Blog

Nowe zwolnienie z podatku VAT związane z działaniami obronnymi

Nie po raz pierwszy polskie przepisy musiały być zmienione w związku z obowiązkiem implementacji przepisów unijnych. W tym konkretnym przypadku chodzi przede wszystkim o usprawnienie działań obronnych NATO w przypadku ewentualnego zagrożenia. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie transakcje mogą korzystać z nowego zwolnienia od podatku VAT od 1 lipca 2022 roku.

Co obejmuje nowe zwolnienie z podatku VAT?

W uzasadnieniu do projektu zmiany ustawy VAT w temacie zwolnienie od podatku VAT transakcji realizowanych w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) na terenach UE została zamieszczona informacja, że zmiana jest podyktowana regulacjami zamieszczonymi w Dyrektywie 2019/2235. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy, zmiana obejmuje m.in.:

  1. Zwolnienie z VAT dla dostaw towarów i świadczenia usług w UE przeznaczonych do użytku sił zbrojnych państwa członkowskiego lub towarzyszącego im personelu cywilnego. Dotyczy to również zaopatrzenia mes lub kantyn, gdy siły zbrojne uczestniczą w działaniach w ramach WPBiO.
  2. Zwolnienie z VAT dla importu towarów do państw członkowskich przez siły zbrojne innych państw UE do użytku tych sił lub towarzyszącego im personelu cywilnego, a także w celu zaopatrzenia ich mes bądź kantyn, jeżeli siły te biorą udział w działaniach w ramach WPBiO.
  3. Uznanie za Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów (WNT) towarów wykorzystywanych przez siły zbrojne państwa członkowskie UE, a także przez towarzyszących im pracownikom cywilnym, o ile dotyczy to uczestnictwa w działaniach w ramach WPBiO.

W ustawie została zamieszczona informacja, że Minister Finansów wraz z Ministrem Obrony Narodowej określi w drodze Rozporządzenia przypadki i tryb zwrotu podatku VAT siłom zbrojnym państw NATO i państw członkowskich UE, innych niż Polska.

Rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku VAT siłom zbrojnym

Wspomniane Rozporządzenie już obowiązuje z mocą od 1 lipca 2022 roku. Zgodnie z nim zwrot VAT będzie przysługiwał organom wojskowym z tytułu nabycia na terytorium Polski towarów i usług przeznaczonych wyłącznie do użytku tych sił lub towarzyszącego im personelu cywilnego, w tym również do zaopatrzenia mes i kantyn tych sił zbrojnych, jeżeli siły te biorą udział we wspólnych działaniach obronnych. Pod pojęciem organu wojskowego, zgodnie z Rozporządzeniem, należy rozumieć:

  • Ministra Obrony Narodowej,
  • Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
  • Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych lub upoważnionego przez nich właściwego kierownika państwowej jednostki budżetowej w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioski o zwrot podatku VAT organ wojskowy może kierować odpowiednio do:

  1. Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
  2. Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni.
  3. Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto.

W Rozporządzeniu jest opisane szczegółowo, który organ wojskowy składa wniosek do Naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego. Zwrot podatku VAT, zgodnie z Rozporządzeniem przysługuje również siłom zbrojnym Stanów Zjednoczonych i Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, na warunkach tam opisanych. Szczegółowe założenia, co do rodzaju niezbędnych dokumentów dołączanych do wniosków, terminów dokonywania zwrotów podatku VAT zostały wskazane w Rozporządzeniu.

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, celem wprowadzenia nowych regulacji jest usprawnienie przekraczania granic UE przez transporty wojskowe a także zrównanie podejścia do opodatkowania VAT czynności związanych z działaniami obronnymi w ramach UE i NATO, co leży u podstaw wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

5 godzin temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

7 godzin temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

8 godzin temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

1 dzień temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

1 dzień temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

1 dzień temu