Blog ifirma.pl

Konsekwencje niezłożenia pliku JPK_VAT

|
|
3 minut czytania
Wszyscy czynni podatnicy VAT, także ci o statusie mikroprzedsiębiorcy, są zobowiązani do przesyłania do organów podatkowych ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, począwszy od danych za styczeń 2018 roku. Jakie konsekwencje grożą przedsiębiorcy za niezrealizowanie tego obowiązku?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wszyscy czynni podatnicy VAT, także ci o statusie mikroprzedsiębiorcy, są zobowiązani do przesyłania do organów podatkowych ewidencji VAT w formie pliku JPK_VAT, począwszy od danych za styczeń 2018 roku. Jakie konsekwencje grożą przedsiębiorcy za niezrealizowanie tego obowiązku?

JPK_VAT to obowiązkowa informacja podatkowa

Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z JPK_VAT powinni pamiętać, że pliki te – mimo swojej specyficznej formy – mają charakter informacji podatkowej, podobnie jak deklaracja VAT-7. W związku z powyższym niezrealizowanie obowiązku polegającego na przesłaniu go do właściwego organu w ustawowo wyznaczonym terminie, tzn. do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (tak jak deklaracje VAT-7), zagrożone jest sankcjami karnymi skarbowymi.

▲ wróć na początek

Co grozi za brak złożenia JPK_VAT?

Brak przesłania jednolitego pliku kontrolnego VAT – w zależności od okoliczności – może zostać uznane przez organy skarbowe za wykroczenie lub przestępstwo. Rozróżnienie to jest niezwykle istotne, ponieważ wpływa na wysokość kary, jaka może spaść na podatnika.

W przypadku pierwszej kategorii sankcja może wynieść od 200 PLN do 40 000 PLN. Jeżeli czyn zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo, konsekwencje finansowe mogą mieć wymiar od 666,60 PLN do nawet 199 995,20 PLN.

Od czego zależy wymiar kary? Zakres ten wyznaczany jest przez kilka czynników:

 • wartości uszczuplenia należności podatkowej (jeśli przekracza 10 000 PLN jest to już przestępstwo),
 • pobudki działania sprawcy,
 • stopnia szkodliwości społecznej,
 • sposobu dokonania danego czynu.

Możliwość odroczenia terminu złożenia JPK_VAT

Przedsiębiorcy, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli wysłać JPK_VAT w terminie, uzupełniając zaległe dane powinni przesłać do US także czynny żal. Co więcej, w takim wypadku pomocny może okazać się art. 48 Ordynacji podatkowej, który zezwala na odraczanie terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego (pod warunkiem przedstawienia odpowiednich argumentów). Co ważne, wniosek o odroczenie terminu należy złożyć przed jego upływem.

Co więcej, przedsiębiorca może zostać wezwany do złożenia pisemnego wyjaśnienia odnośnie zaistniałej sytuacji powodującej opóźnienie w dostarczeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego (więcej).

▲ wróć na początek

Sprawdź, jak wygenerować JPK z systemu ifirma.pl!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie