Kontrola pracy zdalnej – czy pracownik może się nie zgodzić na jej przeprowadzenie?

Zastanawiasz się, czy jako pracodawca masz prawo skontrolować pracownika na pracy zdalnej? W takim razie koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wprowadzenie na stałe do ustawy Kodeks pracy, rozwiązań związanych z wykonywaniem pracy zdalnej wiąże się z koniecznością poznania nowych przepisów. Zarówno pracownik jak i pracodawca powinni wiedzieć, jakie obowiązki i uprawnienia ich dotyczą. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem przeprowadzania kontroli pracy zdalnej, a konkretnie odpowiemy na pytanie, czy pracownik może się zgodzić na jej przeprowadzenie.

Praca zdalna – jak i gdzie jest wykonywana?

Odkąd zaczęły obowiązywać przepisy na temat pracy zdalnej wiele się mówi i pisze na ten temat. Zagadnienie jest omawiane zarówno od strony pracodawcy, jak i pracownika, ważne żeby obydwie strony wiedziały jak postępować i o czym należy pamiętać. Praca zdalna jest wykonywana w miejscu uzgodnionym z pracodawcą, niekoniecznie musi to być miejsce zamieszkania. Pracownik musi również otrzymać jasny komunikat, w jaki sposób będzie raportował wykonywanie zadań i jaka jest przewidziana forma kontaktu z pracodawcą. Kwestia sprzętu, wypłaty ekwiwalentu na media powinny być uregulowane w przepisach wewnętrznych u danego pracodawcy. Ustawodawca dał tutaj dość duży margines swobody, nie ma narzuconych sztywnych ram przez przepisy. Z ogólnych przepisów Kodeksu pracy wynika, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy, ale jak należy to rozumieć w sytuacji, gdy pracownik jest na pracy zdalnej?

Przepisy BHP a praca zdalna

Z ustawy Kodeks pracy wynika, że pracodawca realizuje w stosunku do pracownika w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej obowiązki w zakresie bhp wynikającym z rodzaju i warunków wykonywanej pracy. Nie wszystkie przepisy będą obowiązywały na pracy zdalnej, dlatego tak ważne jest, żeby pracodawca opracował instrukcję bhp, która obowiązuje pracowników przebywających na pracy zdalnej. Pracownik musi właściwie przygotować swoje miejsce na pracy zdalnej z uwzględnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Z ustawy wynika, jakie kategorie pracy nie mogą być realizowane w formule zdalnej. W pozostałym zakresie na pracodawcy spoczywa obowiązek opracowania procedur, w których powinna się znaleźć m.in. informacja na temat oceny ryzyka zawodowego czy zasad bhp.

Ważne!

Pracownik wykonujący pracę zdalną przed jej rozpoczęciem potwierdza w postaci papierowej lub elektronicznej zapoznanie się z procedurami opracowanymi przez pracodawcę oraz jest obowiązany do ich przestrzegania

Pracownik na pracy zdalnej musi odbyć szkolenie wstępne bhp, przepisu o szkoleniach okresowych nie stosuje się do pracowników, którzy wykonują pracę zdalną, chyba że ocena ryzyka zawodowego wykaże, że mają być przeprowadzane. Brak bezpośredniego nadzoru ze strony pracodawcy w czasie wykonywania pracy zdalnej ogranicza jego możliwości kontrolne. Rodzi się w takim razie pytanie, czy można przeprowadzić kontrolę na pracy zdalnej?

>Kontrola pracy zdalnej – czy pracownik może się nie zgodzić na jej przeprowadzenie?

Ustawa Kodeks pracy pozwala pracodawcy na przeprowadzenie kontroli wykonywania pracy zdalnej.

Pracodawca ma prawo przeprowadzać kontrolę wykonywania pracy zdalnej przez pracownika
Kontrola może dotyczyć w szczególności:
 • sprawdzenia warunków pracy pod kątem bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych
Kontrolę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika
Wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać prywatności pracownika wykonującego pracę zdalną i innych osób ani utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych w sposób zgodny z ich przeznaczeniem
Jeśli w trakcie kontroli pracodawca stwierdzi uchybienia w przestrzeganiu przepisów i zasad w zakresie bhp lub w przestrzeganiu wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, zobowiązuje pracownika do usunięcia stwierdzonych uchybień we wskazanym terminie albo cofa zgodę na wykonywanie pracy zdalnej przez tego pracownika

Jak widać przepisy w sposób dość jednoznaczny wypowiadają się na temat przeprowadzania kontroli na pracy zdalnej. Oznacza to, że pracownik nie może odmówić przeprowadzenia kontroli na pracy zdalnej.

Ważne!

Pracownik nie może odmówić przeprowadzenia kontroli na pracy zdalnej. Jeśli tak się stanie pracodawca odwoła pracownika z pracy zdalnej

Podsumowanie

Wprowadzenie regulacji dotyczących wykonywania pracy zdalnej do ustawu Kodeks pracy dało ogólny zarys, jakie przepisy obowiązują w tym obszarze. Nie oznacza to, że wszystkie kwestie zostały uregulowane w ustawie. To na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek wprowadzenia procedur wewnętrznych uwzględniających specyfikę pracy w danej firmie. Regulacje obowiązujące u danego pracodawcy powinny być transparentne i każdy pracownik ma obowiązek się z nimi zapoznać i podpisać stosowne oświadczenie na tę okoliczność. Przepisy są skonstruowane na dużym poziomie ogólności, co daje duży margines swobody w tworzeniu przepisów wewnętrznych. Jeżeli chodzi o kontrolę pracy zdalnej, to ustawa daje pracodawcy prawo jej przeprowadzenia. Pracodawca może, ale nie musi z tego prawa skorzystać. Kontrola nie może być niezapowiedziana i naruszać prywatności pracownika, jak również innych mieszkańców. Pracownik nie może odmówić przeprowadzenia takiej kontroli, jeśliby się tak stało zostanie odwołany z pracy zdalnej.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce