Nowe rozporządzenie w sprawie elektronicznej wysyłki ZUS

Wysyłasz dokumenty rozliczeniowe do ZUS? Zapoznaj się z nowym rozporządzeniem w sprawie elektronicznej wysyłki do ZUS.

Obecnie każdy przedsiębiorca ma obowiązek comiesięcznego przekazywania dokumentów do ZUS, bez względu na to czy zatrudnia pracowników, czy prowadzi działalność jednoosobowo. W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat projektu nowego rozporządzenia w sprawie elektronicznej wysyłki do ZUS.

Nowe rozporządzenie w sprawie elektronicznej wysyłki do ZUS

Zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która zaczęła obowiązywać od 18 września 2021 roku wymusiła wydanie nowego rozporządzenia w sprawie wymagań, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez transmisję danych. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu w nowym rozporządzeniu zostały powielone wszystkie dotychczasowe przepisy. Jedyna zmiana polega na dodaniu możliwości składania dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez ZUS poza możliwością składania dokumentów ubezpieczeniowych za pomocą oprogramowania interfejsowego.

Projekt rozporządzenia został opublikowany dnia 10 marca 2022 roku, musi wejść w życie najpóźniej od 19 września 2022 roku, ponieważ zgodnie z ustawą stare rozporządzenie może obowiązywać jedynie do 18 września. Projekt nie zawiera przepisów przejściowych i nie będzie miał wpływu na sektor małych i średnich przedsiębiorców.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość