Blog

Płatność kartą płatniczą a zwolnienie z kasy fiskalnej

Wielu przedsiębiorców chce uniknąć obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej i przepisy na to pozwalają. Rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wymienia szereg przypadków, kiedy zwolnienie jest możliwe do zastosowania. W dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie, czy płatność karta płatniczą daje prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej.

Do czego służy karta płatnicza?

Dzięki karcie płatniczej można dokonywać transakcji bezgotówkowo. Karta płatniczą można regulować płatności w punktach usługowo-handlowych, jak i pobierać gotówkę z bankomatu. Najczęściej takie płatności realizowane są z wykorzystaniem terminali płatniczych, ale nie jest to regułą.

Forma dokonywania płatności a zwolnienie z kasy fiskalnej

Obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej dotyczy sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów) oraz rolników ryczałtowych pod pewnymi warunkami wynikającymi z przepisów. Istnieje jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej. Jak można przeczytać w załączniku do rozporządzenia w sprawie zwolnień z ewidencjonowania na kasie fiskalnej, jeżeli dostawca towaru lub usługi otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej czynności ta wpłata dotyczyła, to przedsiębiorca może wówczas skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

Czy płatność kartą płatniczą daje prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej?

Dyskusja na ten temat toczy się od wielu lat. Fiskus niezmiennie stoi na stanowisku, że zapłata kartą płatniczą debetową/kredytową nie pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej. W ostatnim czasie stanowisko to uległo jednak znacznej liberalizacji, a mianowicie można korzystać ze zwolnienia, ale pod pewnymi warunkami. Kluczowe w omawianej problematyce staje się ustalenie, czy płatność kartą odbywa się za pośrednictwem terminala płatniczego, czy też przez operatora. W pierwszym przypadku organy podatkowe wykluczają możliwość skorzystania z ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Natomiast jeżeli zapłata odbywa się za pośrednictwem operatora (np. przesyłki pobraniowe realizowane przez kuriera, za pośrednictwem PayU, Paypal) to wówczas przedsiębiorca nie traci prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej. Takie stanowisko potwierdzane jest również w wydawanych interpretacjach podatkowych.

Stanowisko organów podatkowych

W ostatnim czasie zostało wydanych sporo interpretacji podatkowych w tym temacie, a oto niektóre z nich. W interpretacji nr 0114-KDIP1-3.4012.82.2020.2.KP z dnia 26.05.2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, jeżeli płatność kartą płatniczą debetową lub kredytową dokonywana jest na rzecz operatora, który dokonuje zbiorczego polecenia przelewu na rachunek bankowy przedsiębiorcy. W interpretacji nr 0115-KDIT1-1.4012.867.2017.1.AJ z dnia 01.02.2018 r. Dyrektor KIS potwierdziła, że jeżeli całość zapłaty trafia na rachunek bankowy przedsiębiorcy, przy czym płatność może następować w różnych formach, tj. bezpośredniego przelewu środków na rachunek bankowy, płatności kartą kredytową/debetową, za pośrednictwem systemu płatniczego PayU lub za pobraniem przez kuriera lub operatora pocztowego, to przy spełnieniu pozostałych warunków wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. W jeszcze innej interpretacji nr 0114-KDIP1-3.4012.567.2020.2.MT z dnia 03.12.2020 r. Dyrektor KIS również zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, a sprawa dotyczyła płatności kartami za wynajem floty samochodowej. W opisanym stanie faktycznym wnioskodawca wskazał, że klient nie dokonuje płatności kartą płatniczą w ten sposób, że przykłada do terminala kartę, z której pobierane są środki za wynajem pojazdu. W punktach wynajmu pojazdu nie są używane terminale płatnicze do obciążania kart debetowych i kredytowych klientów. Przy zamknięciu umowy następuje naliczenie kosztu do obciążenia karty. Operator kart kredytowych dokonuje obciążenia kart na podstawie wysłanych przez firmę raportów. Pełny opis sprawy będącej przedmiotem rozstrzygnięcia znajduje się w podlinkowanej interpretacji. Przepisy nie odnoszą się wprost do płatności kartami płatniczymi, ale po stanowisku w wydawanych interpretacjach podatkowych widać, że fiskus nie sprzeciwia się dokonywaniu zapłaty w tej formie, pod warunkiem że nie jest dokonywana przy użyciu terminala płatniczego, który posiada przedsiębiorca. Nie mniej jednak nie można zapominać, że są to rozstrzygnięcia w indywidualnych sprawach.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

1 dzień temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

1 dzień temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

2 dni temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

2 dni temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

2 dni temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

2 dni temu