Korekta w przypadku faktury do paragonu a nowe JPK

korekta faktury do paragonu a jpk

Musisz skorygować fakturę wystawioną do paragonu? Sprawdź, jak to zrobić w nowym JPK.

Wystawianie faktur do paragonów nie należy do rzadkości. Przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę w kilku sytuacjach, o których jest mowa w przepisach. Nie można zapominać, że od 1 stycznia 2020 r. fakturę dla przedsiębiorcy można wystawić tylko w przypadku, gdy na paragonie znajdzie się NIP firmy. Sprawdźmy kiedy się wystawia faktury do paragonów i w jaki sposób dokonywać ich korekty.

Faktura do paragonu – kiedy można wystawić?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT fakturę do paragonu wystawia się w następujących okolicznościach:

  1. Na paragonie powyżej 450 zł (100 euro) zamieszczony został NIP przedsiębiorcy.
  2. Na paragonie bez NIP jeżeli konsument zażąda wystawienia faktury do paragonu.

W takim przypadku przedsiębiorca wystawia fakturę VAT, z NIP dla przedsiębiorcy i bez numeru NIP dla konsumenta, zawierającą niezbędne informacje, jakie zostały nałożone przepisami ustawy. Do faktury dołącza się paragon fiskalny obejmujący tę sprzedaż.

Od 1 października 2020 r. w związku z wejściem w życie nowych plików JPK_V7 każda faktura wystawiona do paragonu, bez względu na status nabywcy, musi zostać dodatkowo oznaczona symbolem “FP”.

Korekta faktury do paragonu a JPK

Nowy plik JPK kieruje się swoimi prawami, dlatego musimy przez jakiś czas przyswajać sobie nowe obowiązki, jakie z tego wynikają. Często zastanawiamy się nad tym, czy jakaś czynność, operacja księgowa u czynnego podatnika VAT powinna być odnotowywana inaczej od dotychczas obowiązujących zasad. W takim przypadku najlepiej odwołać się do katalogu pytań i odpowiedzi, jakie znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów.

Na pytanie, czy faktury korygujące wystawione do faktur, które podlegają oznaczeniu w ewidencji „FP”, także podlegają temu oznaczeniu MF odpowiedziało:

Istnieją 2 alternatywne sposoby prezentowania w pliku JPK_V7 takich faktur, które zapewniają zapisy prawidłowe pod względem technicznym i wnoszą do pliku kompletne dane analityczne, tj.:

Prezentowanie faktury korygującej ze znacznikiem „FP”

Należy pamiętać, że faktury oznaczane „FP” nie są brane pod uwagę do sum kontrolnych ewidencji. W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) musi być uwzględniana, np. w wierszu dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej – odpowiednio powiększonym lub pomniejszonym. W przypadku korekt na plus różnica może też być dodatkowo zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględniona w pliku.

Prezentowanie faktury korygującej bez znacznika „FP”

W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) nie może być uwzględniana w innym wierszu, np. dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej, który nie jest wówczas powiększany lub pomniejszany. Sposób ten jest wykluczony w przypadku korekt na plus, jeśli są one dodatkowo zaewidencjonowane na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględnione.

Podsumowując:

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Korekta faktury do paragonu - jak to wygląda w nowym JPK_V7?

    Korekta faktury do paragonu w nowym JPK_V7 może być oznaczona lub nieoznaczona jako “FP”, w zależności od tego czy będzie ona zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i czy będzie zaksięgowana w ewidencji na podstawie raportu z kasy fiskalnej.

  2. 🔸Korekta faktury do paragonu a oznaczenie FP - jak to wygląda w praktyce?

    Należy pamiętać, że faktury oznaczane „FP” nie są brane pod uwagę do sum kontrolnych ewidencji. W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) musi być uwzględniana, np. w wierszu dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej – odpowiednio powiększonym lub pomniejszonym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość