Zbycie nieruchomości – zmiany 2019

zbycie nieruchomości

Dobra wiadomość dla osób planujących zbycie nieruchomości! Od stycznia 2019 roku obowiązują znowelizowane przepisy w zakresie rozliczania PIT od takich transakcji. Co się zmieniło? Które zmiany są korzystne, a które nie? Sprawdź już teraz!

Od stycznia 2019 roku zmianie uległy zasady opodatkowania dochodów ze zbycia nieruchomości. Pozytywne zmiany odczują m.in. spadkobiercy, którzy zdecydują się na sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku. Nowości pojawiły się także w zakresie terminu na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych.

Zbycie nieruchomości – kiedy nie trzeba płacić PIT?

Ogólna zasada związana ze zbyciem nieruchomości wskazuje, że transakcja taka jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli nastąpi po 5 latach od nabycia (licząc od końca roku, w którym to nabycie nastąpiło). Mówi o tym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Zbycie nieruchomości – korzystne zmiany dla spadkobierców

Ze zwolnienia z PIT mogą także skorzystać spadkobiercy, którzy odziedziczyli nieruchomość i zamierzają ją sprzedać. Do końca 2018 roku pięcioletni okres posiadania nieruchomości był liczony od dnia nabycia spadku. Od stycznia br. termin ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę. W związku z powyższym spadkobierca może obecnie szybciej sprzedać mieszkanie bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość