Blog

Mikrorachunek podatkowy w pytaniach i odpowiedziach.

Mikrorachunek podatkowy będzie służył do płatności podatków. Podobnie jak w ZUS również urzędy skarbowe będą gromadziły wpłaty od podatników na indywidualnych rachunkach podatkowych. Rozwiązanie jest niewątpliwie praktyczne i pomocne, ale w podatkowej rzeczywistości mogą pojawiać się różne sytuacje nie zawsze modelowe. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników Ministerstwo Finansów przygotowało katalog pytań z odpowiedziami. A oto niektóre z nich.

Mikrorachunek podatkowy – przegląd problematycznych kwestii

Czy można zrezygnować z mikrorachunku i płacić na dotychczasowych zasadach?

Rachunki bankowe do wpłat podatków PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 roku i tylko do tego momentu można dokonywać na nie wpłat. Pozostałe podatki będzie można regulować na dotychczasowe numery rachunków.

Czy można zapłacić podatek za inną osobę na jej mikrorachunek?

Takiej płatności można dokonać, ale pod pewnymi warunkami, a mianowicie:

  • jeśli są członkami najbliższej rodziny: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha – bez ograniczeń kwotowych,
  • aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, gdy podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową bądź zastawem skarbowym,
  • każda osoba trzecia, jeśli kwota podatku nie przekracza 1000 zł.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i pracująca na etacie powinna założyć 2 mikrorachunki, jeden na numer PESEL a drugi na numer NIP?

Ministerstwo Finansów wskazuje, że powinno się używać mikrorachunku, który zawiera NIP, ze względu na to że jest prowadzona działalność gospodarcza. Jeśli jednak wpłata zostanie dokonana na mikrorachunek z PESEL to i tak zostanie zaksięgowana prawidłowo na koncie podatnika. Najważniejsza jest identyfikacja osoby wpłacającej.

Mikrorachunek podatkowy – najważniejsze informacje
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Co w sytuacji, gdy wpłata zostanie dokonana na niewłaściwy mikrorachunek?

W takiej sytuacji jeżeli podatnik sam się zorientuje, że się pomylił powinien zgłosić się osobiście do urzędu skarbowego z potwierdzeniem dokonanej płatności. Proces wyjaśnienia będzie analogiczny jak obecnie.

Program do faktur – Darmowe konto

Natomiast w sytuacji, gdy podatnik się nie zorientuje o pomyłce, zostanie wezwany przez urząd skarbowy do wyjaśnienia wpłaty. Może się zdarzyć, że w takiej sytuacji będzie wszczęte postępowanie upominawcze ze względu na zaległość podatkową. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta w urzędzie z dowodem zapłaty podatku i wyjaśnienie pomyłki.

W jaki sposób dokonywać wpłat na zaległości sprzed 2020 roku?

Zapłaty dokonuje się na mikrorachunek obowiązujący po 1 stycznia 2020 roku. W tytule przelewu należy wskazać jakiego zobowiązania taka wpłata dotyczy, np. korekta deklaracji, decyzja numer.

Na jaki rachunek dokonywać wpłat za podatki poza PIT CIT i VAT?

W grudniu 2019 roku będzie opublikowane obwieszczenie w sprawie wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych. Znajdzie się w nim również szczegółowe objaśnienie na jaki rachunek wpłacać poszczególne podatki.

Wpłata bezpośrednia z programu kadrowo-płacowego zgodnie z wymaganiami systemu bankowego – czy coś się zmieni?

Forma wpłat się nie zmienia. W dalszym ciągu będzie obowiązywać ten sam przelew Elixir.

Wpłata z banku zagranicznego wymagany numer SWIFT?

Numer mikrorachunku jest zgodny z międzynarodowym standardem IBAN. Nie zmienią się też zasady ogólne dokonywania takich płatności. Jeśli będzie wymagane podanie kodu BIC, należy wpisać nr SWIFT: NBPLPLPW.

Czy generator mikrorachunku będzie weryfikował numer NIP i PESEL?

Generator sprawdza algorytm liczby kontrolnej, jeśli wystąpi błąd to system o nim poinformuje. Jeśli ktoś nie uzyskał odpowiedzi na nurtujące go pytanie może zwrócić się z nim do Krajowej Informacji Skarbowej pod numerami telefonów:

  • 801 055 055
  • 22 330 03 30

bądź skierować zapytanie e-mailem przez stronę Ministerstwa Finansów.

Uwaga!

Zmiany w prawie i nowe zagadnienia dotyczące przedsiębiorców, niestety stają się też pretekstem do oszustw i wyłudzeń.

Mikrorachunek podatkowy – ostrzeżenie

Administracja skarbowa nie jest ich nadawcą, a wspomniane wiadomości posiadają link, który może być niebezpieczny. Więcej informacji tutaj.

Mikrorachunek podatkowy zmiany od 2020 roku przeczytaj.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

2 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

2 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

2 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

2 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

4 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

4 dni temu