Blog ifirma.pl

Nowa ulga w zeznaniu rocznym – na cele kształcenia ustawicznego

|
|
3 minut czytania
Chcesz przekazać darowiznę w zeznaniu rocznym? Sprawdź jaka nowa ulga obowiązuje.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zbliża się okres składania zeznań podatkowych za 2019 rok. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą mają możliwość odliczenia w zeznaniu darowizn przekazanych na cele określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na jakie cele może być przekazana darowizna?

Ustawa o podatku dochodowym (art. 26 ust. 1 pkt 9) precyzuje dla kogo i w jakiej wysokości mogą być przekazane darowizny na cele:

 • organizacji pożytku publicznego,
 • kultu religijnego,
 • krwiodawstwa,
 • kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe – nowe od 1 stycznia 2019 roku.

Kto może przekazać darowiznę na kształcenie ustawiczne?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według jednej z 3 poniższych zasad:

mogą przekazać darowiznę na cele kształcenia ustawicznego.

Dla kogo darowizna?

W ustawie wskazane zostało wprost jakie szkoły mogą zostać objęte programem ulg. Mogą to być publiczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, o których jest mowa w art. 4 pkt 28a ustawy Prawo oświatowe:

 • pięcioletnie technikum,
 • trzyletnia branżowa szkoła I stopnia,
 • dwuletnia branżowa szkoła II stopnia,
 • szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku.
 • szkoły artystyczne.

Placówki kształcenia ustawicznego umożliwiają uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych zgodnie z definicją ustawową Prawo oświatowe.

darowizna na cele kształcenia

Darowizna na cele kształcenia ustawicznego – najważniejsze informacje

Dokumenty na potwierdzenie przekazania darowizny

Żeby móc odliczyć darowiznę należy posiadać stosowne dokumenty na potwierdzenie. Takimi dokumentami są dowody, z których jednoznacznie będzie wynikało jaka wartość darowizny i dla kogo została przekazana. Musimy również wejść w posiadanie oświadczenia od obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Co może być darowane?

Wskazuje jedynie na pewne ograniczenia.

Przedmiotem darowizny mogą być:

 • materiały dydaktyczne,
 • środki trwałe,

kompletne, zdatne do użytku nie starsze niż 12 lat.

Jeżeli przedmiotem darowizny będą towary opodatkowane VAT wówczas wartość takiej darowizny należy określić na kwotę netto powiększoną o podatek VAT naliczony, którego przedsiębiorca nie miał prawa odliczyć. Jeżeli będą to towary używane to do ich wyceny należy wziąć pod uwagę art. 19 ustawy o podatku dochodowym.

Z odliczeniem darowizny przedsiębiorca nie musi czekać do końca roku podatkowego może ją odliczyć już w trakcie roku obliczając zaliczkę na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych kwotę przekazanej darowizny odliczą od dochodu, a ryczałtowcy od przychodu. W zeznaniu rocznym przedsiębiorca wykaże ostateczną wartość przekazanej i odliczonej darowizny.

Nowa ulga na cele kształcenia ustawicznego obowiązuje dopiero od 2019 roku do zeznań rocznych składanych w 2020 roku.

Wydatki nielimitowane w ramach ulgi rehabilitacyjnej – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie