Podatek od sprzedaży nieruchomości

Odpłatne zbycie nieruchomości należy rozumieć jako sprzedaż, zamianę i inne odpłatne (za wynagrodzeniem) rozporządzenie nieruchomością. Jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi przed upływem 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, od jej nabycia lub wybudowania, to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Kiedy i na jakich zasadach jest płacony taki podatek opiszemy w publikacji.

Pojęcie nieruchomości

Pod pojęciem nieruchomości mieści się również część gruntu, na którym ten budynek stoi. Budynki i budowle wzniesione na gruncie stanowią własność właściciela gruntu bez względu na to, kto je wybudował, nie stanowią odrębnego od gruntu przedmiotu własności.

W jaki sposób liczyć pięcioletni okres?

Jak już wspomnieliśmy powyżej podatek od sprzedaży nieruchomości będzie należny, jeżeli od nabycia lub wybudowania nieruchomości do dnia sprzedaży nie minęło 5 lat. Okres ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym zbywana nieruchomość została nabyta.

Przykład 1

Pani Ania nabyła nieruchomość w maju 2015 roku. Pięcioletni okres w takim przypadku zaczynamy liczyć od 1 stycznia 2016 roku. Pani Ania może sprzedać nieruchomość bez zapłaty podatku najwcześniej 1 stycznia 2021 roku.

Jeżeli nabycie nieruchomości będzie miało miejsce w drodze spadku, wówczas okres 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (wybudowanie) tej nieruchomości przez spadkodawcę.

Przykład 2

Ojciec zakupił dom w czerwcu 2016 roku, zmarł w maju 2021 roku. Spadkobiercy, którzy nabędą ten dom będą go mogli sprzedać bez podatku najwcześniej 1 stycznia 2022 roku.,/p>

W jaki sposób należy opodatkować przychód ze sprzedaży nieruchomości?

Podstawę obliczenia podatku od sprzedaży nieruchomości stanowi dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami nabycia powiększonymi o udokumentowane nakłady w czasie posiadania. Tak uzyskaną wartość należy jeszcze powiększyć o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

W przypadku nieruchomości nabytej w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób za udokumentowane nakłady uznaje się:

  • zapłacony podatek od spadków i darowizn,
  • przypadające na spadkobiercę ciężary spadkowe – długi spadkowe, roszczenia o zachowek, wykonane zapisu zwykłe i polecenia.

Wysokość poniesionych nakładów ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu ustawy o VAT oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Podatek dochodowy wynosi 19% od podstawy opodatkowania i jest wykazywany w zeznaniu rocznym PIT-39, które należy złożyć do 30 kwietnia po zakończeniu roku podatkowego, w którym doszło do sprzedaży nieruchomości.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu