Magazyn w firmie produkcyjnej – po co go prowadzić?

Przedsiębiorcy zakładający własne firmy produkcyjne mogą borykać się z problemem ewidencjonowania i kontroli materiałów, niezbędnych do produkcji. Magazyn w firmie produkcyjnej może okazać się strzałem w dziesiątkę – mimo że w jednoosobowej działalności gospodarczej albo spółce cywilnej nie jest on obowiązkowy.

Magazyn a produkcja

Wprawdzie prowadzenie księgi przychodów i rozchodów wymaga ewidencjonowania faktur zakupu, jednak najczęściej księguje się je w jednej pozycji, przez co księga nie zapewnia odpowiedniej przejrzystości co do posiadanych materiałów podstawowych. W przypadku podatników, którzy wybrali rozliczenie na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, prowadzi się wyłącznie ewidencję przychodów – tym bardziej więc zakupy materiałów nie będą ewidencjonowane. Zatem w przypadku firmy produkcyjnej pierwszym krokiem do pomocnego magazynu będzie przejrzyste ewidencjonowanie zakupu materiałów podstawowych – wszystkich surowców i półproduktów, z których tworzony będzie produkt końcowy. Dobry magazyn w firmie produkcyjnej pozwala na stworzenie listy niezbędnych materiałów, a następnie – na bieżące śledzenie ich stanu w firmie. Aby efektywnie zarządzać posiadanymi materiałami warto w programie magazynowym zwrócić uwagę na możliwości:
  • łączenia pozycji w gotowe produkty – automatycznie zmniejsza się stan materiałów i zwiększa stan produktów gotowych do sprzedaży
  • ustalenia limitów stanów magazynowych – informacja o kończącym się produkcie pojawi się, zanim faktycznie ulegnie on wyczerpaniu
  • wprowadzania cen nabycia – porównanie cen surowców od różnych dostawców pozwala na wybranie najkorzystniejszej oferty i zoptymalizowanie kosztów produkcji.

Magazyn a kontakt z kontrahentem

Aby utrzymać dobre relacje z nabywcami produktów, warto dołożyć starań i usprawnić dostawę swoich wyrobów. W tym przypadku również przydać się może program magazynowy, aby:
  • Ustalić stan gotowych produktów i limity, dzięki któremu można na bieżąco uzupełniać brakujące wyroby
  • Ustalić ceny wyrobów gotowych w zależności od wykorzystanych surowców, kosztów wynagrodzenia czy kosztów pośrednich poniesionych przy produkcji. Aby uniknąć sprzedaży po kosztach
  • Monitorować popyt na dane rodzaje wyrobów, aby produkować brakujące wyroby i nie zwiększać stanu tych, które akurat zalegają dłużej.
Uwaga! Firmy zajmujące się produkcją towarów o krótszym terminie przydatności, jak np. żywność lub naturalne kosmetyki, mogą korzystać z magazynu w celu śledzenia daty wytworzenia produktu – i w ten sposób minimalizować ewentualne straty spowodowane zbyt długim zaleganiem wyrobów.
Posiadasz magazyn w firmie produkcyjnej, ale nie masz powierzchni?
Wypróbuj dropshipping – i zleć przechowywanie!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl  
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI