Blog

Koszty przy samochodzie osobowym – 100% odliczenia przy zwolnieniu z VAT

Ograniczenie w zakresie podatku dochodowego dotyczące wydatków na eksploatację samochodu osobowego dotknęło dość mocno przedsiębiorców, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT. Na szczęście wśród opinii z Ministerstwa Finansów pojawiła się nowa interpretacja indywidualna, która przynosi takim przedsiębiorcom pewną ulgę.

Ograniczenie w wydatkach na eksploatację samochodu a ewidencja

Czynni podatnicy VAT, którzy w swojej działalności korzystają z samochodu osobowego – środka trwałego – wyłącznie dla celów firmowych, korzystają z jasno określonych przepisów Ustawy o VAT. Zgodnie z nimi, firmowe auto osobowe ma prawo do pełnego odliczenia VAT wtedy, kiedy m.in. prowadzona jest dla niego specjalna ewidencja przebiegu.

Ustawodawca, wprowadzając na początku 2019 r. ograniczenie dla samochodów osobowych również w zakresie podatku dochodowego określił, że limity nie będą obowiązywać, o ile przedsiębiorca prowadzi ewidencję określoną w przepisach Ustawy o VAT. Takiemu podatnikowi nadal będzie przysługiwało prawo do pełnego rozliczenia wydatku w kosztach – w innym wypadku mógłby bowiem rozliczyć w kosztach wyłącznie 75% poniesionego wydatku; pozostałe 25% nie stanowiłoby natomiast kosztu.

Ewidencja u podatników zwolnionych z VAT

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT, którzy w środkach trwałych swojej firmy posiadają samochody osobowe wykorzystywane wyłącznie dla celów działalności gospodarczej, stanęli przed pewną niejasnością. Są oni bowiem zobowiązani do stosowania przepisów Ustawy o PIT, która jednakże odnosi się do przepisów Ustawy o VAT, których to – poza podstawą do zwolnienia – nie stosuje się w ich firmach.

Do tego problemu ustosunkował się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swojej interpretacji indywidualnej z 10 czerwca 2019 r. Zgodnie z przedstawioną tam interpretacją przepisów, podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT mają prawo do rozliczenia 100% wydatków eksploatacyjnych w kosztach firmowych bez konieczności prowadzenia dodatkowej ewidencji – pod warunkiem oczywiście, że auto rzeczywiście służy wyłącznie celom działalności.

Wiadomość jest dobra, warto jednak pamiętać, że to nadal po stronie podatnika spoczywać będzie obowiązek udowodnienia, że samochód nie jest wykorzystywany na cele prywatne. W nieco lepszej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy związane stricte z użyciem takich aut – np. szkoły nauki jazdy – ponieważ tutaj udowodnienie, że samochód jest tylko firmowy, nie powinno generować trudności. Dowodem może być np. fakt wyjeżdżania pojazdem wyłącznie w trasy z kursantami oraz ewentualnie w celach przeglądów, napraw etc., a po zajęciach pozostawianie go na parkingu firmowym.

Ci, którzy prowadzą firmy niezwiązane z poruszaniem się pojazdami, ale posiadają w środkach trwałych samochody osobowe przeznaczone wyłącznie na cele firmowe, również mają prawo do pełnego odliczenia. Dobrym argumentem jest np. posiadanie osobnego pojazdu w majątku prywatnym lub prowadzenie własnej ewidencji przejazdów Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS to dobry punkt zaczepienia dla podatników. Nadal jednak pozostaje pamiętać, że w razie wątpliwości fiskus zażąda od podatnika udowodnienia faktu, że pojazd jest wyłącznie firmowy; co więcej – indywidualna interpretacja, choć dobra jako argument, w świetle prawa chroni wyłącznie wnioskodawcę, którego ona dotyczy.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 godziny temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 godziny temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

1 dzień temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

1 dzień temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

1 dzień temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

1 dzień temu