Powrót

Jak wypełnić wniosek RDZ – o zwolnienie ze składek ZUS?

jak wypełnić wniosek RDZ

Prowadzisz działalność gospodarczą więc pewnie już wiesz, że możesz ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS. Sprawdź jak wypełnić wniosek.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Od 1 kwietnia 2020 roku zaczęła obowiązywać ustawa o tarczy antykryzysowej. Duże grono osób prowadzących działalność gospodarczą będzie mogło skorzystać z umorzenia składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 roku, oczywiście po spełnieniu ustawowych warunków. Dzisiaj omówimy, w jaki sposób wypełnić wniosek o zwolnienie ze składek ZUS.

W jaki sposób można złożyć wniosek do ZUS?

Wniosek można złożyć na kilka sposobów:

  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl,
  • za pośrednictwem poczty,
  • osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Jak wypełnić wniosek RDZ?

Wzór wniosku, który można wydrukować i wypełnić jest dostępny na stronie ZUS.

Wniosek jest przygotowany w formie uproszczonej, ale po kolei.

Dane wnioskodawcy

wniosek RDZ - dane wnioskodawcy

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS – część I
 

W części pierwszej należy wpisać wszystkie dane identyfikujące firmę. Zaleca się podawanie we wniosku danych kontaktowych – telefon, e-mail, aby w przypadku wątpliwości można było bez problemu skontaktować się z przedsiębiorcą i je wyjaśnić. Skróci to czas na zaopiniowanie wniosku.

Treść wniosku

Jak wypełnić wniosek RDZ - o zwolnienie ze składek ZUS?

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS – część II
 

Przedsiębiorca, który zatrudnia do 49 pracowników w bloku II wypełnia pkt 1.A.
Przedsiębiorca, który opłaca składki wyłącznie za siebie w bloku II wypełnia pkt 1.D.
Tarcza 3.0 umożliwiła także przedsiębiorcom, którzy korzystają z “ulgi na start” ubieganie się o zwolnienie ze składek ZUS, jednak tylko za miesiące kwiecień-maj. Dla nich przeznaczony jest pkt 1.B.

Jeżeli przedsiębiorca będzie składał wniosek za inny okres, ponieważ w miesiącu marcu nie spełnia kryterium przychodowego, to wówczas będzie to przychód za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku.

Osoba, która zdecyduje się na przesłanie wniosku za pośrednictwem PUE ZUS może skorzystać ze szczegółowej instrukcji, która jest dostępna na stronie ZUS. Dzięki opisowi można przejść całą ścieżkę bez większych komplikacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców przygotowany został przez zespół IFIRMA film instruktażowy jak złożyć wniosek na PUE ZUS.

Dodatkowe informacje dotyczące podmiotu

Jak wypełnić wniosek RDZ - o zwolnienie ze składek ZUS?

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS – część III
 

W tej części należy wskazać kod PKD działalności. Do wniosku przekazywanego w formacie elektronicznym należy dołączyć wniosek na potwierdzenie udzielonej pomocy publicznej, który jest integralną częścią formularza składanego przez PUE-ZUS. W przypadku wniosku wypełnianego ręcznie taka informacja jest już już zawarta w pkt 2.

Informacja o rozstrzygnięciu wniosku zostanie przekazana do każdego przedsiębiorcy za pośrednictwem PUE ZUS lub pocztą. W przypadku odmowy ZUS wyda decyzję, od której przysługuje odwołanie złożone w terminie 14 dni do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Pamiętaj!

Jeżeli przychód w miesiącu marcu 2020 roku przekracza 15.681 zł w przypadku, gdy przedsiębiorca opłaca składki wyłącznie za siebie, to nie może on wnioskować o zwolnienie za ten miesiąc. W przypadku kiedy w kwietniu bądź maju przychód będzie niższy niż 15.681 zł albo wyższy niż 15.681 zł i dochód niższy niż 7.000 zł to wówczas można złożyć wniosek odpowiedni za miesiąc kwiecień-maj lub sam maj.

Pakiet tarczy antykryzysowej – najważniejsze zmiany.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość