Blog

Wniosek o zwrot podatku u źródła

Już od 1 lipca 2019 roku polska firma, która w ciągu roku przekroczy limit 2 mln zł wypłat z tytułu nabycia usług niematerialnych od jednego podatnika z zagranicy, będzie zobowiązana odprowadzić do urzędu skarbowego podatek u źródła od nadwyżki ponad tę kwotę według standardowej stawki. Obowiązek ten wystąpi nawet wówczas, gdy spełnione będą warunki zezwalające na zastosowanie zwolnienia lub obniżonej stawki. Co ważne, nadpłacony podatek będzie można odzyskać, składając stosowny wniosek o zwrot podatku u źródła wraz z wymaganymi załącznikami.

Kto składa wniosek o zwrot podatku u źródła zapłaconego po przekroczeniu limitu 2 mln zł?

Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli po przekroczeniu ustawowego limitu 2 mln zł zostanie pobrany podatek u źródła według standardowej stawki, będzie można go odzyskać. W takim wypadku konieczne jest złożenie wniosku o zwrot podatku u źródła. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że z wnioskiem takim może wystąpić kontrahent zagraniczny, ponieważ w tym wypadku to on jest podatnikiem. Istnieje możliwość, by z wnioskiem o zwrot podatku u źródła wystąpiła polska firma będąca płatnikiem tego podatku. Przepisy zezwalają na to wówczas, gdy podatek zostanie zapłacony z jego własnych środków (czyli to on poniesie ciężar ekonomiczny tego podatku).

Wniosek o zwrot podatku u źródła – załączniki

Procedura złożenia wniosku i zwrotu podatku będzie jednak skomplikowana i długotrwała. Konieczne będzie bowiem dołączenie do wniosku o zwrot podatku u źródła wielu załączników, tj.:

  • certyfikatu rezydencji,
  • dokumentacji w zakresie przelewów bankowych lub innych dokumentów dotyczących rozliczeń,
  • umów/faktur lub innych dokumentów, na podstawie których dokonano transakcji i zrealizowano wypłatę należności,
  • oświadczenia płatnika, że spełnione zostały warunki do stosowania zwolnień przewidzianych w ustawach o podatkach dochodowych,
  • oświadczenia podatnika, że ma status tzw. beneficial owner wraz z uzasadnieniem,
  • oświadczenia podatnika, że prowadzi tzw. rzeczywistą działalność gospodarczą wraz z uzasadnieniem,
  • dokumentacji potwierdzającej, że to płatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku z własnych środków i ponosi ciężar ekonomiczny podatku (w przypadku, gdy z wnioskiem występuje płatnik).

Wniosek o zwrot podatku u źródła – ile trwa procedura?

Czas na dokonanie zwrotu podatku u źródła będzie wynosił co do zasady sześć miesięcy. Co do zasady, ponieważ będzie mógł on zostać wydłużony na czas weryfikacji wniosku (w zasadzie na czas nieokreślony). W ramach takiej weryfikacji wniosku mogą zostać podjęte czynności sprawdzające i kontrolne, zarówno po stronie płatnika, jak i po stronie podatnika zagranicznego, co w rzeczywistości może doprowadzić do sytuacji, w której na zwrot będziemy czekać nawet kilka lat.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

3 godziny temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

3 godziny temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

4 godziny temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

4 godziny temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

4 godziny temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

4 godziny temu