Korekta w przypadku faktury do paragonu a nowe JPK

Wystawianie faktur do paragonów nie należy do rzadkości. Przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę w kilku sytuacjach, o których jest mowa w przepisach. Nie można zapominać, że od 1 stycznia 2020 r. fakturę dla przedsiębiorcy można wystawić tylko w przypadku, gdy na paragonie znajdzie się NIP firmy. Sprawdźmy kiedy się wystawia faktury do paragonów i w jaki sposób dokonywać ich korekty.

Faktura do paragonu – kiedy można wystawić?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT fakturę do paragonu wystawia się w następujących okolicznościach:

  1. Na paragonie powyżej 450 zł (100 euro) zamieszczony został NIP przedsiębiorcy.
  2. Na paragonie bez NIP jeżeli konsument zażąda wystawienia faktury do paragonu.

W takim przypadku przedsiębiorca wystawia fakturę VAT, z NIP dla przedsiębiorcy i bez numeru NIP dla konsumenta, zawierającą niezbędne informacje, jakie zostały nałożone przepisami ustawy. Do faktury dołącza się paragon fiskalny obejmujący tę sprzedaż.

Od 1 października 2020 r. w związku z wejściem w życie nowych plików JPK_V7 każda faktura wystawiona do paragonu, bez względu na status nabywcy, musi zostać dodatkowo oznaczona symbolem “FP”.

Korekta faktury do paragonu a JPK

Nowy plik JPK kieruje się swoimi prawami, dlatego musimy przez jakiś czas przyswajać sobie nowe obowiązki, jakie z tego wynikają. Często zastanawiamy się nad tym, czy jakaś czynność, operacja księgowa u czynnego podatnika VAT powinna być odnotowywana inaczej od dotychczas obowiązujących zasad. W takim przypadku najlepiej odwołać się do katalogu pytań i odpowiedzi, jakie znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów.

Na pytanie, czy faktury korygujące wystawione do faktur, które podlegają oznaczeniu w ewidencji „FP”, także podlegają temu oznaczeniu MF odpowiedziało:

Istnieją 2 alternatywne sposoby prezentowania w pliku JPK_V7 takich faktur, które zapewniają zapisy prawidłowe pod względem technicznym i wnoszą do pliku kompletne dane analityczne, tj.:

Prezentowanie faktury korygującej ze znacznikiem „FP”

Należy pamiętać, że faktury oznaczane „FP” nie są brane pod uwagę do sum kontrolnych ewidencji. W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) musi być uwzględniana, np. w wierszu dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej – odpowiednio powiększonym lub pomniejszonym. W przypadku korekt na plus różnica może też być dodatkowo zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględniona w pliku.

Prezentowanie faktury korygującej bez znacznika „FP”

W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) nie może być uwzględniana w innym wierszu, np. dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej, który nie jest wówczas powiększany lub pomniejszany. Sposób ten jest wykluczony w przypadku korekt na plus, jeśli są one dodatkowo zaewidencjonowane na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględnione.

Podsumowując:

▶ Przeczytaj również: Faktura dla osoby fizycznej – jak ją wykazać w nowym JPK?.
 

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z którego wykorzystaniem dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań