GTU_09 – oznaczenia leków i wyrobów medycznych

GTU 09 leki i wyroby medyczne

Trudnisz się działalnością farmaceutyczną? Sprawdź jakie oznaczenia GTU należy stosować w nowym JPK.

Oznaczenia w nowym JPK to duże wyzwanie dla przedsiębiorców i grup zawodowych zajmujących się rozliczeniami podatkowymi. Od października 2020 r. w ewidencjach VAT musi się pojawić wiele dodatkowych oznaczeń, o których jest mowa w rozporządzeniu. Wiele grup towarów podlega pod oznaczenia GTU. W dzisiejszym artykule odniesiemy się do oznaczeń leków i wyrobów medycznych.

GTU 09 – oznaczenie leków i wyrobów medycznych

W opisie z rozporządzenia w sprawie stosowania oznaczeń w ewidencjach VAT przy kodzie “09” pojawia się informacja, że będą to leki oraz wyroby medyczne – produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, objęte obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Art. 37av ust. 1 mówi, że:

“Przedsiębiorca zgłasza Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiar:

  1. Wywozu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
  2. Zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  3. – produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, zawartych w wykazie, o którym mowa w ust. 14.”

art. 37av ust. 14:

“Minister właściwy do spraw zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, gromadzonych w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi lub innych informacji dotyczących dostępności produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, uwzględniając dynamikę obrotu, ogłasza co najmniej raz na 2 miesiące, w drodze obwieszczenia, wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”

art. 37av ust. 15:

Obwieszczenie określone w ust. 14 jest ogłaszane w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw zdrowia.”

Jak z tego wynika oznaczeniem GTU 09 będą objęte wszystkie pozycje, które znajdują się w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia.

Dla przypomnienia oznaczenia GTU stosuje się do sprzedaży na rzecz firm, którym wystawia się faktury VAT. Brak jest obowiązku stosowania oznaczeń dla sprzedaży paragonowej na rzecz konsumenta. Natomiast jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że konsument zażąda wystawienia faktury do paragonu to wówczas na takiej fakturze powinny się znaleźć oznaczenia GTU.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów kod GTU dotyczy również faktur wystawionych przed dostawą leków, nawet jeżeli na moment jej wystawienia leki nie były wymienione na liście produktów zagrożonych niedoborem, ale znalazły się tam w momencie ich dostawy. Decyduje o tym termin zgłoszenia zamiaru wywozu lub zbycia leków i wyrobów medycznych, a nie termin wystawienia faktury.

▲ wróć na początek

Przeczytaj również: GTU 08 metale szlachetne i nieszlachetne
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość