Blog

Kontrakty drogowe – rodzaje i sposób wykonania kontraktu

W kontekście objaśnień Ministerstwa Finansów dotyczącego opodatkowania podatkiem VAT kontraktów drogowych, warto poznać ich rodzaje i sposób, w jaki są wykonywane. Dzięki tym informacjom przedsiębiorcom będzie prościej ocenić, jaki kontrakt realizują, co ułatwi zastosowanie właściwej stawki podatku VAT, szczegóły poniżej w publikacji.

Jakie mamy kontrakty drogowe?

Celem zawieranych kontraktów drogowych jest utrzymanie właściwego stanu technicznego dróg. Firma, która realizuje kontrakt, ma za zadanie wykonywanie prac konserwacyjnych, porządkowych i innych, które zapewnią bezpieczeństwo ruchu drogowego. Będą to m.in.:

  • okresowe kontrole stanu dróg,
  • prace konserwacyjne i naprawcze,
  • prace interwencyjne,
  • zamykanie dróg, wyznaczanie objazdów,
  • utrzymanie zieleni przydrożnej.

W kontekście omawianej problematyki rozróżniamy:

  1. Kontrakty utrzymaniowe traktowane jako usługi kompleksowego utrzymania dróg, zapewniające przejezdność dróg.
  2. Kontrakty wywołaniowe, w ramach których wykonuje się konkretne zlecone czynności, a świadczący usługę nie jest odpowiedzialny za właściwy standard drogi, tak jak w przypadku kontraktów utrzymaniowych.

Wspomniane nazewnictwo nie ma decydującego znaczenia do oceny charakteru danego kontraktu. Istotny jest zakres czynności, które wchodzą w jego zakres. Każdy przypadek musi być analizowany indywidualnie, aby można było właściwie ustalić, czy mamy do czynienia z usługą kompleksową, czy z niezależnym świadczeniem. W objaśnieniach napisano o typowych elementach, które powinny być przeanalizowane, o czym piszemy poniżej.

Sposób wykonania kontraktu

W przypadku kontraktu kompleksowego utrzymania dróg, to świadczący usługę lokalizuje problem, wybiera sposób działania oraz decyduje o wykonaniu konkretnych czynności. Samodzielnie decyduje o konieczności usunięcia wszelkich nieprawidłowości.

W przypadku kontraktu wywołaniowego świadczący usługę otrzymuje konkretne zlecenie od zamawiającego, w którym określony jest zakres prac, nie robi tego z własnej inicjatywy.

Ryzyko utrzymania stanu drogi

W przypadku kontraktu kompleksowego obowiązek utrzymania właściwego stanu drogi oraz ryzyko związane z niedopełnieniem tego obowiązku spoczywa na świadczącym usługę.

W przypadku kontraktu wywołaniowego ryzyko wynikające z zaniedbania utrzymania właściwego stanu drogi nie jest przypisane do świadczącego usługę.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

56 minut temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

1 godzinę temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

2 godziny temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 godziny temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu