Ograniczenia podstawy składek emerytalnej i rentowej od 2019 r.

składka emerytalna i rentowa zmiany 2019

Zgodnie z planowanymi zmianami, od początku 2019 r. składki emerytalna i rentowna miałyby być opłacane od wszystkich zarobków, a nie tylko do ustawowego limitu. Sprawdź, jakie zmiany przyniesie nowy rok!

Rok 2019 – tak jak poprzednie lata – ma przynieść sporo zmian w przepisach, w tym także w zakresie składek ZUS. Jedną z nich jest dość kontrowersyjny, a jednocześnie niepewny w zakresie legislacyjnym projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zakładający zniesienie ograniczenia składek emerytalnych i rentowych po przekroczeniu ustawowego progu przychodów.

Składka emerytalna i składka rentowa ograniczona dla najbogatszych

Chociaż obowiązek opłacania składek ZUS wydaje się być nieodłącznym składnikiem zarabiania, przepisy przewidują określone ograniczenia. Jednym z nich jest zniesienie obowiązku opłacania składki emerytalnej i rentowej w momencie przekroczenia trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Dla przykładu, w 2018 r. wskazany powyżej limit wyniósł ok. 135.000 zł.

Składki dla wszystkich, wpływ dla budżetu

Zgodnie z projektem ustawy, który został przyjęty jeszcze w grudniu 2017 r., wskazane powyżej ograniczenie miałoby przestać obowiązywać z początkiem 2019 r.

Niestety, obecnie, przy końcu 2018 r., nadal nie jest pewne, czy omawiane przepisy wejdą w życie. Na początku 2018 r. zostały one bowiem przekazane do Trybunału Konstytucyjnego, decyzją Prezydenta – przyczyną przekazania nowelizacji do rozpatrzenia miały być błędy w przeprowadzonym procesie legislacyjnym. Trybunał odniósł się od tych zastrzeżeń w połowie listopada 2018 r., orzekając iż rzeczywiście w trakcie prac na ustawą wystąpiły błędy – jednocześnie jednak nie odniósł się do merytorycznego zakresu noweli. Wiadomo wobec tego, że limit składek nie zostanie zniesiony przed końcem 2018 r., natomiast niewykluczone, że takie zmiany będą ponownie zgłaszane w przyszłości.

Sprawdź inne zmiany w ZUS 2019 r. – zobacz, ile zaoszczędzisz przyjmując proporcjonalne składki ZUS!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość