Jak prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, aby odliczyć 100% VAT i kosztów?

Samochody osobowe, nawet wtedy gdy stanowią majątek firmowy, co do zasady nie pozwalają przedsiębiorcy na pełne odliczenie VAT oraz zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Generalnie aby uzyskać prawo do pełnego odliczenia, w obu podatkach – zarówno VAT, jak i PIT – wymagana będzie ewidencja przebiegu pojazdu (kilometrówka).

Ewidencja przebiegu pojazdu dla VAT

Podatnicy, którzy posiadając w swojej firmie samochody osobowe chcieliby dokonywać pełnego odliczenia VAT, muszą pamiętać że samochód musi być wykorzystywany wyłącznie dla celów działalności gospodarczej. Aby to udowodnić, spełnione powinny być dwa warunki:

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz dodatkowy materiał w pdf

TYLKO DLA ZALOGOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW

Nie masz jeszcze konta?

ZAREJESTRUJ SIĘ
 
  • Zgłoszenie samochodu na VAT-26 do urzędu skarbowego, oraz
  • Zaprowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu zgodnie z przepisami Ustawy o VAT.

Jak wskazują przepisy o VAT, kilometrówka taka powinna zawierać:

   • Numer rejestracyjny samochodu,
   • Dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji,
   • Stan licznika przebiegu pojazdu na dzień rozpoczęcia jej prowadzenia, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia jej prowadzenia,
   • Wpis osoby kierującej pojazdem dotyczący każdego wykorzystania samochodu, obejmujący:
    • Kolejny numer wpisu,
    • Datę i cel wyjazdu,
    • Opis trasy (skąd-dokąd),
    • Liczbę przejechanych kilometrów,
    • Imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem,

potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem,

  • Liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Ewidencja przebiegu pojazdu dla PIT

Aby móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 100% wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego firmowego, podatnik powinien – tak jak w przypadku VAT – udowodnić jego wykorzystanie wyłącznie na cele firmowe ewidencją przebiegu pojazdu.

Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT nie muszą zakładać osobnej ewidencji dla podatku dochodowego – można tu wykorzystywać kilometrówkę prowadzoną na potrzeby VAT. Co więcej – jak wskazuje Ustawa o PIT – brak ewidencji właściwej dla podatku VAT skutkuje uznaniem samochodu osobowego za wykorzystywany również w celach prywatnych.

„Stara” kilometrówka – zobacz, jak zmieniła się ewidencja przebiegu pojazdu w 2019 r.!

▲ wróć na początek

Ewidencja przebiegu pojazdu – najważniejsze pytania

🔸 Jakie warunki należy spełnić aby odliczyć 100% VAT od samochodu osobowego?

Samochód musi być wykorzystywany tylko i wyłącznie do celów prowadzanej działalności. Należy zgłosić pojazd do urzędu skarbowego (druk VAT-26) oraz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówkę).

🔸 Co powinna zawierać kilometrówka, aby możliwe było odliczenie 100% podatku VAT ?

Przede wszystkim liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego. Ponadto numer rejestracyjny pojazdu, czas prowadzenia ewidencji, stan licznika pojazdu jak również szczegółowe informacje dotyczące każdorazowego wykorzystania pojazdu (m. in. data, opis trasy, liczba kilometrów, dane kierowcy).

🔸 Co należy zrobić aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 100% wydatków związanych z wykorzystaniem samochodu osobowego w firmie?

Podobnie jak w przypadku podatku VAT – należy udowodnić iż pojazd jest wykorzystywany jedynie do celów działalności gospodarczej oraz prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań