Blog ifirma.pl

GTU_09 – oznaczenia leków i wyrobów medycznych

|
|
2 minut czytania
Trudnisz się działalnością farmaceutyczną? Sprawdź jakie oznaczenia GTU należy stosować w nowym JPK.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Oznaczenia w nowym JPK to duże wyzwanie dla przedsiębiorców i grup zawodowych zajmujących się rozliczeniami podatkowymi. Od października 2020 r. w ewidencjach VAT musi się pojawić wiele dodatkowych oznaczeń, o których jest mowa w rozporządzeniu. Wiele grup towarów podlega pod oznaczenia GTU. W dzisiejszym artykule odniesiemy się do oznaczeń leków i wyrobów medycznych.

GTU 09 – oznaczenie leków i wyrobów medycznych

W opisie z rozporządzenia w sprawie stosowania oznaczeń w ewidencjach VAT przy kodzie “09” pojawia się informacja, że będą to leki oraz wyroby medyczne – produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, objęte obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Art. 37av ust. 1 mówi, że:

“Przedsiębiorca zgłasza Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiar:

 1. Wywozu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
 2. Zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
 3. – produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, zawartych w wykazie, o którym mowa w ust. 14.”

art. 37av ust. 14:

“Minister właściwy do spraw zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, gromadzonych w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi lub innych informacji dotyczących dostępności produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, uwzględniając dynamikę obrotu, ogłasza co najmniej raz na 2 miesiące, w drodze obwieszczenia, wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”

art. 37av ust. 15:

Obwieszczenie określone w ust. 14 jest ogłaszane w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw zdrowia.”

Jak z tego wynika oznaczeniem GTU 09 będą objęte wszystkie pozycje, które znajdują się w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia.

Dla przypomnienia oznaczenia GTU stosuje się do sprzedaży na rzecz firm, którym wystawia się faktury VAT. Brak jest obowiązku stosowania oznaczeń dla sprzedaży paragonowej na rzecz konsumenta. Natomiast jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że konsument zażąda wystawienia faktury do paragonu to wówczas na takiej fakturze powinny się znaleźć oznaczenia GTU.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów kod GTU dotyczy również faktur wystawionych przed dostawą leków, nawet jeżeli na moment jej wystawienia leki nie były wymienione na liście produktów zagrożonych niedoborem, ale znalazły się tam w momencie ich dostawy. Decyduje o tym termin zgłoszenia zamiaru wywozu lub zbycia leków i wyrobów medycznych, a nie termin wystawienia faktury.

▲ wróć na początek

Przeczytaj również: GTU 08 metale szlachetne i nieszlachetne

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie