Likwidacja podwójnej zaliczki za listopad 2012

Przedsiębiorcy rozliczający się na Księdze Przychodów i Rozchodów opłacają zaliczki na podatek dochodowy na podstawie osiągniętych przychodów i kosztów w wybranym trybie rozliczania: miesięcznym lub kwartalnym.

Do końca roku 2011

Zaliczki w wybranym trybie obliczało się i wpłacało na konto US do 20 kolejnego miesiąca lub kwartału. Wyjątkiem były zaliczki za ostatni okres rozliczeniowy.
Podatek za grudzień wpłacało się w takiej samej wysokości jak za listopad do 20 grudnia danego roku, czyli w grudniu wpłacało się podwójną zaliczkę za listopad.
Natomiast w trybie kwartalnym podatek za IV kwartał wpłacało się do 20 grudnia danego roku w wysokości identycznej jak za III kwartał.
Rzeczywisty podatek za ostatni okres rozliczeniowy był wyliczany dopiero w deklaracji rocznej.

Od roku 2012

W tym roku weszły zmiany w terminie oraz wysokości wpłacanych zaliczek na podatek dochodowy za ostatni okres rozliczeniowy.
Art. 44 ustęp 6 updof mówi, iż zaliczki miesięczne od dochodów wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka.
Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Zaliczki są wyliczane od rzeczywistego dochodu w ostatnim okresie rozliczeniowym.

Uwaga!
Jeżeli przedsiębiorca do 20 stycznia złoży zeznanie roczne i rozliczy podatek z niego wynikający z uwzględnieniu m.in. ulg podatkowych oraz pozostałych przychodów, wówczas nie wpłaca już zaliczki na podatek za ostatni miesiąc lub  kwartał.

Monika Kobylak

Monika Kobylak

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

1 dzień temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu