Blog ifirma.pl

Zwolnienie z pracy z powodu koronawirusa

|
|
5 minut czytania
Sytuacja rozwija się dynamicznie i trudno jest określić jej wynik. W poniższym artykule przybliżamy kwestię zwolnień z pracy z perspektywy osoby zatrudnionej. Jedno jest pewne – brak konkretów, dezinformacja i nieustannie napływające newsy pogarszają nastroje społeczeństwa.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wielu pracowników obawia się, że obecna sytuacja wpłynie na ich zatrudnienie. Obniżki wynagrodzenia i zwolnienia z pracy stają się coraz bardziej powszechne, a ludzie odczuwają niepewność związaną z utrzymaniem miejsca swojego zatrudnienia lub pracy osoby bliskiej. Prognozuje się, że dziesiątki tysięcy osób stało się zagrożonych utratą pracy przez epidemię koronawirusa. W szczególnie złej znalazły się firmy działające w branżach takich jak na przykład turystyka, gastronomia czy transport, niemniej jednak pracownicy pozostałych firm również obawiają się o swoje miejsce pracy.

Sytuacja rozwija się dynamicznie i trudno jest określić jej wynik. W poniższym artykule przybliżamy kwestię zwolnień z pracy z perspektywy osoby zatrudnionej. Jedno jest pewne – brak konkretów, dezinformacja i nieustannie napływające newsy pogarszają nastroje społeczeństwa.

Czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić?

Tak, pracodawca w dalszym ciągu ma prawo zwolnić pracownika. Zagrożenie COVID-19 nie wpłynęło na zmiany w Kodeksie Pracy. Wciąż obowiązują zasady dotyczące okresu wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia jest zależny od stażu pracy pracownika:

 • okres zatrudnienia poniżej 6 miesięcy – 2 tygodnie wypowiedzenia,
 • okres zatrudnienia od 6 miesięcy do 3 lat – miesiąc wypowiedzenia,
 • okres zatrudnienia powyżej 3 lat – 3 miesiące wypowiedzenia.

Przyjrzyjmy się, jak wygląda zwolnienie z pracy w przypadku poszczególnych rodzajów zatrudnienia.

Przypominamy:

Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły możliwość skorzystania przez pracodawców z dofinansowania do wynagrodzeń.

Zwolnienie z pracy – umowa o pracę

Pracownicy zatrudniani w oparciu o umowę o pracę są w największym stopniu zabezpieczeni, biorąc pod uwagę konieczność zachowania przez pracodawcę okresu wypowiedzenia. Niestety prawdą jest, że pracodawca może wypowiedzieć również ten rodzaj umowy. W przypadku umów zawartych na czas określony musi on zachować okres wypowiedzenia, jednak nie jest zobowiązany do uzasadnienia decyzji.

Jeśli umowa z pracodawcą została zawarta na czas nieokreślony, pracodawca może zlikwidować stanowiska pracy powołując się na negatywne skutki epidemii koronawirusa, które dotknęły jego firmę. Możliwość likwidacji stanowisk dotyczy również przypadku zwolnień grupowych.

Zwolnienie z pracy w przypadku umowy zlecenia

Jeżeli pandemia ma wpływ na działalność zleceniodawcy, będzie on mógł rozwiązać umowę zlecenie. W tym przypadku należy mieć na uwadze, że – zgodnie z przepisami – umowę zlecenie można wypowiedzieć w trybie natychmiastowym.

Umowa o dzieło

Umowy o dzieło nie można wypowiedzieć, jednak zleceniodawca w każdym momencie może od niej odstąpić. Należy pamiętać, że w przypadku nieukończenia dzieła, zleceniodawca ma obowiązek wypłacić zleceniobiorcy odpowiednie wynagrodzenie obejmujące wykonaną część zlecenia.

Samozatrudnienie a zwolnienie z pracy

Samozatrudnieni z niektórych branż często znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji. O ile pracownik otrzymuje wynagrodzenie netto i pracodawca odprowadza jego podatki i składkę ZUS, tak samozatrudnieni muszą opłacać je samodzielnie. W momencie utraty zleceń, mogą pojawić się duże problemu z opłatą wspomnianych zobowiązań.

Na co zwrócić uwagę przy ewentualnym zwolnieniu lub rozwiązaniu umowy?

 1. Niezależnie od rodzaju zatrudnienia, każdy powinien raz jeszcze przeczytać umowę, zwracając uwagę na jej ustalenia: zarówno prawa, jak i obowiązki (na przykład czy umowa nie wymaga aneksowania).
 2. Należy zweryfikować, czy pracodawca działał według wymogów formalnych i przy zwolnieniu kierował się obiektywizmem. Kryteria powinny uznawać wytyczne takie jak staż pracy, doświadczenia i umiejętności danego pracownika.
 3. Nie warto decydować się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Pracownik może wtedy stracić część wynagrodzenia przysługującą za czas wypowiedzenia.
 4. Należy pamiętać, że pracownikom zwolnionym w ramach zwolnienia grupowego przysługuje odprawa pieniężna uzależniona od stażu pracy. Niepokojem napawają mgliste obietnice Rządu – nieustannie modyfikowane i niemające potwierdzenia we wprowadzanych przepisach. Chcemy poznać Wasze zdanie na temat obecnej sytuacji firm. Przygotowaliśmy ankietę, na podstawie której opracujemy raport dokumentujący nastroje oraz osobiste doświadczenia przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji.

Zobacz również: Dofinansowanie wynagrodzeń w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy.

Zwolnienie z pracy a koronawirus – najważniejsze pytania:

? Czy pracodawca ma prawo dokonać zwolnienia z pracy w czasie epidemii?

Tak, zwolnienie z pracy może mieć miejsce, na takich samych warunkach jak do tej pory, ponieważ sytuacja zwązana z koronawirusem, nie wpłynęła na zmiany w Kodeksie Pracy.

? Czy w czasie epidemii COVID-19 zmienił się okres wypowiedzenia?

Nie, obowiązują dotyczasowe okresy wypowiedzenia zależne od stażu pracy:

 • okres zatrudnienia poniżej 6 miesięcy – 2 tygodnie wypowiedzenia,
 • okres zatrudnienia od 6 miesięcy do 3 lat – miesiąc wypowiedzenia,
 • okres zatrudnienia powyżej 3 lat – 3 miesiące wypowiedzenia.

? Czy umowę zlecenie można rozwiązać w trybie natychmiastowym?

Tak, jest to zgodne z obowiązującymi przepisami.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce