Jak prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, aby odliczyć 100% VAT i kosztów?

Od 2019 r. ograniczeniu podlegają zarówno koszty uzyskania przychodów, jak i VAT związany z samochodami osobowymi. Aby możliwe było pełne odliczenie, konieczne będzie prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, zgodnej z przepisami.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Samochody osobowe, nawet wtedy gdy stanowią majątek firmowy, co do zasady nie pozwalają przedsiębiorcy na pełne odliczenie VAT oraz zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Generalnie aby uzyskać prawo do pełnego odliczenia, w obu podatkach – zarówno VAT, jak i PIT – wymagana będzie ewidencja przebiegu pojazdu (kilometrówka).

Ewidencja przebiegu pojazdu dla VAT

Podatnicy, którzy posiadając w swojej firmie samochody osobowe chcieliby dokonywać pełnego odliczenia VAT, muszą pamiętać że samochód musi być wykorzystywany wyłącznie dla celów działalności gospodarczej. Aby to udowodnić, spełnione powinny być dwa warunki:

 • Zgłoszenie samochodu na VAT-26 do urzędu skarbowego, oraz
 • Zaprowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu zgodnie z przepisami Ustawy o VAT.

Jak wskazują przepisy o VAT, kilometrówka taka powinna zawierać:

 • Numer rejestracyjny samochodu,
 • Dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji,
 • Stan licznika przebiegu pojazdu na dzień rozpoczęcia jej prowadzenia, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia jej prowadzenia,
 • Wpis osoby kierującej pojazdem dotyczący każdego wykorzystania samochodu, obejmujący:
  • Kolejny numer wpisu,
  • Datę i cel wyjazdu,
  • Opis trasy (skąd-dokąd),
  • Liczbę przejechanych kilometrów,
  • Imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem,

potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem,

 • Liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Ewidencja przebiegu pojazdu dla PIT

Aby móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 100% wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego firmowego, podatnik powinien – tak jak w przypadku VAT – udowodnić jego wykorzystanie wyłącznie na cele firmowe ewidencją przebiegu pojazdu.

Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT nie muszą zakładać osobnej ewidencji dla podatku dochodowego – można tu wykorzystywać kilometrówkę prowadzoną na potrzeby VAT. Co więcej – jak wskazuje Ustawa o PIT – brak ewidencji właściwej dla podatku VAT skutkuje uznaniem samochodu osobowego za wykorzystywany również w celach prywatnych.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jakie warunki należy spełnić aby odliczyć 100% VAT od samochodu osobowego?

  Samochód musi być wykorzystywany tylko i wyłącznie do celów prowadzanej działalności. Należy zgłosić pojazd do urzędu skarbowego (druk VAT-26) oraz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówkę).

 2. 🔸Co powinna zawierać kilometrówka, aby możliwe było odliczenie 100% podatku VAT ?

  Przede wszystkim liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego. Ponadto numer rejestracyjny pojazdu, czas prowadzenia ewidencji, stan licznika pojazdu jak również szczegółowe informacje dotyczące każdorazowego wykorzystania pojazdu (m. in. data, opis trasy, liczba kilometrów, dane kierowcy).

 3. 🔸Co należy zrobić aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 100% wydatków związanych z wykorzystaniem samochodu osobowego w firmie?

  Podobnie jak w przypadku podatku VAT – należy udowodnić iż pojazd jest wykorzystywany jedynie do celów działalności gospodarczej oraz prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce