Jak prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, aby odliczyć 100% VAT i kosztów?

Samochody osobowe, nawet wtedy gdy stanowią majątek firmowy, co do zasady nie pozwalają przedsiębiorcy na pełne odliczenie VAT oraz zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Generalnie aby uzyskać prawo do pełnego odliczenia, w obu podatkach – zarówno VAT, jak i PIT – wymagana będzie ewidencja przebiegu pojazdu (kilometrówka).

Ewidencja przebiegu pojazdu dla VAT

Podatnicy, którzy posiadając w swojej firmie samochody osobowe chcieliby dokonywać pełnego odliczenia VAT, muszą pamiętać że samochód musi być wykorzystywany wyłącznie dla celów działalności gospodarczej. Aby to udowodnić, spełnione powinny być dwa warunki:

  • Zgłoszenie samochodu na VAT-26 do urzędu skarbowego, oraz
  • Zaprowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu zgodnie z przepisami Ustawy o VAT.

Jak wskazują przepisy o VAT, kilometrówka taka powinna zawierać:

   • Numer rejestracyjny samochodu,
   • Dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji,
   • Stan licznika przebiegu pojazdu na dzień rozpoczęcia jej prowadzenia, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia jej prowadzenia,
   • Wpis osoby kierującej pojazdem dotyczący każdego wykorzystania samochodu, obejmujący:
    • Kolejny numer wpisu,
    • Datę i cel wyjazdu,
    • Opis trasy (skąd-dokąd),
    • Liczbę przejechanych kilometrów,
    • Imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem,

potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem,

  • Liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Ewidencja przebiegu pojazdu dla PIT

Aby móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 100% wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego firmowego, podatnik powinien – tak jak w przypadku VAT – udowodnić jego wykorzystanie wyłącznie na cele firmowe ewidencją przebiegu pojazdu.

Uwaga!

W przypadku podatku dochodowego zgłaszanie samochodu osobowego do urzędu skarbowego nie jest wymagane – w przeciwieństwie do przepisów Ustawy o VAT.

Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT nie muszą zakładać osobnej ewidencji dla podatku dochodowego – można tu wykorzystywać kilometrówkę prowadzoną na potrzeby VAT. Co więcej – jak wskazuje Ustawa o PIT – brak ewidencji właściwej dla podatku VAT skutkuje uznaniem samochodu osobowego za wykorzystywany również w celach prywatnych.

 

„Stara” kilometrówka – zobacz, jak zmieniła się ewidencja przebiegu pojazdu w 2019 r.!

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

Popularne posty:


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI