Blog ifirma.pl

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna – wady i zalety

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się czym się różni kasa fiskalna od drukarki fiskalnej? W dzisiejszym artykule opiszemy ich wady i zalety.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych mają obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Część przedsiębiorców może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie pod pewnymi warunkami, jednak nie o tym będziemy dzisiaj pisali. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się porównaniem kas i drukarek fiskalnych, wskazując na ich wady i zalety.

Kasa fiskalna i drukarka fiskalna – definicje podatkowe

Wielu przedsiębiorców często zastanawia się, czy kasa i drukarka fiskalna to jest to samo? W przepisach najczęściej pojawiają się informacje na temat kas fiskalnych, dlatego też tak trudno jest uchwycić różnicę pomiędzy kasą a drukarką fiskalną. W ustawie o podatku VAT jeżeli chodzi o sprzedaż na rzecz osób fizycznych mówi się jedynie o kasach fiskalnych. Mamy jeszcze Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące i z niego można się dowiedzieć, jak jest zdefiniowana kasa i drukarka fiskalna.

Kasa fiskalna

 

Kasy z programem aplikacyjnym, posiadające własną bazę danych o towarach i usługach, zwaną dalej „bazą towarową”, z możliwością jej zmiany wyłącznie poprzez zdefiniowaną funkcję niezmiennego programu aplikacyjnego.

 

Drukarka fiskalna

 

Kasy bez programu aplikacyjnego, sterowane przez interfejs komunikacyjny zewnętrznym programem aplikacyjnym, które zamiast bazy towarowej zawierają algorytm weryfikujący zmiany przypisania stawek podatku oraz zwolnienia od podatku do nazw towarów lub usług.

Kasa a drukarka fiskalna – podobieństwa i różnice

Przyjrzymy się teraz czym tak naprawdę różni się kasa fiskalna od drukarki. Spróbujemy porównać kilka istotnych elementów dla lepszego zobrazowania.

Kasa fiskalna
Drukarka fiskalna
  Kasa fiskalna działa samodzielnie, nie potrzebuje dodatkowych aplikacji, żeby mogła pracować.  
  Drukarka fiskalna, żeby mogła działać musi być połączona z komputerem lub laptopem. W takim przypadku będzie wymagane dodatkowe oprogramowanie sprzedażowe  
  W pamięci kasy znajduje się baza towarów i usług  
  Baza towarowa znajduje się na urządzeniu, z którym połączona jest drukarka fiskalna  
  Stany magazynowe są aktualizowane dopiero po wprowadzeniu sprzedaży z kasy, może dojść do ujemnych stanów magazynowych  
  W zależności od posiadanego oprogramowania stany magazynowe mogą być na bieżąco monitorowane, nie ma możliwości sprzedaży przy braku towaru na magazynie  
  Zakup kasy fiskalnej – mniejsze obciążenie finansowe – jest tańsza  
  Zakup drukarki fiskalnej – większe obciążenie finansowe – jest droższa  
  Wydruk paragonu z kasy i drukarki fiskalnej jest taki sam, dla nabywcy nie ma widocznej różnicy czy paragon został wystawiony na kasie czy drukarce fiskalnej  

Przedsiębiorcy mają możliwość zakupu również kasy fiskalnej mobilnej, która może okazać się niezbędna przykładowo przy działalności sezonowej, przy obsłudze imprez kulturalnych, sportowych a nawet w okresie nasilonego ruchu stacjonarnie w sklepie w celu usprawnienia obsługi.

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna – wady i zalety

Stojąc przed wyborem kasa czy drukarka fiskalna ważne jest poznanie ograniczeń zarówno jednego, jak i drugiego urządzenia. W poprzednim akapicie wykazaliśmy podobieństwa i różnice, a przede wszystkim opisane zostały funkcje, jakie posiadają. Poniżej spróbujemy wskazać wady i zalety obydwu rozwiązań, przy czym warto w tym miejscu podkreślić, że to co jest wadą dla jednych może być zaletą dla innych.

Kasa fiskalna
Drukarka fiskalna
  Instalacja kasy fiskalnej dobrze sprawdzi się przy ewidencjonowaniu sprzedaży w małych sklepach, drogeriach, u fryzjera, kosmetyczki, lekarza czy prawnika     Posiadanie drukarki fiskalnej będzie lepszym rozwiązaniem dla dużych sklepów, marketów  
  Kasa fiskalna może działać samodzielnie     Drukarka fiskalna wymaga połączenia z komputerem, laptopem  
  Na kasie znajduje się ograniczona ilość informacji z uwagi na niewielką pamięć. Wprowadzona jest przede wszystkim baza towarowa     Możliwości drukarki fiskalnej są znacznie większe, ponieważ jest zintegrowana z programem komputerowym  
  Nie można na bieżąco monitorować stanów magazynów, może dojść do sprzedaży towaru, którego nie ma na magazynie     Stany magazynowe aktualizują się na bieżąco w momencie wystawiania paragonu fiskalnego, nie ma możliwości stworzenia ujemnych stanów magazynowych  
  Kasa fiskalna ma ograniczone możliwości     Drukarka fiskalna współdziała z programem komputerowym, co pozwala na tworzenie raportów, zestawień, niestandardowych wydruków  
  Zarówno w przypadku kasy fiskalnej, jak i drukarki fiskalnej można ubiegać się o zwrot ulgi za zakup. Potwierdzają to również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, przykładowa to interpretacja nr 0112-KDIL3.4012.36.2019.2.LS z dnia 24.01.2020 r.  

Podsumowanie

Decyzja o zakupie kasy lub drukarki fiskalnej jest bardzo indywidualna i jej podjęcie zależy od kilku czynników, na które zwróciliśmy uwagę w publikacji. Wygodniejszym rozwiązaniem jest kasa fiskalna, która działa autonomiczne, natomiast uruchomienie drukarki jest możliwe dopiero po połączeniu z programem zainstalowanym na komputerze. Dla odbiorcy nie ma znaczenia z jakiego urządzenia otrzyma paragon fiskalny. Drukarka fiskalna ma więcej możliwości w odróżnieniu od kasy, która posiada jedynie w swojej pamięci bazę towarową. Jeżeli przedsiębiorcy zależy na monitorowaniu stanów magazynowych na bieżąco, to na pewno lepszym rozwiązaniem będzie drukarka fiskalna. W artykule podano wystarczająco dużo informacji, które na pewno pomogą podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego dla danej firmy sprzętu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 24 listopada 2021 o 09:03
   Saya

   “Z takiego obowiązku zwolnieni są ci podatnicy, których roczny obrót nie przekracza 20 000 zł oraz ci, którzy wykonują przynajmniej jedną czynność wymienioną w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). ”
   Radziłabym jeszcze raz przeczytać rozporządzenie 😉

  2. 7 grudnia 2021 o 08:43
   Ifirma

   Dziękujemy za uwagi. Test niestety opiera się na przepisach jakie już nie obowiązują i odnosi się do stanu prawnego na 2021 rok. Błąd jaki Pan zauważył poprawiliśmy, docelowo jednak cały tekst wymaga aktualizacji, co mamy nadzieję niedługo nastąpi.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie