Blog

Czy napiwki od klientów powinny być opodatkowane VAT?

Napiwek ma formę dodatkowego wynagrodzenia przekazanego kelnerowi w nagrodę za dobrą obsługę. Nie jest to oczywiście obowiązkiem klienta, ale jest to pewnego rodzaju przyjęty niepisany zwyczaj. W różnych krajach ta forma gratyfikacji jest różnie traktowana, niektórzy doliczają napiwki do usługi, a są też takie kraje, w których obsługa nie chce przyjąć napiwku. Nas będzie interesowało jednak, czy otrzymanie napiwku w Polsce wiązać się będzie z jego opodatkowaniem w podatku VAT?

Co podlega opodatkowaniu w podatku VAT?

Zgodnie z ustawą o podatku VAT opodatkowana jest dostawa towarów i usług. Z definicji ustawowych można wywnioskować, że jeżeli coś nie jest dostawą towarów, to będzie to w świetle ustawy dostawą usług. W uproszczeniu można powiedzieć, że w VAT wszystko jest opodatkowane, nawet nieodpłatna dostawa towarów i usług.

Z uwagi na konstrukcję podatku VAT bardzo często zastanawiamy się, czy dana czynność z punktu widzenia podatku VAT będzie opodatkowana. Nie zawsze obowiązek zapłaty podatku do urzędu skarbowego spoczywa tylko na czynnych podatnikach VAT stąd rodzą się wątpliwości czy otrzymany napiwek będzie również opodatkowany w VAT?

Czy napiwki będą opodatkowane w podatku VAT?

Napiwki najczęściej są dedykowane kelnerom, którzy świadczą usługę. Pamiętajmy jednak, że kelnerem może być osoba zatrudniona lub sam właściciel firmy. Z punktu widzenia podatku VAT napiwek będzie przyjęty albo przez podatnika VAT (właściciel) lub osobę niebędącą podatnikiem w VAT (pracownik). Co do zasady nie zmienia to znacząco kwestii opodatkowania napiwków w podatku VAT.

Pamiętajmy, że napiwek najczęściej jest dobrowolny, ale może się zdarzyć, że przyjęta została zasada o napiwku obowiązkowym. W tym kontekście należy rozpatrywać ewentualne opodatkowanie w VAT.

Napiwek obowiązkowy i dobrowolny w VAT

Ustawa o VAT w żaden szczególny sposób nie odnosi się wprost do instytucji napiwku. Ta kwestia nie została jak do tej pory uregulowana w żadnym przepisie. Jeżeli przyjrzymy się co powinno się znaleźć w podstawie opodatkowania w podatku VAT na pewno nie będzie tam mowy o napiwku. W podstawie opodatkowania znajdzie się wszystko, co stanowi zapłatę za dokonanie dostawy towarów lub usługodawca. W takim kontekście przy napiwku dobrowolnym, a taki jest najczęściej, nie ma mowy o tym, że powinien się znaleźć w podstawie opodatkowania. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. Stanowisko Wnioskodawcy w tym temacie zostało uznane za prawidłowe przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0115-KDIT1-1.4012.236.2019.4.MN z dnia 12.06.2019 r.

Jeżeli przedsiębiorca zdecydowałby się na obowiązkowe doliczanie napiwków do ceny za usługę, to sytuacja wyglądałaby inaczej. W takim przypadku należy przypuszczać, że byłby to element kalkulacyjny ceny za oferowaną usługę i powinien się znaleźć w podstawie opodatkowania w podatku VAT na zasadach ogólnych. Przy napiwku obowiązkowym właściwym byłoby skierowanie zapytania o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, jeżeli przedsiębiorca chciałby mieć pewność, że postępuje właściwie.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

18 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

18 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

19 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

21 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu