Blog

Kryptowaluty – co to takiego?

Od lipca 2018 w nowej ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu pojawiła się pierwsza w historii polskiego prawa definicja kryptowalut. Czym są zatem wirtualne waluty i jakie konsekwencje podatkowe rodzi ich nowa definicja?

Kryptowaluty – definicja w polskim prawie

Definicja walut wirtualnych obowiązująca od 13 lipca 2018 roku kwalifikuje je jako składową “wartości majątkowych”. Zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 26 ww. ustawy, kryptowaluta:

  • jest cyfrowym odwzorowaniem wartości,
  • jest wymienialna w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze,
  • może być elektronicznie przechowywana oraz może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu:

Ilekroć w ustawie jest mowa o (…) walucie wirtualnej – rozumie się przez to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest: a) prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej, b) międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące, c) pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, d) instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, e) wekslem lub czekiem – oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego (…).

Jest to dość szeroka definicja, która sprawia, że do kryptowalut mogą zostać zaliczone także jednostki płatnicze wykorzystywane w grach komputerowych. Warto więc mieć na uwadze, że nie wszystko, co w świetle tej ustawy zostanie uznane za walutę wirtualną można nazwać kryptowalutą.

Co zmienia nowa definicja kryptowaluty?

Dzięki wprowadzonej definicji wirtualnych walut zostały one uznane za rodzaj prawa majątkowego. Co ważne, przychód ze zbycia praw majątkowych należy w odpowiedni sposób opodatkować (jako przychód z dodatkowych źródeł lub z działalności gospodarczej, jeżeli w jej ramach podatnik zajmuje się handlem kryptowalutami).

Zasada ta zmieni się jednak od rozliczeń za 2019 rok, ponieważ zgodnie z nowelizacją ustaw o podatkach dochodowych, przychody z obrotu walutami wirtualnymi będą zaliczane do źródła „kapitały pieniężne” (art. 17 ustawy o PIT).

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

5 minut temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

35 minut temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

50 minut temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

1 godzinę temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

2 godziny temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

2 godziny temu