Blog ifirma.pl

Zbycie nieruchomości – zmiany 2019

|
|
2 minut czytania
Dobra wiadomość dla osób planujących zbycie nieruchomości! Od stycznia 2019 roku obowiązują znowelizowane przepisy w zakresie rozliczania PIT od takich transakcji. Co się zmieniło? Które zmiany są korzystne, a które nie? Sprawdź już teraz!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od stycznia 2019 roku zmianie uległy zasady opodatkowania dochodów ze zbycia nieruchomości. Pozytywne zmiany odczują m.in. spadkobiercy, którzy zdecydują się na sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku. Nowości pojawiły się także w zakresie terminu na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych.

Zbycie nieruchomości – kiedy nie trzeba płacić PIT?

Ogólna zasada związana ze zbyciem nieruchomości wskazuje, że transakcja taka jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli nastąpi po 5 latach od nabycia (licząc od końca roku, w którym to nabycie nastąpiło). Mówi o tym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Zbycie nieruchomości – korzystne zmiany dla spadkobierców

Ze zwolnienia z PIT mogą także skorzystać spadkobiercy, którzy odziedziczyli nieruchomość i zamierzają ją sprzedać. Do końca 2018 roku pięcioletni okres posiadania nieruchomości był liczony od dnia nabycia spadku. Od stycznia br. termin ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę. W związku z powyższym spadkobierca może obecnie szybciej sprzedać mieszkanie bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie