Opodatkowanie dochodów i przychodów z najmu – zmiany 2018

Prowadzenie najmu nieruchomości, a w szczególności mieszkań, jest coraz częstszym źródłem pozyskiwania dochodów. Na najem decydują się osoby fizyczne, jak również te prowadzące działalność gospodarczą – które zainwestowały w lokum. Jednak trzeba pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych rodzajów dochodów i przychodów także i tu konieczne jest rozliczenie się z zysków. Opodatkowanie dochodów i przychodów z najmu czekają zmiany – wraz z początkiem nadchodzącego 2018 roku. Jeśli wynajmujesz mieszkanie – sprawdź koniecznie jakie.

Nowa stawka ryczałtu dla przychodów przekraczających 100 tys. zł

Przychody z najmu, jeśli podatnik wybrał ich opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, aktualnie opodatkowane są jednolitą stałą stawką ryczałtu 8,5%. Nowy rok przyniesie nową stawkę, jako wypracowany kompromis między różnymi rozwiązaniami. Proponowano różne zapisy od nowego roku, m.in. pojawił się projekt doprecyzowania czy krótkotrwały wakacyjny najem jest najmem prywatnym czy też działalnością gospodarczą. Inne plany zakładały, że przekroczenie określonego progu spowoduje, że w następnym roku podatnik nie będzie mógł skorzystać z tej formy opodatkowania.

Ostatecznie wprowadzono roczny limit kwotowy w wysokości 100.000 zł warunkujący możliwość stosowania niskiej stawki ryczałtu od przychodów z najmu poza działalnością gospodarczą – stawka 8,5%. Przychody do tej wysokości opodatkowane są dotychczasową stawką. Przychody ponad limit opodatkowane będą nową stawką 12,5% (tylko nadwyżka). W przypadku małżonków, między którymi istnieje małżeńska wspólność majątkowa, limit dotyczyć będzie ich łącznych przychodów z najmu.

Urzędowy druk zawiadomienia

Nowością od 2018 roku jest również możliwość złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na druku urzędowym. Druk urzędowy nie jest obowiązkowy. Możliwym nadal będzie złożenie zawiadomienia w zwykłej pisemnej formie lub korzystając ze wzorów zawiadomień udostępnianych przez urzędy skarbowe.

Opodatkowanie dochodów i przychodów z najmu to złożony temat – więcej informacji znajdziesz tutaj

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Joanna Pindelska

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu