Blog ifirma.pl

Zmiany w split payment od 1 kwietnia 2020 roku

|
|
3 minut czytania
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od 1 listopada 2019 roku. Jego wprowadzenie było bardzo istotną zmianą dla przedsiębiorców. 1 kwietnia 2020 wejdą w życie kolejne zmiany dotyczące mechanizmu podzielonej płatności, a nawet szersze zmiany dotyczące VAT. Sprawdź koniecznie, czy nowe przepisy dotyczą również Ciebie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od 1 listopada 2019 roku. Wiele kwestii jest problematycznych i nie są jednoznacznie określone w obowiązujących przepisach. Pojawiły się już wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, które pozwoliły na rozwianie wątpliwości w niektórych obszarach. Zbliża się kolejny etap zmian, który zacznie obowiązywać 1 kwietnia 2020 roku. Sprawdźmy, o czym mowa.

Zmiany w podatku VAT od 1 kwietnia 2020 roku

Od dłuższego czasu Ministerstwo Finansów zapowiada likwidację deklaracji VAT. Deklaracje VAT-7 i VAT-7K zastąpią pliki JPK_VDEK. Informacje, które obecnie znajdowały się w deklaracjach będą przeniesione do części deklaracyjnej JPK_VDEK. Dane niezbędne do obliczenia podatku VAT należnego i naliczonego, ustalenia wysokości podatku VAT podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z urzędu będą wynikały z tej części JPK_VDEK. Wprowadzane zmiany wymuszają doprecyzowania w przepisach wykonawczych.

Zmiana rozporządzenia VAT

Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju wydał Rozporządzenie z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencjach w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019 poz. 1988).

Jaki to może mieć wpływ na dotychczasowy sposób wystawiania faktur w mechanizmie podzielonej płatności?

Wystawianie faktur w split payment

Zmiana przepisów od 1 listopada 2019 roku obliguje do wystawienia faktury w MPP jeżeli opiewa na kwotę powyżej 15.000 zł, zawiera pozycje z załącznika nr 15 do ustawy o VAT i jest dokonywana pomiędzy podatnikami. Część przedsiębiorców, którzy wystawiają dużo takich faktur chcąc sobie ułatwić pracę zapytało czy można wystawiać faktury z oznaczeniem MPP bez względu na to czy się tam znajdą pozycje z załącznika nr 15 czy też nie. Ministerstwo Finansów uznało, że taki tryb postępowania nie stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa. Podsumowując wystawianie wszystkich faktur i oznaczanie ich w MPP i drugostronnie opłacenie w MPP nie budziło do tej pory zastrzeżeń. Co zmieni się od 1 kwietnia 2020 roku?

 

JPK_VDEK zmiana od 1 kwietnia 2020 roku

Zmiana ustawy o VAT wprowadza likwidację deklaracji VAT dwuetapowo:

 • 1 kwietnia 2020 roku – duże firmy,
 • 1 lipca 2020 roku – pozostali.

Wprowadzane zmiany wiążą się z nowymi obowiązkami po stronie przedsiębiorcy, szczególnie w części ewidencyjnej JPK_VDEK.

W rozporządzeniu jest wskazane, że transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności mają być oznaczone „MPP”.

W tej sytuacji należałoby domniemywać, że w takiej sytuacji tylko transakcje faktycznie dotyczące MPP powinny być tak oznaczone i odnotowane w części ewidencyjnej JPK_VDEK. Błędne zinterpretowanie wprowadzanych przepisów może być dla przedsiębiorcy niezwykle kosztowne.

Kary pieniężne za błędy w ewidencjach VAT

Wraz z wprowadzenie nowych plików JPK wprowadzane są bardzo wysokie kary za błędy. Nawet jedna pomyłka może kosztować przedsiębiorcę 500 zł kary pieniężnej. Oczywiście błąd można skorygować w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, ale nie zmienia to faktu, że sytuacja jest poważna. Przedsiębiorca ma również prawo do złożenia wyjaśnień, z których będzie wynikało, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu.

Dopóki Ministerstwo Finansów nie potwierdzi, że można w dalszym ciągu stosować uproszczenia przy wystawianiu faktur w split payment należy rozważnie podchodzić do wprowadzanych zmian.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie