Co to jest kod RO i kiedy go stosować?

oznaczenie RO

Rejestrujesz sprzedaż na kasie fiskalnej? Sprawdź, jak należy ją wykazywać w nowym JPK.

Przedsiębiorcy, którzy rejestrują sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i na rzecz rolników ryczałtowych mają obowiązek ewidencjonowania takiej sprzedaży na kasie fiskalnej. Do tej pory księgowanie raportów z kasy fiskalnej nie było w żaden szczególny sposób oznaczane w VAT. To się jednak zmieniło i od 1 października 2020 r. w ewidencjach VAT sprzedaż na kasie fiskalnej musi być odpowiednio oznaczona – sprawdź, jak stosować oznaczenie RO.

Oznaczenie RO – kto i kiedy je zastosuje?

Jak już wspomniano powyżej, obowiązek wystawiania paragonów dotyczy przedsiębiorców dokonujących dostawy towarów i usług na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych.

Pytania odnośnie stosowania oznaczenia RO

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się między innymi pytania dotyczące:

  1. Czy w nowym JPK_VAT z deklaracją możliwe jest wykazywanie każdego paragonu z osobna w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?
  2. W odpowiedzi MF informuje, że sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, należy wykazać na podstawie dokumentu zbiorczego. Przedsiębiorca może dokonać wpisów w ewidencji, oznaczonych tym znacznikiem, na podstawie zbiorczych zestawień dobowych lub zbiorczych zestawień miesięcznych. Jeżeli firma ma zainstalowane kilka kas wówczas można jednym zapisem wprowadzać sprzedaż z tych kilku kas.

  3. Jak wykazywać sprzedaż z tzw. „obcej” kasy rejestrującej, na której jest ewidencjonowana sprzedaż prowadzona przez agenta lub pośrednika na rzecz lub w imieniu podatnika?
  4. W odpowiedzi MF informuje, że sprzedaż z oznaczeniem „RO” wykazuje wyłącznie podmiot będący faktycznym sprzedawcą (podatnikiem), a nie podmiot ewidencjonujący tę sprzedaż występujący w roli agenta lub pośrednika. Agent lub pośrednik w swojej ewidencji nie wykazuje sprzedaży prowadzonej w imieniu innego podmiotu.

Podsumowanie

W ewidencji VAT będzie rejestrowana cała wartość sprzedaży, jaka została przeprowadzona na kasie fiskalnej, bez pomniejszania jej o wystawione faktury do paragonów. Przypomnijmy, że faktura do paragonu może być wystawiona zarówno na żądanie konsumenta, jak i na rzecz przedsiębiorcy, jeżeli podał numer NIP na etapie wystawiania paragonu.

Do końca 2020 roku nie wykazuje się w JPK_V7 odrębnie w ewidencji VAT faktur do paragonów wystawionych również dla firm, obowiązuje rozporządzenie w tym zakresie. Najprawdopodobniej z początkiem 2021 roku takie faktury trzeba będzie księgować pojedynczo w JPK i wówczas powinien się zmienić sposób ujmowania zapisów z raportów fiskalnych, żeby kwoty sprzedaży się nie dublowały, raz na fakturze, a drugi raz na raporcie.

Jeżeli będzie coś wiadomo na temat zmiany przepisów na pewno poinformujemy w naszych cyklicznych publikacjach.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Co to jest RO?

    Zgodnie z przepisami wykonawczymi (mowa o rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług), w nowym pliku JPK dla dowodów sprzedaży zarejestrowanych na kasie fiskalnej należy wystawić dokument zbiorczy wewnętrzny oznaczony jako “RO”.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość