Jak jest ustalane minimalne wynagrodzenie krajowe?

W po艂owie wrze艣nia wysz艂o Rozporz膮dzenie z kwot膮 minimalnego wynagrodzenia na kolejny rok.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Niektórych zaskakuje fakt, że wynagrodzenie za pracę 2023 wzrośnie dwa razy: w styczniu oraz w lipcu tego samego roku.

Coroczne podnoszenie płacy minimalnej jest realizacją wymogów nałożonych Ustawą z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W pewnych sytuacjach taka podwyżka musi nastąpić dwa razy w ciągu tego samego roku.

Etapy uchwalania wysokości minimalnego wynagrodzenia

 1. Odpowiedni resort zajmujący się sprawami pracy (np. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) składa Radzie Ministrów propozycję płacy minimalnej. Jest to wstępna propozycja.
 2. Rada Ministrów (RM) ustosunkowuje się do niej – jeśli propozycja zostaje przyjęta, konsultuje ją Rada Dialogu Społecznego (RDS) w której zasiadają przedstawiciele rządu, związków zawodowych i organizacji pracodawców.
 3. RDS do 15 lipca przedstawia Radzie Ministrów swoją propozycję. Jeśli tego nie zrobi, to rząd do 15 września sam ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia. Nie może ono być jednak niższe od wstępnej propozycji (punkt 1) przyjętej przez Radę Ministrów.

Od czego zależy minimalne wynagrodzenie?

Mechanizm ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę określony jest w ww. ustawie. Zapewnia ona coroczny wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen.

Płacę minimalną na kolejny podwyższa się o prognozowany wskaźnik inflacji. A jeżeli minimalne wynagrodzenie w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się konsultacje jest niższe od 50% przeciętnego wynagrodzenia, należy pensję minimalną podnieść dodatkowo o tzw. wskaźnik korygujący, czyli o 2/3 planowanego wzrostu PKB. Wzrost płacy minimalnej może być wyższy od przyjętego w ustawie minimum.

Ustawa określa również terminy podwyższania wysokości minimalnego wynagrodzenia:

 • jeden raz: od 1 stycznia – gdy prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych jest niższy niż 5%,
 • dwa razy: od 1 stycznia i od 1 lipca – gdy prognozowany wzrost cen na dany rok wynosi co najmniej 5%.

W uchwalonym przez Radę Ministrów Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2022-2025 prognozowany na 2023 rok wskaźnik cen wynosi 107,8%.

W oparciu o przepisy ustawy, należy określić już wstępną propozycję najniższej krajowej, która jest potem konsultowana przez RM, czy RDS.

Na co wpływa minimalne wynagrodzenia

Wysokość minimalnego wynagrodzenia stanowi podstawę do ustalania wartości różnych świadczeń, należności oraz limitów. M.in na:

 • preferencyjne składki ZUS – podstawą ich wymiaru jest 30% minimalnego wynagrodzenia,
 • zasiłek chorobowy – podstawa wymiaru nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia,
 • limit przychodów w działalności nierejestrowanej,
 • wysokość grzywien za kary i wykroczenia skarbowe – jak jest ustalana przeczytasz w: Wyższe grzywny za wykroczenia skarbowe,
 • wynagrodzenie za czas przestoju w firmie – nie może być niższe od minimalnej płacy,
 • wysokość odprawy przy zwolnieniach grupowych – nie może być wyższa niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia.

Powyższa lista zawiera tylko parę przykładów. Minimalne wynagrodzenie ma wpływ na wiele więcej elementów.

Dane historyczne – dla tych, co lubią cyfry

Wysokość najniższej krajowej w latach 2018-2023 została zebrana w artykule: Minimalne wynagrodzenie 2023 – dwie podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku? zaś za lata wcześniejsze – w poniższej tabeli:

 

minimalne wynagrodzenie krajowe historycznie
 

Źródło: archiwum.mrips.gov.pl

Podziel si臋 z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl
Tw贸j znajomy zak艂ada firm臋 Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce