Kiedy SOTI nie podlega opodatkowaniu w kraju?

rozliczanie_SOTI_kiedy_nie_podlega_opodatkowaniu_w_kraju

Zastanawiasz się, w jaki sposób prawidłowo rozliczać SOTI? Przeczytaj o tym, kiedy SOTI nie podlega opodatkowaniu w kraju.

Wprowadzony od 1 lipca 2021 r. pakiet VAT e-commerce ciągle rodzi wiele pytań, na które staramy się sukcesywnie odpowiadać. Dzisiaj podejmiemy się analizowania przypadku, kiedy transakcje dokonywane w ramach SOTI nie będą opodatkowane w kraju.

Sprzedaż na odległość towarów importowanych SOTI

Zanim rozpoczniemy nasze dywagacje tytułem przypomnienia kilka słów na temat SOTI. Wiemy już, że jest to sprzedaż na odległość towarów importowanych do niepodatnika potocznie nazywanego konsumentem, są to transakcje B2C. Nie bez znaczenia pozostaje wartość dostawy. Jeżeli będą to towary o niskiej wartości do kwoty 150 euro, to przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć takie transakcje w procedurze uproszczonej IOSS. Miejscem dostawy w przypadku SOTI jest miejsce zakończenia wysyłki lub transportu towarów, a więc kraj konsumenta.

Kiedy SOTI nie będzie opodatkowane w Polsce?

Przedsiębiorcy, którzy dokonują SOTI do 150 euro mają możliwość przystąpienia do procedury szczególnej IOSS.

Jeżeli jednak z jakichś powodów polski przedsiębiorca nie zdecyduje się na rozliczanie transakcji SOTI w procedurze uproszczonej IOSS, to miejscem dostawy towarów będzie terytorium państwa trzeciego, a VAT od importu zostanie zapłacony w kraju konsumenta. Analogicznie przesyłek o wartości powyżej 150 euro, które nie mogą być opodatkowane w IOSS.

Przykład

Polski przedsiębiorca posiada magazyny w Chinach, z których za pośrednictwem sklepu internetowego wysyła towary o wartości do 150 euro bezpośrednio do konsumentów w różnych krajach UE. Podatnik nie zdecydował się na dokonanie rejestracji do procedury uproszczonej IOSS. W takim przypadku miejscem dostawy są Chiny, ale VAT od importu będzie rozliczany w kraju konsumenta.

Podsumowanie

Jeżeli polski przedsiębiorca będzie dokonywał sprzedaży na odległość towarów importowanych SOTI, ale nie przystąpi do procedury SOTI, to nie będzie rozliczał podatku VAT na terytorium Polski. Jeżeli transakcja SOTI będzie dotyczyła polskiego konsumenta, to wówczas firma kurierska lub operator pocztowy, jeżeli będzie zgłoszony do procedury uproszczonej USZ, pobierze opłaty celne od nabywcy w chwili dokonywania dostawy. Natomiast jeżeli operator nie zdecyduje się na procedurę USZ, to wówczas będzie musiał dokonać zgłoszenia celnego na formularzu H7.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość