Nowe zgłoszenia rejestracyjne do OSS i IOSS

nowe zgłoszenia rejestracyjne do OSS i IOSS

Dokonujesz transakcji wewnątrzunijnych? Sprawdź, jakie obowiązują nowe zgłoszenia rejestracyjne.

Zgłoszenia rejestracyjne - omówione zagadnienia:

Od lipca 2021 roku obowiązują nowe zasady rozliczania transakcji dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami. Niejednokrotnie pisaliśmy na temat pakietu VAT e-commerce. W dzisiejszej publikacji poinformujemy o nowych zgłoszeniach rejestracyjnych do procedury OSS i IOSS.

Procedura OSS i IOSS

Przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w ramach wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) czy też sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI) mają obowiązek dokonywania zgłoszeń rejestracyjnych, jeżeli chcą skorzystać z procedur uproszczonych OSS i IOSS. Sprawdźmy dla kogo zmieniły się zgłoszenia rejestracyjne do OSS i IOSS.

Nowe zgłoszenia rejestracyjne do OSS i IOSS

Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wzory formularzy rejestracyjnych związanych z rozliczaniem transakcji w procedurach OSS i IOSS w zakresie:

  • szczególnej procedury nieunijnej OSS – VIN-R (4),
  • szczególnej procedury importu IOSS – VII-R (2) i VII-RP (2).

Rozporządzenie nie zawiera informacji na temat okresu, od którego obowiązują nowe formularze. Zgodnie z informacjami, jakie można uzyskać w KIS zgłoszeń rejestracyjnych należy dokonywać na aktualnych drukach.

VIN-R – Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury nieunijnej rozliczania VAT dotyczy podmiotów zagranicznych, dla których państwem członkowskim identyfikacji jest Polska. Procedura nieunijna ma zastosowanie do wszystkich usług świadczonych na terytorium Unii Europejskiej. Zgłoszenie składa przedsiębiorca, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury nieunijnej (OSS) rozliczać podatek VAT

VII-R – Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT składane przez podmioty, które korzystają z procedury importu stosując ją do wszystkich transakcji sprzedaży na odległość towarów importowanych. Zgłoszenie składa przedsiębiorca lub pośrednik, który ma zamiar w ramach procedury szczególnej importu (IOSS) rozliczać podatek VAT.

VII-RP – Zgłoszenie pośrednika informujace w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT, gdy państwem członkowskim identyfikacji jest Polska. Zgłoszenie składa pośrednik, który rozlicza podatek VAT na rzecz przedsiębiorcy/przedsiębiorców.

Szczegółowe instrukcje, w jaki sposób należy wypełniać przedmiotowe formularze znajdują się na stronie podatki gov.pl. Nowe formularze należy również stosować w przypadku aktualizacji danych lub wniosków o dokonanie wyrejestrowania z procedury szczególnej OSS i IOSS.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość