Od 2018 roku zmiany w amortyzacji składników majątku nabytych nieodpłatnie

Obecnie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje wyłączenie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych tytułem darnym (art. 23 ust. 45a).

Amortyzacji składników majątku nabytych nieodpłatnie

Dotychczasowy wyjątek przewidziany w przepisach umożliwiał odpisy od takich składników aktywów, które zostały nabyte w drodze spadku lub darowizny.

Nie będzie się dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku nabytych nieodpłatnie, jeżeli:

  • nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub
  • dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
  • nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku, lub
  • nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Dotychczasowy wyjątek był korzystny dla osób, które otrzymywane w darowiźnie lub w spadku składniki majątku mogły amortyzować od wartości rynkowej. Przepisy przejściowe są tak skonstruowane, iż wyłączeniem z amortyzacji objęte zostaną środki trwałe i WNiP nabyte przed 1 stycznia 2018r.

Projekt zmian w prawie

Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Obecnie niemożliwe jest odziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej – planowane zmiany mają na celu umożliwić dziedziczenie niewielkich rodzinnych firm, stanowiących dużą część przedsiębiorstw w Polsce. Wprowadzenie ograniczenia amortyzacji otrzymanych m.in. w spadku środków trwałych i WNiP znosi częściowo korzyści przewidziane tym projektem. Ministerstwo Finansów zapowiedziało ekspresowe zmiany ograniczające powyższy skutek.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Joanna Pindelska

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

3 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu