Blog ifirma.pl

Kiedy SOTI nie podlega opodatkowaniu w kraju?

|
Zastanawiasz się, w jaki sposób prawidłowo rozliczać SOTI? Przeczytaj o tym, kiedy SOTI nie podlega opodatkowaniu w kraju.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wprowadzony od 1 lipca 2021 r. pakiet VAT e-commerce ciągle rodzi wiele pytań, na które staramy się sukcesywnie odpowiadać. Dzisiaj podejmiemy się analizowania przypadku, kiedy transakcje dokonywane w ramach SOTI nie będą opodatkowane w kraju.

Sprzedaż na odległość towarów importowanych SOTI

Zanim rozpoczniemy nasze dywagacje tytułem przypomnienia kilka słów na temat SOTI. Wiemy już, że jest to sprzedaż na odległość towarów importowanych do niepodatnika potocznie nazywanego konsumentem, są to transakcje B2C. Nie bez znaczenia pozostaje wartość dostawy. Jeżeli będą to towary o niskiej wartości do kwoty 150 euro, to przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć takie transakcje w procedurze uproszczonej IOSS. Miejscem dostawy w przypadku SOTI jest miejsce zakończenia wysyłki lub transportu towarów, a więc kraj konsumenta.

Kiedy SOTI nie będzie opodatkowane w Polsce?

Przedsiębiorcy, którzy dokonują SOTI do 150 euro mają możliwość przystąpienia do procedury szczególnej IOSS.

Jeżeli jednak z jakichś powodów polski przedsiębiorca nie zdecyduje się na rozliczanie transakcji SOTI w procedurze uproszczonej IOSS, to miejscem dostawy towarów będzie terytorium państwa trzeciego, a VAT od importu zostanie zapłacony w kraju konsumenta. Analogicznie przesyłek o wartości powyżej 150 euro, które nie mogą być opodatkowane w IOSS.

Przykład

Polski przedsiębiorca posiada magazyny w Chinach, z których za pośrednictwem sklepu internetowego wysyła towary o wartości do 150 euro bezpośrednio do konsumentów w różnych krajach UE. Podatnik nie zdecydował się na dokonanie rejestracji do procedury uproszczonej IOSS. W takim przypadku miejscem dostawy są Chiny, ale VAT od importu będzie rozliczany w kraju konsumenta.

Podsumowanie

Jeżeli polski przedsiębiorca będzie dokonywał sprzedaży na odległość towarów importowanych SOTI, ale nie przystąpi do procedury SOTI, to nie będzie rozliczał podatku VAT na terytorium Polski. Jeżeli transakcja SOTI będzie dotyczyła polskiego konsumenta, to wówczas firma kurierska lub operator pocztowy, jeżeli będzie zgłoszony do procedury uproszczonej USZ, pobierze opłaty celne od nabywcy w chwili dokonywania dostawy. Natomiast jeżeli operator nie zdecyduje się na procedurę USZ, to wówczas będzie musiał dokonać zgłoszenia celnego na formularzu H7.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie