Blog ifirma.pl

Korzystne zmiany w PCC 2023

|
|
4 minut czytania
Jesteś ciekaw co się zmienia w ustawie o PCC w 2023 roku? To dobrze trafiłeś, dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Zmiany w PCC 2023 - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o podatku PCC, a większość z nas miała obowiązek zapłaty tego podatku. Najczęściej dzieje się to przy zakupie używanego samochodu czy nieruchomości. Dlatego też warto wiedzieć jakie korzystne zmiany zostały wprowadzone w 2023 roku, na ten temat będzie nasza dzisiejsza publikacja.

Czym jest podatek PCC?

Pełna nazwa PCC oznacza podatek od czynności cywilnoprawnych. Zagadnienia związane z rozliczaniem podatku PCC zostały uregulowane w ustawie. Znajdziemy tam m.in. informacje o tym:

 • kto ma obowiązek zapłaty tego podatku,
 • od jakich czynności ten podatek jest płacony,
 • co znajdzie się w podstawie do opodatkowania,
 • kiedy powstaje obowiązek podatkowy,
 • jakie są stawki podatku,
 • jaki jest termin płatności podatku,
 • kto nie musi płacić podatku PCC.

Podatek PCC najczęściej kojarzy się z zakupem samochodu, domu, mieszkania. Takie transakcje są najpopularniejsze, ponieważ przeprowadza je większość osób, w szczególności tych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jednak jak się okazuje sporo czynności w działalności gospodarczej będzie również objęte PCC. Znajdą się tutaj m.in.:

 • umowa spółki m.in. cywilnej,
 • ustanowienie hipoteki,
 • umowa pożyczki.

Zobaczmy więc, jakie zmiany przygotował i wprowadził ustawodawca w 2023 roku.

Zmiany w PCC 2023

Stosunkowo niedawno została podpisana i opublikowana w Dzienniku Ustaw zmiana m.in. ustawy o podatku PCC. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od dnia 31 sierpnia 2023 r., przy czym część zmienionych przepisów wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2024 r. Zobaczmy więc o jakich zmianach jest mowa.

Zmiany w ustawie PCC
Opis zmian
  Zwolnienie od podatku PCC zakupu pierwszego mieszkania
(art. 9 pkt. 17).
Zmiana weszła w życie 31.08.2023 r.  
Jest to najbardziej medialna zmiana, o której wielokrotnie była mowa. Mianowicie osoby, które po 31.08.2023 r. zakupią prawo własności do lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego a wcześniej nie były właścicielami żadnego z tych praw lub ich udział nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia, będą zwolnione od zapłaty podatku PCC. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w podlinkowanej publikacji
  Zakup 6 i kolejnego mieszkania z 6% podatkiem PCC (art. 7a).
Zmiana wejdzie w życie 01.01.2024 r.  
Przed zmianą przepisów bez względu na ilość nabywanych mieszkań należało zapłacić 2% stawkę podatku PCC. Po zmianie wprowadzono limit 5 mieszkań, które mogą być opodatkowane po staremu. Począwszy od zakupu 6 mieszkania i kolejnych nabywca będzie zobowiązany do zapłaty 6% podatku PCC
  Zakup 6 i kolejnego lokalu, nawet jak będzie opodatkowany podatkiem VAT będzie podlegał pod podatek PCC (art. 7a).
Zmiana wejdzie w życie 01.01.2024 r.  
W przypadku gdy kupujący nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem VAT, stawka podatku PCC od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu, wynosi 6%.
Do końca 202023 roku obowiązuje zasada, że każda czynność cywilnoprawna, która jest opodatkowana podatkiem VAT nie podlega pod podatek PCC. Zmiana ustawy o PCC robi odstępstwo od tej generalnej zasady
  Odpowiedzialność solidarna przy zapłacie podatku PCC (art.5 pkt 3).
Zmiana wejdzie w życie 01.01.2024 r.  

W przypadku zakupu mieszkania przez kilka osób są one solidarnie zobowiązane do zapłaty podatku PCC. Oznacza to, że jeżeli podatek nie zostanie zapłacony, to podatek w całości może być egzekwowany od każdej z tych osób. Na temat odpowiedzialności solidarnej wypowiada się ustawa Kodeks cywilny, w której wyraźnie zostało napisane, że wierzyciel może żądać spłaty długu od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna.

Przykład

Osoby A, B i C zakupiły mieszkanie i z tego tytułu powstał podatek PCC do zapłaty w kwocie 6.000 zł. Jeśli wszyscy zgodnie zapłacą podatek PCC, to nie ma problemu, ale jeśli od osób A i B nie będzie można wyegzekwować środków, to może dojść do sytuacji, że osoba C będzie musiała zapłacić w całości 6.000 zł podatku.
Po zmianie przepisów wprowadzony został zapis, w którym mowa jest o tym, że jeśli nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość następuje przez kilku kupujących, zobowiązanymi solidarnie do zapłaty podatku według stawki 6%, są wyłącznie kupujący spełniający warunki, o których mowa w tym przepisie, a więc ci dla których jest to zakup 6 lub kolejnego mieszkania

Zmiany w PCC – podsumowanie

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest dość powszechną daniną. Obowiązują różne stawki podatku, jeżeli chodzi o zakup domu, mieszkania, to do tej pory zawsze była to stawka 2% podatku. To się jednak zmieniło od 31.08.2023 r. kiedy to weszły w życie nowe przepisy. Chodzi mianowicie o podwyższenie podatku PCC do 6% od zakupu 6 i kolejnych mieszkań przez jedną osobę. Natomiast osoby, które kupują swoje pierwsze mieszkanie nie zapłacą w ogóle podatku PCC. Kolejna zmiana o odpowiedzialności solidarnej również ma związek z zakupem większej ilości mieszkań, tak jak opodatkowanie PCC zakupu na fakturę VAT. Jak widać wszystkie wprowadzone zmiany “krążą” wokół zakupu 6 i większej ilości mieszkań. Korzystne zmiany są więc tylko dla właścicieli pierwszego mieszkania. Odczucia osób, które chcą inwestować swoje oszczędności w nieruchomości będą zgoła odmiennego zdania i trudno się temu dziwić.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie