Blog ifirma.pl

Kolejna podwyżka stóp procentowych – wysokość stóp procentowych od 9 marca 2022

|
|
2 minut czytania
Masz kredyty do spłacenia? Sprawdź, co się zmieniło w wysokości stóp procentowych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dlaczego rosną stopy procentowe? Materiał video

 

Brak stabilizacji na rynkach światowych wprowadza chaos i dezorientację w wielu obszarach życia, między innymi na rynkach finansowych. Osłabienie waluty polskiej wymusiło wprowadzenie kolejnej w tym roku podwyżki stóp procentowych. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie mamy obecnie wysokości stóp procentowych.

Ile wynoszą stopy procentowe po podwyżce od 9 marca 2022 roku

Dokładnie miesiąc wcześniej, bo 9 lutego 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej dokonała podwyżki stóp procentowych NBP. Z uwagi na pogorszenie koniunktury gospodarczej na świecie RPP podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp od 9 marca 2022 roku:

 
okres
stopa referencyjna stopa lombardowa stopa depozytowa stopa redyskontowa weksli stopa dyskontowa weksli
09-02-2022 2,75% 3,25% 2,25% 2,80% 2,85%
09-03-2022 3,50% 4% 3,00% 3,55% 3,60%
 

W ślad za tymi podwyżkami wzrosły również odsetki podatkowe i ustawowe.

Dlaczego rosną stopy procentowe? Materiał video:

Wzrost odsetek podatkowych od 9 marca 2022 roku

Podwyżka stóp procentowych NBP odbiła się bardzo niekorzystnie na wysokości odsetek od zaległości podatkowych. Obecnie kształtują się na następującym poziomie:

 
okres
 
stawka podstawowa
 
stawka obniżona
 
stawka podwyższona
 
09-02-2022
 
8,50 % 4,25 % 12,75 %
09-03-2022
 
10,00% 5,00 % 15,00 %
 

Odsetki podatkowe naliczane są od zaległości podatkowych na zasadach opisanych w ustawie Ordynacja podatkowa.

Wzrost odsetek ustawowych od 9 marca 2022 roku

W obrocie gospodarczych mamy do czynienia również z odsetkami, które są naliczane w oparciu o ustawę o Kodeks cywilny. Mówi się m.in. o odsetkach kapitałowych i za czas opóźnienia. Odsetki te są naliczane od różnego rodzaju transakcji cywilnoprawnych.

 
okres
 
odsetki kapitałowe
 
odsetki za czas opóźnienia
 
09-02-2022
 
6,25 % 8,25 %
09-03-2022
7,00 % (14% odsetki maksymalne) 9,00 % (18% odsetki maksymalne)
 

W przypadku naliczania odsetek kapitałowych i odsetek za opóźnienia ustawodawca wprowadził górną granicę do ich naliczania, która wynosi dwukrotność ich wysokości.

Odsetki ustawowe mogą być naliczane zarówno w rozliczeniach pomiędzy firmami, jak i osobami, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Wzrost stóp procentowych ma również wpływ na inne obszary funkcjonowania. Chodzi m.in. o podwyżki oprocentowania różnego rodzaju kredytów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie