Blog

Kto może legalnie pracować w Polsce?

Pracodawcy, którzy poszukują pracowników chętnie korzystają z możliwości zatrudnienia cudzoziemców. W ostatnich latach na rynku pracy pojawiło się wielu obywateli Ukrainy, którzy chętnie podejmują zatrudnienie w Polsce. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jak można legalnie pracować w Polsce.

Kto może legalnie pracować w Polsce?

Inne zasady obowiązują przy zatrudnianiu cudzoziemców z Unii Europejskiej a inne obywateli spoza UE:

  1. Zatrudnianie osób mieszkających w innym kraju UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.
  2. Na terytorium Unii Europejskiej obowiązują przepisy dotyczące swobodnego przepływu pracowników. Oznacza to m.in, że nie muszą się ubiegać m.in. o zezwolenie na pracę a przy ich zatrudnianiu nie są wymagane żadne dodatkowe formalności. Przyjęcie do pracy takiego pracownika będzie się odbywało w oparciu o te same przepisy, które dotyczą Polaków. Jeżeli cudzoziemiec przebywa na terytorium Polski powyżej 3 miesięcy to jest zobowiązany do zgłoszenia takiego pobytu.

  3. Zatrudnienie osób spoza UE.
  4. W przypadku zatrudniania cudzoziemców spoza UE muszą być spełnione pewne dodatkowe warunki, niezbędne będzie posiadanie m.in.:

    • tytułu pobytowego, np. wizy Schengen,
    • zezwolenia na pracę w Polsce.

Cudzoziemiec może również posiadać tzw. pozwolenie jednolite – na pobyt czasowy i pracę.

Kiedy obywatel Ukrainy może legalnie pracować w Polsce?

Żeby ustalić, czy obywatel Ukrainy może podjąć pracę w Polsce należy przede wszystkim sprawdzić, czy spełnia warunki legalnego pobytu. Obywateli Ukrainy można zatrudniać na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenie, pod warunkiem że:

  • przebywają legalnie w Polsce i mają ważny tytuł pobytowy lub
  • przybyli legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku z terenu Ukrainy i deklarują zamiar pozostania w Polsce. Takie osoby korzystają z ochrony czasowej przez 18 miesięcy od 24.02.2022 r. do 23.08.2023 r.,
  • posiada Kartę Polaka i opuścił Ukrainę w okresie od 24 lutego 2022 roku, a następnie przybył legalnie do Polski i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.

Jakie dokumenty potwierdzają ważny tytuł pobytowy określone zostało szczegółowo w przepisach.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

15 godzin temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

16 godzin temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

16 godzin temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

16 godzin temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

17 godzin temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

17 godzin temu