Jednolity plik kontrolny należy przesłać do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Powinien on zawierać dane z ewidencji sprzedaży i zakupu VAT. Co ważne, dane te należy przekazać w wersji elektronicznej do właściwego organu, w postaci ściśle określonego schematu. Jego wzór znajduje się na stronach Ministerstwa Finansów. Jak więc wygenerować i poprawnie wysłać plik JPK_VAT?

Generowanie JPK_VAT

Najwygodniejszym rozwiązaniem pozwalającym na sprawną wysyłkę JPK_VAT jest generowanie pliku bezpośrednio z systemu, w którym prowadzone są księgi podatkowe (na podstawie ewidencji sprzedaży i zakupu VAT). Zdecydowana większość programów do księgowości zdążyła przygotować odpowiednie rozwiązania. Umożliwiają one przygotowanie tego typu plików wg właściwego schematu i wyeksportowanie ich do formatu xml.

Na stronie Ministerstwa Finansów można znaleźć jednak dokładną instrukcję jak ręcznie sporządzić plik JPK_VAT (na podstawie ogólnodostępnej tabeli CSV, którą można edytować w arkuszu kalkulacyjnym).

Wysyłanie pliku JPK_VAT

Tak przygotowany plik JPK_VAT w formacie xml można wysłać na jeden z dwóch sposobów:

  • za pomocą podpisu kwalifikowanego – rozwiązanie płatne,
  • za pomocą profilu zaufanego e-PUAP – rozwiązanie bezpłatne (wystarczy założyć konto za pośrednictwem banku lub na portalu EPUAP; drugie rozwiązanie wymaga złożenia wniosku o utworzenie profilu zaufanego, a następnie potwierdzenia swojej tożsamości w jednym z urzędów skarbowych lub innych punktów – właściwe adresy znajdziesz tutaj).

Po uzyskaniu jednego ze sposobów potwierdzenia tożsamości przy wysyłaniu dokumentów elektronicznych, ze strony Ministerstwa Finansów przedsiębiorca powinien pobrać tzw. kliencką aplikację do wysyłania JPK, dobierając jej wersję do wykorzystywanego systemu operacyjnego. Co ważne, wraz z samym programem należy pobrać instrukcję. W niej znajduje się dokładny opis każdego etapu instalowania aplikacji oraz wysyłki za jej pośrednictwem plików JPK_VAT.

JPK_VAT w iFirma.pl

System ifirma.pl pozwala na proste i szybkie generowanie danych w formie JPK, w tym także Jednolitych Plików Kontrolnych dotyczących VAT. Można je pobrać w formacie xml i wysłać we własnym zakresie. Można też skorzystać z możliwości wysłania ich przez ifirma.pl (obecnie poprzez złożenie UPL-1, czyli upoważnienia dla pracowników portalu. Docelowo funkcja ta ma być zintegrowana ze wspomnianym wyżej profilem zaufanym eGo). Szczegółowa instrukcja, jak wygenerować i wysłać JPK z systemu ifirma.pl znajduje się tutaj.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

17 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

17 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

18 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

20 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu