GTU_11 gazy cieplarniane

GTU 11 gazy cieplarniane

Należysz do grupy firm emitujących gazy cieplarniane? Pamiętaj o nowym oznaczeniu GTU w JPK_V7.

Zmiany wprowadzone od 1 października 2020 r. w zakresie dodatkowych obowiązków przy wypełnianiu ewidencji VAT obejmują wszystkich przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT. W ramach cyklu artykułów na temat oznaczeń GTU stosowanych w nowym JPK, w dzisiejszej publikacji odniesiemy się do emisji gazów cieplarnianych – symbol GTU 11.

GTU 11 oznaczenie gazów cieplarnianych

W rozporządzeniu w sprawie zakresu danych zawartych w deklaracjach i ewidencjach w nowym JPK kod “GTU 11” stosuje się w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

System handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych obejmuje emisję gazów cieplarnianych z:

 1. Instalacji.
 2. Operacji lotniczej.

Gazy cieplarniane zgodnie z ustawą to:

 • gazy:
  • dwutlenek węgla (CO2),
  • metan (CH4),
  • podtlenek azotu (N2O),
  • fluorowęglowodory (HFCs),
  • perfluorowęglowodory (PFCs),
  • sześciofluorek siarki (SF6),
 • inne niż wymienione powyżej gazowe składniki atmosfery zarówno naturalne, jak i antropogeniczne, które pochłaniają i reemitują promieniowanie podczerwone.

Firmy prowadzące instalację, która w trakcie eksploatacji emituje gazy cieplarniane i objęta jest systemem handlu uprawnieniami do emisji tych gazów, muszą na taką działalność uzyskać stosowne zezwolenie. Muszą również pamiętać o stosowaniu oznaczenia GTU 11 przy wystawianiu faktur VAT jak również o obowiązkowym split payment.

Przeczytaj również: GTU 10 – oznaczenia nieruchomości
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość