadza likwidację deklaracji VAT dwuetapowo:

  • 1 kwietnia 2020 roku – duże firmy,
  • 1 lipca 2020 roku – pozostali.

Wprowadzane zmiany wiążą się z nowymi obowiązkami po stronie przedsiębiorcy, szczególnie w części ewidencyjnej JPK_VDEK.

W rozporządzeniu jest wskazane, że transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności mają być oznaczone „MPP”.

W tej sytuacji należałoby domniemywać, że w takiej sytuacji tylko transakcje faktycznie dotyczące MPP powinny być tak oznaczone i odnotowane w części ewidencyjnej JPK_VDEK. Błędne zinterpretowanie wprowadzanych przepisów może być dla przedsiębiorcy niezwykle kosztowne.

Kary pieniężne za błędy w ewidencjach VAT

Wraz z wprowadzenie nowych plików JPK wprowadzane są bardzo wysokie kary za błędy. Nawet jedna pomyłka może kosztować przedsiębiorcę 500 zł kary pieniężnej. Oczywiście błąd można skorygować w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, ale nie zmienia to faktu, że sytuacja jest poważna. Przedsiębiorca ma również prawo do złożenia wyjaśnień, z których będzie wynikało, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu.

Dopóki Ministerstwo Finansów nie potwierdzi, że można w dalszym ciągu stosować uproszczenia przy wystawianiu faktur w split payment należy rozważnie podchodzić do wprowadzanych zmian.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość