Powrót

Kolejna podwyżka stóp procentowych – wysokość stóp procentowych od 9 marca 2022

wysokość stóp procentowych od 9 marca 2022

Masz kredyty do spłacenia? Sprawdź, co się zmieniło w wysokości stóp procentowych.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Dlaczego rosną stopy procentowe? Materiał video

 

Brak stabilizacji na rynkach światowych wprowadza chaos i dezorientację w wielu obszarach życia, między innymi na rynkach finansowych. Osłabienie waluty polskiej wymusiło wprowadzenie kolejnej w tym roku podwyżki stóp procentowych. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie mamy obecnie wysokości stóp procentowych.

Ile wynoszą stopy procentowe po podwyżce od 9 marca 2022 roku

Dokładnie miesiąc wcześniej, bo 9 lutego 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej dokonała podwyżki stóp procentowych NBP. Z uwagi na pogorszenie koniunktury gospodarczej na świecie RPP podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp od 9 marca 2022 roku:

 
okres
stopa referencyjna stopa lombardowa stopa depozytowa stopa redyskontowa weksli stopa dyskontowa weksli
09-02-2022 2,75% 3,25% 2,25% 2,80% 2,85%
09-03-2022 3,50% 4% 3,00% 3,55% 3,60%
 

W ślad za tymi podwyżkami wzrosły również odsetki podatkowe i ustawowe.

Dlaczego rosną stopy procentowe? Materiał video:

Wzrost odsetek podatkowych od 9 marca 2022 roku

Podwyżka stóp procentowych NBP odbiła się bardzo niekorzystnie na wysokości odsetek od zaległości podatkowych. Obecnie kształtują się na następującym poziomie:

 
okres
 
stawka podstawowa
 
stawka obniżona
 
stawka podwyższona
 
09-02-2022
 
8,50 % 4,25 % 12,75 %
09-03-2022
 
10,00% 5,00 % 15,00 %
 

Odsetki podatkowe naliczane są od zaległości podatkowych na zasadach opisanych w ustawie Ordynacja podatkowa.

Wzrost odsetek ustawowych od 9 marca 2022 roku

W obrocie gospodarczych mamy do czynienia również z odsetkami, które są naliczane w oparciu o ustawę o Kodeks cywilny. Mówi się m.in. o odsetkach kapitałowych i za czas opóźnienia. Odsetki te są naliczane od różnego rodzaju transakcji cywilnoprawnych.

 
okres
 
odsetki kapitałowe
 
odsetki za czas opóźnienia
 
09-02-2022
 
6,25 % 8,25 %
09-03-2022
7,00 % (14% odsetki maksymalne) 9,00 % (18% odsetki maksymalne)
 

W przypadku naliczania odsetek kapitałowych i odsetek za opóźnienia ustawodawca wprowadził górną granicę do ich naliczania, która wynosi dwukrotność ich wysokości.

Odsetki ustawowe mogą być naliczane zarówno w rozliczeniach pomiędzy firmami, jak i osobami, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Wzrost stóp procentowych ma również wpływ na inne obszary funkcjonowania. Chodzi m.in. o podwyżki oprocentowania różnego rodzaju kredytów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość