Blog ifirma.pl

Od stycznia 2018 roku tylko jeden przelew do ZUS! Przedsiębiorco, załóż konto na PUE ZUS, w celu kontroli swoich rozliczeń!

|
|
4 minut czytania

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza nowe zasady rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Od stycznia 2018 roku płatnik składek nie będzie musiał robić trzech, a nawet czasami czterech różnych przelewów do ZUS. Do końca 2017 roku, każdy płatnik składek otrzyma swój własny indywidualny numer rachunku bankowego, na który będzie zobowiązany dokonywać przelewów.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Przedsiębiorco, załóż konto na PUE ZUS, w celu kontroli swoich rozliczeń! Od stycznia 2018 roku tylko jeden przelew do ZUS! Sprawdź co się zmieni.

Duże zmiany od stycznia 2018 roku!

Numery indywidualnych rachunków są wysyłane do płatników za pośrednictwem poczty – listem poleconym. Warto więc wyczekiwać na przesyłkę, lub wygenerować numer samodzielnie na stronie eskladka.pl. Co istotne, obowiązek otrzymania rachunku bankowego jest po stronie płatnika. W przypadku braku tej informacji, od stycznia nie będzie można dokonać skutecznego przelewu składek do ZUS. Rachunek bankowy utworzony w ZUS będzie unikalny i przypisany wyłącznie do jednego płatnika składek, dzięki temu przelewy nie będą już musiały zawierać szczegółowych danych i identyfikatorów. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas, ale również ułatwić kwestie rozliczeń z ZUS. Od nowego roku, to ZUS będzie odpowiedzialny za rozdzielenie jednej płatności na poszczególne fundusze. W serwisie ifirma.pl numer rachunku bankowego możemy również wygenerować na podstawie numeru NIP poprzez zakładkę Pulpit ➡ Konfiguracja ➡ ZUS DRA ➡ Edytuj ➡ Indywidualny numer rachunku składkowego. Numer rachunku należy samodzielnie zweryfikować z numerem podanym przez ZUS. Serwis wykorzystuje numer NIP podany w zakładce Pulpit ➡ Konfiguracja ➡ Dane firmy. deklaracja ZUS DRA

PUE ZUS – co to takiego?

PUE ZUS – to Platforma Usług Elektronicznych, która jako zestaw zintegrowanych systemów informatycznych udostępnia obywatelom i przedsiębiorcom możliwość korzystania z usług objętych działalnością ZUS drogą elektroniczną. Za pomocą platformy można m.in. składać dokumenty ubezpieczeniowe, mieć stały dostęp do danych, jakie zgromadził ZUS o ubezpieczonym lub płatniku, a także składać wnioski i pobierać samodzielnie odpowiednie zaświadczenia i dokumenty. Dodatkowo można umówić się na wizytę w jednostce ZUS. Do czego służy PUE ZUS – więcej można przeczytać w naszym artykule na ten temat. Założenie konta na PUE ZUS nie jest trudne i nie wymaga dodatkowych wizyt w placówce ZUS, jeżeli posiadamy profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny potwierdzony certyfikatem kwalifikowanym. Za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego jesteśmy w stanie potwierdzić naszą tożsamość w internecie, co w przypadku profilu na PUE ZUS jest konieczne. W przeciwnym przypadku należy udać się osobiście do placówki ZUS w celu potwierdzenia tożsamości przez urzędnika, który nas wylegitymuje. Potwierdzenie swojej tożsamości w platformie może zostać również przeprowadzone za pomocą bankowości internetowej (jeżeli bank, w którym posiadasz konto podpisał porozumienie z ZUS w tej kwestii). Bank dokonał weryfikacji danych podczas zakładania rachunku bankowego, stąd urzędy dopuszczają od niedawna taką formę potwierdzenia danych przez internet. Szczegółowa instrukcja rejestracji w PUE ZUS została opisana na naszej stronie: PUE ZUS – jak założyć konto?

Jakie zalety posiadania PUE ZUS w związku ze zmianami?

Założenie profilu na platformie PUE ZUS jest wskazane, ze względu na zmiany, jakie mają wejść w życie od stycznia 2018 roku. Po uruchomieniu rozliczeń za pomocą jednego przelewu na indywidualny numer rachunku bankowego przypisanego do płatnika, będzie można mieć kontrolę i wgląd do rozliczeń z ZUS. Posiadanie dostępu do platformy PUE ZUS jest istotne ze względu na to, że stanie się głównym narzędziem, za pomocą którego będzie można uzyskać informacje od ZUS w zakresie prawidłowości rozksięgowania zapłaconych składek. W razie pomyłki naszej lub urzędnika ZUS, będziemy w stanie kontrolować sytuację rozliczeń i odpowiednio szybko zareagować na powstałe nieprawidłowości.
Ważne! Od 1 lipca 2018 r. będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne eZLA, dlatego też każdy płatnik składek będzie zobowiązany do posiadania profilu na platformie PUE ZUS. Warto zatem zapoznać się z nim wcześniej.
Istotnym ułatwieniem będzie również możliwość samodzielnego wygenerowania w postaci elektronicznej zaświadczenia o niezaleganiu z wpłatami w ZUS, które będzie posiadało taką samą moc prawną, jak wersja papierowa wydawana w oddziale ZUS. Już teraz wystarczy złożyć elektronicznie wniosek RD-3 – Wniosek o informację o stanie konta płatnika składek. Od stycznia zmianie ulegają również zasady zaliczania bieżących wpłat na poczet zaległości. Otóż, w pierwszej kolejności będą rozliczane najstarsze zaległości w składkach. Ze względu na to, zalecane jest, aby płatnicy obecnie zalegający z opłatami, rozliczyli zaległości do końca grudnia 2017 roku.  
Autor: Karolina Piątkowska – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie