Blog

Zmiany w kasach fiskalnych od 2018 roku

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy projekt Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z nim nowe rozporządzenie, podobnie jak obowiązujące do końca 2017 r. będzie obowiązywało tylko przez rok.

Zmiany od 2018 roku dotyczące kas fiskalnych

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowe rozporządzenie, podobnie jak obowiązujące do końca 2017 r. będzie mieć moc prawną tylko przez rok. Treść rozporządzenia jest praktycznie powieleniem poprzedniego (obowiązującego obecnie). Zmiany jakie pojawiły się w projekcie dotyczą:
    1. wprowadzenia bezwzględnego obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej usług:
      • kulturalnych i rozrywkowych – wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe,
      • związanych z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek,
      • w zakresie wymiany walut, w wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe.
W przypadku usług wymiany walut rozporządzenie zawiera możliwość uniknięcia obowiązku ewidencjonowania. Zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 2 bezwzględnego obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się m.in. do usług wymienionych w ust. 1 pkt 2 lit m, czyli usług w zakresie wymiany walut, jeśli świadczenie tych usług zgodnie z warunkami określonymi w poz. 39 załącznika do rozporządzenia ma miejsce wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość lub których rezultat jest przekazywany wyłączenie przy wykorzystaniu tych środków. Z kolei warunki wynikająca z poz. 39 załącznika do rozporządzenia dotyczą zwolnienia dla świadczonych usług w przypadku kiedy sprzedawca otrzyma całość zapłaty na konto a z posiadanej przez niego ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej czynności ona dotyczyła.
  1. wyłączenia z listy usług mogących korzystać ze zwolnienia, części usług finansowych i ubezpieczeniowych a mianowicie usług w zakresie wymiany walut świadczonych przez podmioty inne niż banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe. Wynika to ze zmiany treści punktu nr 25 załącznika do rozporządzenia.
Dodatkowo przy wskazaniu symbolu PKWiU dla usług korzystających ze zwolnienia dodano oznaczenie „ex”, wskazując w ten sposób, iż zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania (tu usług ubezpieczeniowych i finansowych). W związku z kolejnym ograniczeniem listy czynności mogących korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania wprowadzono przepisy przejściowe. Zgodnie z nimi podatnicy wykonujący czynności wskazane powyżej (kontynuujący ich wykonywanie lub rozpoczynający po 31 grudnia 2017 r.) mają obowiązek rozpocząć ewidencjonowanie od 1 kwietnia 2018 r. Autor: Zespół ifirma.pl
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

1 dzień temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu