MDR czym jest schemat podatkowy?

schemat podatkowy MDR

Słyszałeś pojęcie schemat podatkowy? Zastanawiasz się czym jest, zapoznaj się z publikacją.

Pojęcie schematu podatkowego pojawiło się w 2018 roku wówczas w ustawie Ordynacja Podatkowa pojawił się w dziale III nowy rozdział 11a “Informacja o schematach podatkowych”. Zaczęła się toczyć ożywiona dyskusja kogo i w jakim zakresie będą obowiązywały nowe przepisy od 2019 roku.

Co to jest schemat podatkowy?

Jako MDR (ang. Mandatory Disclosure Rules) określane są schematy podatkowe.

Pojęcie schematu podatkowego trudno ująć w ramy definicji, która w sposób wyczerpujący dałaby odpowiedź na ten temat. W ustawie Ordynacja podatkowa (O.p.) znalazło się szereg pojęć, które w dość obszerny sposób są wyjaśnione, aczkolwiek nie jest to forma łatwa w przyswojeniu i zrozumieniu.

Uzgodnienia dokonywane są pomiędzy korzystającym a promotorem.

Kim jest korzystający, promotor i wspomagający

Przez korzystającego w świetle O.p. (art. 86a pkt 3) rozumie się:

“(…)osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, której udostępniane jest lub u której wdrażane jest uzgodnienie, lub która jest przygotowana do wdrożenia uzgodnienia lub dokonała czynności służącej wdrożeniu takiego uzgodnienia(…)”.

Przez promotora w świetle O.p. (art. 86a § 1 pkt 8) rozumie się:

“(…) osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, w szczególności doradcę podatkowego, adwokata, radcę prawnego, pracownika banku lub innej instytucji finansowej doradzającego klientom, również w przypadku gdy podmiot ten nie posiada miejsca zamieszkania, siedziby ani zarządu na terytorium kraju, która opracowuje, oferuje, udostępnia lub wdraża uzgodnienie lub zarządza wdrażaniem uzgodnienia (…)”.

Przez wspomagającego w świetle O.p. (art. 86a § 1 pkt 18) rozumie się:

“(…) osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, w szczególności biegłego rewidenta, notariusza, osobę świadczącą usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, księgowego lub dyrektora finansowego, bank lub inną instytucję finansową, a także ich pracownika, która przy zachowaniu staranności ogólnie wymaganej w dokonywanych czynnościach, przy uwzględnieniu zawodowego charakteru działalności, obszaru specjalizacji oraz przedmiotu wykonywanych czynności, podjęła się udzielić, bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób, pomocy, wsparcia lub porad dotyczących opracowania, wprowadzenia do obrotu, organizowania, udostępnienia do wdrożenia lub nadzorowania wdrożenia uzgodnienia.”

Jakie są typy schematów podatkowych?

Poczynione uzgodnienia staną się schematem podatkowym jeżeli spełnią kryteria z art. 86a pkt 10 zgodnie, z którym przez schemat podatkowy rozumie się uzgodnienie, które:


“a) spełnia kryterium głównej korzyści oraz posiada ogólną cechę rozpoznawczą,
b) posiada szczególną cechę rozpoznawczą, lub
c) posiada inną szczególną cechę rozpoznawczą.”

Co jest raportowane?

Przekazywanie informacji o schematach podatkowych jest obowiązkiem sprawozdawczym.

Raportowane są zarówno schematy krajowe jak również transgraniczne. Obowiązek raportowania wystąpi w sytuacji łącznego spełnienia wielu przesłanek. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 31 stycznia 2019 roku.

schematy podatkowe mdr

Schematy podatkowe MDR
 

Terminy raportowania MDR

Promotor przekazuje informacje o schemacie podatkowym w terminie 30 dni:

 1. Od dnia następnego po udostępnieniu schematu podatkowego.
 2. Od następnego dnia po przygotowaniu do wdrożenia schematu podatkowego, lub
 3. Od dnia dokonania pierwszej czynności związanej z wdrażaniem schematu podatkowego

– w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej.

Korzystający przekazuje informacje o schemacie podatkowym w terminie 30 dni:

 1. Od dnia następnego po udostępnieniu schematu podatkowego.
 2. Od następnego dnia po przygotowaniu do wdrożenia schematu podatkowego, lub
 3. Od dnia dokonania pierwszej czynności związanej z wdrażaniem schematu podatkowego

w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej.

Wspomagający powinien wypełnić obowiązki w zakresie MDR w zależności od typu obowiązku:

 1. W terminie 5 dni roboczych od dnia, w którym powziął lub powinien powziąć wątpliwości, że uzgodnienie może stanowić schemat podatkowy,
 2. W terminie 30 dni po dniu, w którym udzielił bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób pomocy, wsparcia lub porad dotyczących opracowania, wprowadzenia do obrotu, organizowania, udostępnienia do wdrożenia lub nadzorowania wdrożenia schematu podatkowego.
 3. Czy raportowanie schematów podatkowych dotyczy mikroprzedsiębiorców?
  ▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość