Blog ifirma.pl

Korekta w przypadku faktury do paragonu a nowe JPK

|
|
3 minut czytania
Musisz skorygować fakturę wystawioną do paragonu? Sprawdź, jak to zrobić w nowym JPK.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wystawianie faktur do paragonów nie należy do rzadkości. Przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę w kilku sytuacjach, o których jest mowa w przepisach. Nie można zapominać, że od 1 stycznia 2020 r. fakturę dla przedsiębiorcy można wystawić tylko w przypadku, gdy na paragonie znajdzie się NIP firmy. Sprawdźmy kiedy się wystawia faktury do paragonów i w jaki sposób dokonywać ich korekty.

Faktura do paragonu – kiedy można wystawić?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT fakturę do paragonu wystawia się w następujących okolicznościach:

 1. Na paragonie powyżej 450 zł (100 euro) zamieszczony został NIP przedsiębiorcy.
 2. Na paragonie bez NIP jeżeli konsument zażąda wystawienia faktury do paragonu.

W takim przypadku przedsiębiorca wystawia fakturę VAT, z NIP dla przedsiębiorcy i bez numeru NIP dla konsumenta, zawierającą niezbędne informacje, jakie zostały nałożone przepisami ustawy. Do faktury dołącza się paragon fiskalny obejmujący tę sprzedaż.

Od 1 października 2020 r. w związku z wejściem w życie nowych plików JPK_V7 każda faktura wystawiona do paragonu, bez względu na status nabywcy, musi zostać dodatkowo oznaczona symbolem “FP”.

Korekta faktury do paragonu a JPK

Nowy plik JPK kieruje się swoimi prawami, dlatego musimy przez jakiś czas przyswajać sobie nowe obowiązki, jakie z tego wynikają. Często zastanawiamy się nad tym, czy jakaś czynność, operacja księgowa u czynnego podatnika VAT powinna być odnotowywana inaczej od dotychczas obowiązujących zasad. W takim przypadku najlepiej odwołać się do katalogu pytań i odpowiedzi, jakie znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów.

Na pytanie, czy faktury korygujące wystawione do faktur, które podlegają oznaczeniu w ewidencji „FP”, także podlegają temu oznaczeniu MF odpowiedziało:

Istnieją 2 alternatywne sposoby prezentowania w pliku JPK_V7 takich faktur, które zapewniają zapisy prawidłowe pod względem technicznym i wnoszą do pliku kompletne dane analityczne, tj.:

Prezentowanie faktury korygującej ze znacznikiem „FP”

Należy pamiętać, że faktury oznaczane „FP” nie są brane pod uwagę do sum kontrolnych ewidencji. W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) musi być uwzględniana, np. w wierszu dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej – odpowiednio powiększonym lub pomniejszonym. W przypadku korekt na plus różnica może też być dodatkowo zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględniona w pliku.

Prezentowanie faktury korygującej bez znacznika „FP”

W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) nie może być uwzględniana w innym wierszu, np. dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej, który nie jest wówczas powiększany lub pomniejszany. Sposób ten jest wykluczony w przypadku korekt na plus, jeśli są one dodatkowo zaewidencjonowane na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględnione.

Podsumowując:

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Korekta faktury do paragonu - jak to wygląda w nowym JPK_V7?

   Korekta faktury do paragonu w nowym JPK_V7 może być oznaczona lub nieoznaczona jako “FP”, w zależności od tego czy będzie ona zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i czy będzie zaksięgowana w ewidencji na podstawie raportu z kasy fiskalnej.
  2. Korekta faktury do paragonu a oznaczenie FP - jak to wygląda w praktyce?

   Należy pamiętać, że faktury oznaczane „FP” nie są brane pod uwagę do sum kontrolnych ewidencji. W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) musi być uwzględniana, np. w wierszu dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej – odpowiednio powiększonym lub pomniejszonym.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie