Blog ifirma.pl

Co to jest kod RO i kiedy go stosować?

|
|
3 minut czytania
Rejestrujesz sprzedaż na kasie fiskalnej? Sprawdź, jak należy ją wykazywać w nowym JPK.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy rejestrują sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i na rzecz rolników ryczałtowych mają obowiązek ewidencjonowania takiej sprzedaży na kasie fiskalnej. Do tej pory księgowanie raportów z kasy fiskalnej nie było w żaden szczególny sposób oznaczane w VAT. To się jednak zmieniło i od 1 października 2020 r. w ewidencjach VAT sprzedaż na kasie fiskalnej musi być odpowiednio oznaczona – sprawdź, jak stosować oznaczenie RO.

Oznaczenie RO – kto i kiedy je zastosuje?

Jak już wspomniano powyżej, obowiązek wystawiania paragonów dotyczy przedsiębiorców dokonujących dostawy towarów i usług na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych.

Pytania odnośnie stosowania oznaczenia RO

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się między innymi pytania dotyczące:

 1. Czy w nowym JPK_VAT z deklaracją możliwe jest wykazywanie każdego paragonu z osobna w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?
 2. W odpowiedzi MF informuje, że sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, należy wykazać na podstawie dokumentu zbiorczego. Przedsiębiorca może dokonać wpisów w ewidencji, oznaczonych tym znacznikiem, na podstawie zbiorczych zestawień dobowych lub zbiorczych zestawień miesięcznych. Jeżeli firma ma zainstalowane kilka kas wówczas można jednym zapisem wprowadzać sprzedaż z tych kilku kas.

 3. Jak wykazywać sprzedaż z tzw. „obcej” kasy rejestrującej, na której jest ewidencjonowana sprzedaż prowadzona przez agenta lub pośrednika na rzecz lub w imieniu podatnika?
 4. W odpowiedzi MF informuje, że sprzedaż z oznaczeniem „RO” wykazuje wyłącznie podmiot będący faktycznym sprzedawcą (podatnikiem), a nie podmiot ewidencjonujący tę sprzedaż występujący w roli agenta lub pośrednika. Agent lub pośrednik w swojej ewidencji nie wykazuje sprzedaży prowadzonej w imieniu innego podmiotu.

Podsumowanie

W ewidencji VAT będzie rejestrowana cała wartość sprzedaży, jaka została przeprowadzona na kasie fiskalnej, bez pomniejszania jej o wystawione faktury do paragonów. Przypomnijmy, że faktura do paragonu może być wystawiona zarówno na żądanie konsumenta, jak i na rzecz przedsiębiorcy, jeżeli podał numer NIP na etapie wystawiania paragonu.

Do końca 2020 roku nie wykazuje się w JPK_V7 odrębnie w ewidencji VAT faktur do paragonów wystawionych również dla firm, obowiązuje rozporządzenie w tym zakresie. Najprawdopodobniej z początkiem 2021 roku takie faktury trzeba będzie księgować pojedynczo w JPK i wówczas powinien się zmienić sposób ujmowania zapisów z raportów fiskalnych, żeby kwoty sprzedaży się nie dublowały, raz na fakturze, a drugi raz na raporcie.

Jeżeli będzie coś wiadomo na temat zmiany przepisów na pewno poinformujemy w naszych cyklicznych publikacjach.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Co to jest RO?

   Zgodnie z przepisami wykonawczymi (mowa o rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług), w nowym pliku JPK dla dowodów sprzedaży zarejestrowanych na kasie fiskalnej należy wystawić dokument zbiorczy wewnętrzny oznaczony jako “RO”.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie