Nowa ulga w zeznaniu rocznym – na cele kształcenia ustawicznego

ulga na cele kształcenia ustawicznego

Chcesz przekazać darowiznę w zeznaniu rocznym? Sprawdź jaka nowa ulga obowiązuje.

Zbliża się okres składania zeznań podatkowych za 2019 rok. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą mają możliwość odliczenia w zeznaniu darowizn przekazanych na cele określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na jakie cele może być przekazana darowizna?

Ustawa o podatku dochodowym (art. 26 ust. 1 pkt 9) precyzuje dla kogo i w jakiej wysokości mogą być przekazane darowizny na cele:

 • organizacji pożytku publicznego,
 • kultu religijnego,
 • krwiodawstwa,
 • kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe – nowe od 1 stycznia 2019 roku.

Kto może przekazać darowiznę na kształcenie ustawiczne?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według jednej z 3 poniższych zasad:

mogą przekazać darowiznę na cele kształcenia ustawicznego.

Dla kogo darowizna?

W ustawie wskazane zostało wprost jakie szkoły mogą zostać objęte programem ulg. Mogą to być publiczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, o których jest mowa w art. 4 pkt 28a ustawy Prawo oświatowe:

 • pięcioletnie technikum,
 • trzyletnia branżowa szkoła I stopnia,
 • dwuletnia branżowa szkoła II stopnia,
 • szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku.
 • szkoły artystyczne.

Placówki kształcenia ustawicznego umożliwiają uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych zgodnie z definicją ustawową Prawo oświatowe.

darowizna na cele kształcenia

Darowizna na cele kształcenia ustawicznego – najważniejsze informacje

Dokumenty na potwierdzenie przekazania darowizny

Żeby móc odliczyć darowiznę należy posiadać stosowne dokumenty na potwierdzenie. Takimi dokumentami są dowody, z których jednoznacznie będzie wynikało jaka wartość darowizny i dla kogo została przekazana. Musimy również wejść w posiadanie oświadczenia od obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Co może być darowane?

Wskazuje jedynie na pewne ograniczenia.

Przedmiotem darowizny mogą być:

 • materiały dydaktyczne,
 • środki trwałe,

kompletne, zdatne do użytku nie starsze niż 12 lat.

Jeżeli przedmiotem darowizny będą towary opodatkowane VAT wówczas wartość takiej darowizny należy określić na kwotę netto powiększoną o podatek VAT naliczony, którego przedsiębiorca nie miał prawa odliczyć. Jeżeli będą to towary używane to do ich wyceny należy wziąć pod uwagę art. 19 ustawy o podatku dochodowym.

Z odliczeniem darowizny przedsiębiorca nie musi czekać do końca roku podatkowego może ją odliczyć już w trakcie roku obliczając zaliczkę na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych kwotę przekazanej darowizny odliczą od dochodu, a ryczałtowcy od przychodu. W zeznaniu rocznym przedsiębiorca wykaże ostateczną wartość przekazanej i odliczonej darowizny.

Nowa ulga na cele kształcenia ustawicznego obowiązuje dopiero od 2019 roku do zeznań rocznych składanych w 2020 roku.

Wydatki nielimitowane w ramach ulgi rehabilitacyjnej – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość